• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

31 Ekim 2018

Akkaş’tan esnafa ETİKET kullanımı uyarısı

Yalvaç Kunduracılar, Bakkallar, Berberler Esnaf Odası Başkanı İsmail Akkaş, esnafı geçtiğimiz günlerde yayımlanan etiket kullanımı tebliğiyle ilgili uyardı.

Yasal düzenlemeyle etiket kullanımının düzenlendiğini ve uyulmaması halinde yaptırımları olduğunu belirten Akkaş, şu bilgileri verdi: “Bilindiği üzere, üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu “YERLİ ÜRETİM” logosunun Ticaret Bakanlığınca belirlenmiş şekli ve kullanımına ilişkin hususlar duyurulmuştu.

Bu kapsamda, tüketicilere sunulan malların etiketlerinde ve fiyat listelerinde yer verilmesi zorunlu olan yerli üretim logosunun kullanımına ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla, 05/10/ 2018 tarihli ve 30556 sayılı Resmi Gazete’de “Fiyat Etiketinde Yerli Üretim Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ” yayımlanmıştır.

Söz konusu Tebliğ, perakende olarak satışa sunulan malların etiketlerini ve fiyat listelerini kapsamakta olup etiketlerde ve fiyat listelerinde:

– Malın üretim yeri,

– Malın ayırıcı özelliği,

– Malın tüm vergiler dahil satış fiyatı,

– Malın birim fiyatı,

– Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih,

– Üretim yeri Türkiye olan mallar için Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret hususlarının bulunması zorunludur.

Etiketlerde ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu olan ve şekli Bakanlıkça belirlenen yerli üretim logosu, Fiyat Etiketinde Yerli Üretim Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ’in Ek-1’inde yer almakta olup:

– Yerli üretim logosunun etiketlerde ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde yerleştirilmesi zorunludur.

– Yerli üretim logosu etiketlerde ve fiyat listelerinde, Ek-1’de belirtilen orijinal renklerinde ve şeklinde yer almalıdır.

– Yerli üretim logosunun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda Ek-1’in (2) numaralı başlığında belirtilen oranlara uyulmalıdır.

Söz konusu hükümlerin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri bakanlık, belediye ve ilgili odalar yürütecek olup, bu tebliğe aykırı uygulamaların tespit edilmesi halinde gereği yapılmak üzere valiliklere gönderilecektir.

Dolayısıyla esnafımızın bu konuda sıkıntı yaşamaması için bir an önce gerekli önlemleri alması ve etiketlerini kurallara uygun şekilde ürünlerin görünebilir yerine asmaları gerekmektedir.

Biz örnek olsun diye, oda olarak bastırdığımız kurallara uygun etiketleri oda üyelerimize ücretsiz dağıtacağız. Tüm esnafımızı bu konuda uyarıyoruz.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.