• MODA YAPI
  • osman-köse-ak-parti-aday-adayı
  • osman-köse

logo

25 Eylül 2023

Yalvaç’a yüz milyonlarca liralık kamu yatırımı gecikiyor, ilgililerden hâlâ somut adım yok

İlçemiz Yalvaç, belki de tarihinin en durağan, en zayıf ve hizmetten en yoksun dönemini yaşarken; bu yoksunlukta ilçemize ayrılan kamu yatırımlarının ilçemize getirilmesi konusunda yaşanan gecikmeler vatandaştan büyük tepki toplamaya devam ediyor.

Yalvaç’ın siyaseten ve bürokratik olarak sahipsiz bir dönemden geçtiğini savunan vatandaşlar, “Bu zor ve sahipsiz dönemde dahi getirilmesi için adımlar atılan kamu yatırımları çok kıymetli. Ama ne yazık ki, bu kamu yatırımlarının getirilmesi konusunda devletimizin attığı adımları nihayete erdirecek bir akıl, bir sahiplenmeyi göremiyoruz.

Bakın, Yalvaç Devlet Hastanesi ek binası inşaatı halen daha ihale edilemedi. Zamanında istenen yerin temin edilememesi yüzünden yaşanan gecikmeyle devletimiz on milyonlarca lira zarara uğramışken, bugün ek bina inşaatı ihalesinin sonuca ulaştırılamaması da hem Yalvaç’ı hizmetten mahrum bırakıyor hem de yatırımın maliyeti giderek artıyor. Bakın 2018-2019 yıllarında 30-40 milyona mal olacak yatırım için birkaç ay önce çıkılan ihalede yaklaşık maliyet 200 milyonu bulmuştu, bir dahaki ihalede bunun 300 milyona dayanması söz konusu. Baştaki gecikmenin faturası da ağır, ancak her gecikme faturayı daha da ağırlaştırıyor, çıkıp bu işi sahiplenecek bir yetkili yok mu?” yorumunda bulundular.

Vatandaşlar, yıllardır Yalvaç halkının özlemle beklediği TOKİ Sosyal Konutları konusunda da seçimler nedeniyle verilen 200 konutluk projenin de akamete uğramasından yakınarak, “Yıllardır Yalvaç halkının istediği TOKİ sosyal konutları, yerel siyasi aktörler ve yöneticilerin başarısıyla değil, hükümetin genel seçimler öncesi ürettiği 250 bin sosyal konut projesi sayesinde kağıt üzerinde hayata geçti. Kuraların da çekilmesine rağmen, ilçemizde ne TOKİ sosyal konutunun yapacağı arsalar belirlendi ne de herhangi bir gelişme yaşandı.

Yıllardır TOKİ’nin Yalvaç’a getirilmemesi, hatta üstüne mani olunması yetmezmiş gibi, pişmiş aşa su katıp arsasının yeriyle ilgili süreci karıştıranlar yüzünden artık bu konuda da inancımız kalmadı. 200 daire yapılması ile ilçemizde yaklaşık 500 milyonluk kamu yatırımı yapılması beklenirken, bugün arsası bile belli olmayan bir projeyi insanlarımız ümitle bekliyor, ilgililer itinayla üzerine alınmıyor.” dediler.

Vatandaşlar, diğer yandan eğitim alanında kararı alınmış yatırımların da hayata geçirilemediğini belirterek, “Başta İmam Hatip Lisesi olmak üzere güçlendirilmesi gereken, yenilenmesi gereken okullarımızla ilgili kamu yatırımları da ne yazık ki hayata geçmiyor, çocuklarımız ikili öğretimle aynı binalarda sıkış tepiş, uygun olmayan saatlerde eğitim almak zorunda kalıyorlar. Yalvaç’ın diğer işlerinde olduğu gibi eğitimde de sahipsizliği yaşıyoruz ne yazık ki.” diyerek tepkilerini belirttiler. Vatandaşlarımızın tepkisini ilgili ve yetkililerin dikkatine sunuyoruz.

Etiketler: » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.