• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

27 Şubat 2019

CESUR: “KÖYLÜ YANGIN VAR YANGIN DİYE BAĞIRIYOR”

İyi Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, TBMM’deki Ceza Muhakemesi Kanunu görüşmeleri sırasında Türkiye’de yargının bağımsız olmadığını, dış borcun ödenememesi halinde ise devletin taviz vereceğini söyledi.

Gelir dağılımında dünyada en kötü ülkeler arasında yer aldığımızı savunarak, hukuk ve demokrasi kavramlarının aşındığını ifade eden Cesur şöyle konuştu:

“Cibuti, dünyanın en fakir 50’inci ülkesi. Bin 813 dolar milli geliri. Ülkemizde 64 milyon insan yoksul ve aç. İşsizlik yüzde 12 gibi tarihimizin en yüksek rekorlarından birini kırmıştır. Günlük zorunlu tüketim malları 10 yıl içinde yüzde 500 ila yüzde bin 500 oranında zamlanmıştır. Kiralar, yakıt, giyim eşyalar pahalanmıştır. Velhasıl file ve mutfak vatandaşı büyük sıkıntı içerisine sokmuştur.

KÖYLÜ BAĞIRIYOR

Köylünün alım gücü yarı yarıya azalmıştır. ‘Yangın var, yangın!’ diye bağırmaktadır. Küçük esnaf ve sanatkarlar, şoförler günlük kazançları ile masraflarını karşılayamaz haldedir Memur, emekli, dul ve yetim enflasyon ve hayat pahalılığının altında ezilmiştir. Orta halli yoksullaşmıştır, yoksul aç kalmıştır.

SİYASİ TAVİZ VERİR

Devlet içerde ve dışarda borcu borçla ödeme durumundadır. Bu yıl 173 milyar 847 milyon dolar dış borç ödenecek. Bu gayrisafi milli hasılamızın yüzde 51.9’unu oluşturuyor. Devlet dış borç bulamazsa ne olur? Siyasi taviz vermek zorunda kalacaktır.

VERGİ ADALETİ YOK

Sosyal devletten uzaklaşılmıştır. Vergi adaleti yoktur ve rızıktan vergi alınır hale gelinmiştir. Ülkemizde sanayileşme durdu. Sebebi yanlış politikalardır. Sebebi sanayi yatırımları yoktur. Birçok tesis kapanmıştır, üretim neredeyse durmuştur. Teknolojinin gerisinde kalınmıştır. Bölgeler arası kalkınmışlık farkları düzeltilmesi gerekirken tam tersi daha fazla artmıştır. Siyasete güven azalmıştır.

TÜRKİYE BUHRAN DENİZİNDE

Terörde 17 yılda 2 bin 210 şehit verdik. Türkiye küçülmüştür ve sonuçta Türkiye bir buhran denizindedir. Tabla budur ve bıçak kemiğe dayanmıştır. Hal böyle olmasına karşın birilerinin çıkıp ‘her şey çok iyi, halkımız her şeyden çok memnun’ gibi tablo sunması şaşırtıcıdır. Hayatı yaşayan millettir. Ateş düşüğü yeri yakar ve millet de yanıyor.

NİYE FEDAKARLIK YAPSIN?

17 yılını doldurmuş iktidara, ‘bu enflasyon, bu pahalılık ne zaman duracak?’ diye sorulduğunda ‘sabredin’ diyor. Neye sabredecek? Vatandaşa ‘fedakarlık yapın biraz daha’ deniyor. Niye yapsın millet? Niye?  Amacım kapkara bir tablo çizmek değil, çözüm sunmak! Bu durumdan çıkmak şarttır. Nasıl mı? Her şeyin başı devletin ve rejimin işlemesidir Ülkenin en önemli sorunu bugün budur.

YARGI BAĞIMSIZ MI?

Hakimler görevlerinde bağımsızdırlar. Bunlar Anayasa’mızın hükümleridir. Var mı soruyorum sizlere? Türkiye’de bugün çok partili siyasi hayata geçişimizin 74’üncü yılında hala demokrasi, özgürlük, insan hakları, hukuk devleti kavramları tartışılıyorsa durup düşünme zamanı gelmiştir. En büyük neden ne biliyor musunuz? Beceriksizliğe, liyakatsizliğe ilaveten gerçek demokrasinin bütün kurum ve kurallarıyla işlememesi, işletilememesi. Asıl neden bu.

ÇARE DEMOKRASİ

Çözüm vatandaşlarımızın demokrasiye sahip çıkmasıyla mümkün olacaktır. Değerli vatandaşlarımıza sesleniyorum; çare vardır. Çare demokrasi, çare sizsiniz, çare sandık. Sandık 31 Mart’ta önünüzde.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.