• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

03 Mart 2020

“Devrim Yasaları, Çağdaş Dünyayı Gösteren Pusuladır”

Cumhuriyet Halk Partisi Yalvaç İlçe Başkanı Ali Arı, gazetemize yaptığı açıklama ile Devrim Yasaları’nın kabulünün 96. yıldönümünü kutladı.

Arı, 3 Mart 1924 tarihinde kabul edilen Devrim Yasaları’nın, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ilerlemesi ve gelişimi açısından büyük öneme sahip olduğunu belirterek şunları söyledi:

“3 Mart 1924 tarihi Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturan üç devrim yasasının Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizde kabul edildiği çok önemli bir gündür. Halifeliğin kaldırılması, Eğitimde birlik yasası ve Şeriye, Evkaf ve Erkanı Harbiye Bakanlıklarının kaldırılması olarak adlandırılan Devrim Yasaları, devlet ve ulus olarak hedeflenen ‘çağdaş uygarlık seviyesi’ yolunda cumhuriyetin niteliğini ve ulusun yönünü belirleyen temel yasalardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Mücadelemizin askeri yönden kazanılmasının ardından iktisadi ve siyasi bağımsızlığı sağlama yolunda bir dizi devrim gerçekleştirmiştir. Bağımsızlığı ve cumhuriyet kazanımlarını ‘ilelebet yaşatacak’ çağdaş bireyler yetiştirmenin ve çağdaş kurumlar oluşturmanın olmazsa olmazı eğitim birliğinin sağlanması, devlet işlerinde şeri kurumlar ve hükümlerin yerini çağdaş kurumlar ve yasaların alması, hilafetin kaldırılarak cumhuriyetin niteliklerine netlik kazandırılması 3 Mart 1924 tarihinde kabul edilen 429, 430 ve 431 sayılı yasalarla sağlanmıştır. Devrim yasalarımızın değerinin bilinci içinde saygıyla kutluyoruz”.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.