logo

13 Ekim 2023

İşçi maaşlarını gününde ödeyemiyor, yeniden görev istiyor

Bu yıl içinde 5 farklı ayda belediye şirket işçilerinin maaşını gecikmeli ya da birkaç parçada ödeyebilen Yalvaç Belediyesi’nde Ekim ayı maaşları da gecikti ve 13 Ekim Cuma günü, yani bugün yatırılabildi.

Haziran ayından bu yana işçi maaşlarını gününde ödemekte zorlanan ve geçen on ayın 6’sında gecikmeli ya da parça parça ödeyen Yalvaç Belediyesi’nde, en düşük ücretle en çok çalışan emekçi grubu olan işçiler, özellikle kredilerini ve kredi kartlarını gününde yatıramadıkları için büyük mağduriyet yaşarken, ödemelerini zamanında yapamadıkları için sosyal ilişkilerinin bozulmasından da yakınıyorlar.

Haziran ayında işçi ücretlerinin geç ödenmesiyle ilgili yaptığımız habere sosyal medya hesabından cevap verip bizi yalan haber yapmakla itham eden başkan Tütüncü, “İşçi ücretlerini ödeyemeyen veya gecikmeli ödeyen bir belediye haline geldiğimiz suçlamasına gelince, 2023 yılı haziran ayına kadar böyle bir şey söz konusu dahi değildir. Haziran ayında ise yaza doğru artan yatırım maliyetleri ve İller Bankasından gelecek payın gecikmesinden kaynaklı 2 günlük bir gecikme söz konusudur. Hal böyle iken uzun zamandır belediyemizi ekonomik bir açmazın içinde gösterme çabası beyhudedir.” demişti.

Bu açıklamanın ardından neredeyse her ay işçi maaşlarını geç ödeyen belediye başkanının yalan haber ithamını da yeri gelmişken “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” diyerek iade ediyor ve başta işçiler olmak üzere tüm kamuoyunun kimin yalancı olduğunu gördüğünü de ifade etmek istiyoruz.

Son iki seçimde verilen vaatlerle, adeta Yalvaç’ı uçuracağını belirten belediye yönetiminin, 9,5 yılı aşkın icraat süresinin sonunda işçi maaşlarını zamanında ödeyemez hale gelmesi;  altyapının yenilenmesi, yolların düzeltilmesi, organize sanayinin faaliyete geçirilmesi, sosyal konutların yapılması, verilen çok sayıda yatırım vaatleri gibi büyük sorunların çözülmesinin mümkün olmaktan çıktığını ortaya koyuyor.

Vatandaşlar, belediyeden ilçenin gelişimi için atılımlar yapması, OSB sorunun halledilmesi, işsiz gençlerimiz için istihdam yaratmak için projeler sunması, toplu konut sorununun çözümü gibi konularda beklenti içindeki halk için çok basit, günlük yerine getirilmesi gereken hizmetlerin bile son yıllarda artık yerine getirilemez hale geldiğini belirterek, “Bu devrin bir an önce sona ermesi ve bırakın küçük sorunları, büyük sorunlarımızın üstesinden gelecek güçlü bir ekiple artık Yalvaç’ın yola devam etmesi gerekiyor. Bu artık şehrimiz için sürdürülebilir bir durum değildir. İşçinin maaşını ödeyemeyen yönetim, büyük sorunları nasıl çözecek, Yalvaç’ı nasıl kalkındıracak? İki dönemde verdiği sözleri tutmamak bir yana, zengin belediyemizi işçilerin maaşını zamanında ödeyemez hale getiren başkan, son seçimden önce bir daha aday olmayacağım demesine rağmen bir dönem daha görev istiyormuş. Milletle dalga geçiyor herhalde.” yorumunda bulundular.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.