logo

07 Temmuz 2024

Yalvaç’a yapılacak TOKİ konutları hayal mi oldu?

İlçemiz Yalvaç’ta 22 yılını geride bırakan Ak Parti hükümetleri boyunca sürekli olarak vaat edi- len, ancak bir türlü hayata geçirilemeyen TOKİ sosyal konut projesinin akıbetiyle ilgili hiçbir açıklama yapılmazken, konuyla ilgili olarak bakanlığa verilen soru önergesinin de “CEVAPLANMAYACAĞI” açıklandı.

Gelecek Partisi Grup Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili İsa Mesih Şahin tarafından Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından cevaplanmak üzere şu soru önergesi verilmişti: “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca hayata geçirilen “İlk Evim, İlk İşyerim” projesi kapsamında, Isparta iline bağlı Yalvaç ilçemizde, 2022 yılında TOKİ tarafından gerçekleştirilen kurada 200 asil kişinin belirlendiği ancak temel atma töreninin 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle ertelendiği yerel idarecilerle ifade edilmektedir.

Ancak ne var ki, TOKİ’nin Sosyal Konut Projesi kapsamında Yalvaç’ta yapmayı planladığı 200 konutla ilgili kura çekimi sonucunda ev sahibi olmaya hak kazanan vatandaşlarımız, uzun süredir devam eden arsa belirsizliğine ne zaman çözüm üretileceği ve konutların nereye yapılacağıyla ilgili sürecin netliğe kavuşmasını talep etmektedirler.

Konutların yapım sürecinin daha da uzayabileceği endişesi Yalvaçlı vatandaşlarımızı rahatsız etmekte, bu sorun bir an önce netliğe kavuşturulmak suretiyle nihayete erdirilmelidir.

Bu bağlamda:

1. Isparta iline bağlı Yalvaç ilçemizde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca kaç adet konutun yapılacağı planlanmaktadır?

2. Söz konusu konutlar nereye yapılacaktır?

3. Konutların ne zaman teslim edileceği öngörülmektedir?”

Söz konusu soru önergesi bakanlığa ulaşırken, önergede belirtilen soruların cevaplanmayacağı TBMM Başkanlığı tarafından ilan edildi. Yani, söz konusu sorulara bakanlık cevap dahi vermeyeceğini açıklamış oldu.

Kuraları çekilen 200 kişinin ortada bırakıldığı, bilgilendirilmediği ve hayalleriyle oynanan TOKİ Sosyal Konut Projesi’yle ilgili bu gelişmeler, söz konusu projenin yapılmasının yine başka bir bahara kaldığı yorumlarına neden olurken, vatandaşlar ilgililerden açıklama bekliyor. 

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.