• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

12 Nisan 2018

Bakır, Sulama Birliklerinin DSİ’ye Devrini Eleştirdi

CHP Isparta Milletvekili İrfan Bakır, dün mecliste yaptığı konuşmada, sulama birliklerinin üreticinin yönetiminden alınıp siyasal erkin emrine verilmesinin büyük sakıncalar doğuracağını ifade etti.

Bakır’ın TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmanın tamamı aşağıdaki videoda:

“Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesinin Çiçekpınar ve Çarıksaraylar kasabası ile 15 köye ait 13.873 hektar saha 2001’de Şarkikaraağaç Sulama Birliğine devredilmiş, 2015’te birlik fesih edilince saha 2017 yılında belediyeye devredilmiştir. Rehabilitasyon planlama raporlarının bittiği ve proje çalışmalarının devam ettiği belirtilmektedir.

Bu çalışmalar devam ederken, Şarkikaraağaç ilçesine bağlı Salur Köyü’nden geçen dere kanalizasyonla kirlenmiştir. Köy halkı maskeyle gezecek duruma gelmiştir. Çevre beldelerin kanalizasyon atıklarının kirlettiği köyde, hayvanlar da hastalıktan telef olmaktadır. Ayrıca bu dere tatlı su kaynağı olan ve balıkçılık yapılan Beyşehir gölüne aktığı için, gölümüz açısından da büyük tehdit oluşturmaktadır.

Kanalizasyon sisteminde toplanan atık sular bu proje kapsamına alınacak mıdır? Bu konu hakkında şimdiye kadar hangi çalışmalar yapılmıştır? Alandaki akar suların ve Beyşehir Gölü’nün kirlilik analizleri yapılmış mıdır? Salur köyü halkının mağduriyeti nasıl giderilecektir?”

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.