• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

29 Kasım 2016

Yeni Çipli Kimlikler İçin Başvuru 2 Ocak 2017’de Başlıyor

MEDION Digital Camera

Uzun zamandır merakla beklenen çipli yeni kimlik kartları yılbaşından itibaren Yalvaç’ta da  başvuu alınmaya başlanacak. 27 Ocak 2016 tarihinde yapılan yasal düzenleme ili başlatılan yeni kimlik kartları çalışmaları önce 10 ilde pilot olarak uygulanmaya başlamıştı.

Yalvaç’ta da yeni kimlik kartlarının dağıtım çalışmalarına hız verilirken Isparta Nüfus ve Vatandaşlık İşleri İl Müdürü Muhsin Demir, bugün Yalvaç’a gelerek Nüfus Müdürlüğü personeline yeni kimlik kartları ile ilgili bilgi verdi. Bu arada Hükümet Konağında hizmet veren Yalvaç İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde de fiziki olarak çeşitli düzenlemelere gidildi. Yeni kartını alan kişilerin kart şifresini değiştirebilmeleri için KIOSK cihazı konuldu.

Yalvaç Nüfus Müdürlüğü personeline yeni kimlik kartlarının verilmesi ile ilgili olarak bilgi veren Isparta Nüfus ve Vatandaşlık İşleri İl Müdürü Muhsin Demir, yeni kimliklerin kullanıma başlamasıyla sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyetlerinin önleneceğini belirtti.

Personelin yeni kimlik sistemine uygun çalışmalara uyum sağlayabilmesi için yapılan çalışma sonunda İl Müdürü Demir’in İlçe Nüfus Müdürü Halil Akpınar ile birlikte yeni sistem hakkında ÖZYALVAÇ’a verdiği bilgilere göre, 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren 15 yaşını doldurup 16 yaşından gün alan her vatandaş eski nüfus cüzdanını yeni çipli kartlarla değiştirmek için bulunduğu yerin nüfus müdürlüğüne gelerek şahsen başvuru yapacak.

Yeni kimlik kartını talep eden kişi, başvuru sırasında nüfus cüzdanı, aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş “biyometrik” fotoğrafını (beyaz zemin üzerine çekilmiş ve rötuş yapılmamış) hazır bulunduracak. Bu sırada başvuru yapan kişinin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınacak. Yeni kimlik kartı başvurudan sonra yaklaşık yedi gün içinde kişinin bildirdiği adrese PTT Kargo ile ulaştırılacak. Yeni Kimlik kartının geçerlilik süresinin on yıl olduğu bildirildi. Başvuru işlemi için önceden randevu alınabileceği gibi randevu almadan da Nüfus Müdürlüğüne gidip başvuru yapılabilecek.

Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda yeni kart düzenleninceye kadar kişinin talebi hâlinde, herhangi bir nüfus müdürlüğünce kimliğini ispata yarayacak geçici kimlik belgesi düzenlenerek kişiye verilecek.

Yeni yılla birlikte tüm illerden başvuru alınmaya başlanacak kimlik kartlarının üç yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor. Kimlik kartları, uluslararası standartlara uygun, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan tanımayan, geleneksel ve elektronik ortamda güvenli kimlik doğrulama amacıyla kullanılabilecek, biyometrik unsurlar da içerecek şekilde tasarlandı.

Yeni kimlik kartları ile ilgili geniş bilgiye Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait aşağıdaki web sitesinden ulaşabilirsiniz:

https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/homepage.aspx

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.