• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

17 Nisan 2018

ADD Başkanı Başoda: Bağkonak’ta Köylü Mağdur

Bağkonak Köyümüzde sulama amaçlı olarak kullanılan gölette bitmek bilmeyen bakım ve onarım çalışmalarının Bağkonak halkını mağdur etmeye devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili olarak gazetemize bilgi veren ADD Bağkonak Şube Başkanı İsmail Başoda, Bağkonak köyü halkının, 2013 yılında tahliye borusunda meydana gelen bir arıza sonucu aradan geçen yaklaşık beş yıllık süre boyunca göletten faydalanamadığı için zor durumda olduğunu ifade etti.

Başoda, “Bağkonak Sulama Göleti 2013 yılında tahliye borusundaki kaynak hatasından dolayı su sızdırmaya başladı ve gövde su aldı, bunun üzerine 24 saat tahliye vanaları açılarak 21 gün içerisinde gölet boşaltıldı.  Bu arada bir yıl kadar DSİ ile İl Özel İdaresinden devir almak için resmi yazışmalar sürdü ve daha sonra DSİ çalışma başlattı ama toplamda beş yıldır Bağkonak’ta köy halkı ne bağından, ne bahçesinden verim alamadığı gibi ağaçları da her geçen gün kuruyor. Bunun sebeplerinden biri de göletin tadilatını alan firmanın her yıl değişiyor olmasıdır. Bizler bu durumdan dolayı oldukça mağduruz, mağduriyetimizin giderilmesi için ilgililerden yardım bekliyoruz ve soruyoruz: Bağkonak Göleti ne zaman faaliyete geçecek?” dedi.

ADD Bağkonak Şube Başkanı Başoda, sulama amaçlı olarak yapılan ve 30 metre derinliğe, 1 milyon 750 bin metreküp hacme sahip olan Bağkonak Göleti’nin tadilat işinin bugüne kadar defalarca ihale edildiğini, ancak ihaleyi alan firmaların işi tamamlamadığını ve bu nedenle zor durumda olan köy halkının bu haklı talebinin takipçisi olacaklarını bildirdi.

___________________________________________________________________________________

bagkonak-golet-haber1Başoda’nın verdiği bilgiye göre DSİ’nin konuyla ilgili olarak resmi sitesinde yaptığı 31.08.2015 tarihli haber:

Köy Hizmetleri tarafından önceki yıllarda yapılan Yalvaç Bağkonak  Göleti ‘nde  2 yıl önce  oyuk meydana gelerek su tutamaz hale gelmişti.  Bağkonaklılar göletin onarılarak sulamanın yapılması için DSİ 18. (Isparta) Bölge Müdürlüğüne başvurdular. Başvuru neticesinde DSİ 18. Bölge Müdürlüğüne devri yapılan Yalvaç Bağkonak Gölet’i Onarım işinin Sözleşmesi 27 Ağustos 2015 tarihinde DSİ 18. Bölge Müdürü Adem Coşkun ve yüklenici firma tarafından imzalandı.

Proje kapsamında; Gövdenin hasarlı kısmı tamamen kaldırılarak sağlıklı bir şekilde yeniden doldurulacak, Gölet rezervuar alanına kil kaplaması yapılacak. Haberi okumak için linke tıklayın:

http://www.dsi.gov.tr/haberler/2015/08/31/ba%C4%9Fkonak-g%C3%B6leti-onar%C4%B1m-i-%C5%9Finin-s%C3%B6zle%C5%9Fmesi-i-mzaland%C4%B1 

___________________________________________________________________________________

bagkonak-goleti2

 

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.