• MODA YAPI

logo

03 Ekim 2021

Tekin Bayram’dan yurt konusunda açıklama

Yalvaç Belediyesi Eski Başkanı, Güçsüzlere Yardım, Sağlık ve Eğitim Vakfı Başkanı Tekin Bayram, vakıflarının uhdesinde bulunan Türkan Atayalvaç Kız Öğrenci Yurdu’nun erkek yurduna dönüştürüleceği yolunda Kaymakam Haluk Şimşek tarafından yapılan açıklamaya karşı bir değerlendirme yaptı.

Başkan Bayram, yurdun şu an erkek yurduna çevrilmesinin mümkün olmadığını ifade ederek, “Haberiniz üzerine sayın kaymakamla görüştüm. Son günlerde yaşanan yurt sorunu nedeniyle çözüm arayışı içerisinde olan sayın kaymakam, kendisine verilen yanlış bilgi doğrultusunda böyle bir açıklama yapmış. Durumu kendisine izah ettim ve konu aydınlığa kavuştu. Şu an, vakfımız tarafından işletilen Türkan Atayalvaç Kız Öğrenci Yurdu, yine vakfımız uhdesindedir. Yalvaç Belediye Başkanı, bir encümen kararı aldırarak yurdun tahliyesi için bir süreç başlatmış. Bir öğrencinin ihtiyacını görmek için bir çaba içerisinde olmayan başkan, bir hayırla yapılmış olan ve yıllardır binlerce öğrenciye hizmet veren kız yurdumuzun tahliyesi için, siyasi amaçlarla bir girişim başlatmış. Biz de bu karara itiraz ettik, şu an yargı süreci sürüyor. Yurdun tahliyesiyle ilgili bir karar alınmış değildir. Dolayısıyla tahliye gibi bir durum söz konusu değil ki, yerine başka bir tasarrufta bulunulsun. Türkan Atayalvaç Yurdumuz, rahmetli Dr. Gevher Türkan Berkand Atayalvaç tarafından yapılan 50 bin dolarlık bağışla yapımına başlanmış ve Yalvaç Belediyemiz tarafından benim dönemimde hizmete açılmıştır. Ben, söz konusu yurdu vakfa değil, Yalvaç Belediyesi’nin mülkiyetine aldım ve başkanı olduğumuz vakfa kiralamak suretiyle öğrencilerimizin hizmetine açtık. Burada üniversiteli kız öğrencilerimizi yıllardır çok cüzi bir fiyata barındırarak, hayırseverimizin isteğine uygun şekilde işlettik. Gücü olmayan öğrencilerimizin ücretsiz kalabildiği yurdumuzun, sadece kız öğrencilere yönelik hizmet vereceğiyle ilgili rahmetli hayırseverimizin şartı bulunmaktaydı. Bu yüzden, bu yurdun erkek yurdu olarak kullanılması bu şarta da uygun değildir.” dedi.

Başkan Bayram, Yalvaç’ta erkek öğrencilerin barınması konusunda yaşanan soruna dair olarak da, “Eğer erkek öğrencilerimizin barınma sorunu varsa, gelsinler, söz konusu yurdumuza yakın bir alanda, eskiden müstecire kiraya verdiğimiz ve şu an boş olan bir yurt binamız daha bulunuyor. Mesele sorunu çözmekse, gelsinler, kaymakamlığa ya da KYK’ya bu yurdu tahsis edelim.” dedi.

Başkan Bayram, Yalvaç’ın sorunlarının çözümünde vakıf olarak her zaman destek vermeye hazır olduklarını belirterek, “Üniversite, yurt gibi herkesi ilgilendiren konularda siyasi saiklerle hareket etmek yanlıştır. Yurdun tahliyesi çabası da siyasidir, yanlıştır. Sorun varsa, sorunu çözmek için diyalog kurmak daha doğru bir yoldur. Öğrencilerin barınma sorununa katkı sunmaya hazırız.” dedi.

Yalvaç’ın güncel siyasal ve yönetsel konularıyla ilgili olarak değerlendirmelerde de bulunan Bayram’ın önemli açıklamalarını önümüzdeki hafta Özyalvaç Gazetesi’nde bulabileceksiniz.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.