• MODA YAPI

logo

01 Mart 2021

41 ilde 41 öğrencinin dilinden İstiklal Marşı

2021 yılının “İstiklal Marşı Yılı” olarak ilan edilmesi ve İstiklal Marşı’nın 100.yılını kutlamak için Türkiye’nin 41 ilinden 41 öğrenci sanal ortamda bir araya geldi. İstiklal Marşı’nın her satırını ayrı bir öğrenci okudu.

Ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine minik yürekler İstiklal Marşı’nın dizelerini coşkuyla seslendirdi.

İSTİKLAL MARŞININ 100.YILINA ÖZEL KLİP

Alınan bilgiye göre İzmir Foça N.Midilli Ortaokulu öğretmenlerinden Nafia Ağmış ve Kocaeli Gölcük Kavaklı Ş.O. A. Başoğlu Ortaokulu Öğretmenlerinden Emel Özışıklı, 2021 Yılı’nın “İstiklal Marşı Yılı” olarak ilan edilmesini de dikkate alarak ülke çocuklarını biraraya getirmek istediler. Pandemi dolayısıyla süren kısıtlamaları ihlal etmemeye de özen göstererek öğretmen arkadaşlarıyla iletişime geçtiler.

41 değişik ilimizden 41 öğretmen, birer öğrencisi ile projeye tereddütsüz ve coşkuyla katıldılar. Her öğretmen öğrencisinin çekimini yaptı. Projenin öncü öğretmenleri Nafia Ağmış ve Emel Özışıklı, ellerindeki kısıtlı ve amatör teknik olanaklarla parçaları birleştirerek bu güzel klibi oluşturdular.

Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı şiir 12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de resmi İstiklal Marşı olarak kabul edildi. TBMM’nin 24 Aralık 2020 tarihinde aldığı kararla 2021 Yılı ise “İstiklal Marşı Yılı” olarak belirlendi.  Öğretmen ve öğrenciler “İstiklal Marşı Yılı” kutlamalarına yurdun değişik illerinden ses vererek  katıldılar

Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Bartın, Bilecik, Bingöl, Burdur, Bursa, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu,  Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Uşak, Van, Yozgat ve Zonguldak’lı  öğrenciler illerini tanıtarak başladıkları klibin ilk bölümünü  “Biz Türkiye’yiz”, “Biz Mehmet Akif’iz”, “ Biz Cepheden Aldığımız İlhamı Burada Yazarız”, “İstiklal Biziz” sözleriyle tamamladılar.

41 öğrenci üzerlerinde Türk Bayrağı temalı kıyafetlerle İstiklal Marşı’nın dizelerini okudukları ikinci bölümde ise coşkuları ile izleyenlere duygu dolu anlar yaşattılar.

Bu anlamlı projede Isparta’yı temsilen yer alan Yalvaç Kaymakam Abdurrahman Bey Ortaokulu öğrencisi Ayşe Özdemir adlı öğrenci sergilediği coşku dolu performansla göz doldurdu.

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.