• MODA YAPI

logo

Yeni suyunu imece usulü bulan Tokmacık, yeni altyapı istiyor

İlçemize bağlı Tokmacık Köyü’nde imece usulü ile yeni içme suyu kaynağı bulan köylülerimiz, altyapının yenilenmesi için destek bekliyor.

Tokmacık Köyümüz, özellikle yaz aylarında Antalya’da yaşayan gurbetçilerinin gelmesiyle artan nüfus ve son yıllarda artan kuraklıktan dolayı, içme suyu kaynaklarının yetersiz kalması sorunuyla karşı karşıya kalıyor.

Yaşanan bu sorunun çözümü için köy halkından oluşan gönüllü ekip ve Köy Muhtarlığı harekete geçerek, öncelikle köyde ve köy dışında yaşana Tokmacıklılarla iletişim kurdu. Soruna kayıtsız kalmayan Tokmacıklılar, İMECE usulüyle organize olarak, ihtiyaç duyulan maddi ve manevi katkılarını sunarak en kısa sürede yeni içme suyu kaynağını buldular.

Köyün Yanıklar Mevkii’nde 145 metre derinliğinde, derin kuyu sondajı açılmış ve saatte 30 ton su basabilme kapasitesine sahip, güneş enerji sistemli, yeni içme suyu kaynağı köye kazandırılırken; 190.000 TL maliyetin büyük çoğunluğu köylüler tarafından karşılandı. Bu çalışmaya, başta bütün köyü halkı, Yalvaç Kaymakamı Haluk Şimşek, İl Genel Meclisi Üyeleri imkanlar ölçüsünde destek verdiler. İlçe Özel İdare Müdürlüğü de zaman zaman ekipman desteği sağlarken, şu an için köyün içme suyu kaynak sorunu giderildi.

 

ALTYAPININ YENİLENMESİ İÇİN DESTEK BEKLENİYOR

Ancak, köyün yaklaşık 40 yıllık olan içme suyu altyapısında oluşan aşırı patlaklar nedeniyle hanelere içme suyu verilemediği kaydediliyor.

İçme suyu altyapısının değişim maliyetinin yüksek olmasından dolayı, konu Isparta İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Zadeoğlu’na iletilirken; Zadeoğlu’nun sorunun çözümü için en kısa zamanda çalışma başlatılacağı müjdesi verdiği ifade ediliyor.

Tokmacıklı hemşehrilerimiz, yaşanan içme suyu altyapısının yenilenmesi konusunda destek veren herkese teşekkür ederek, “Bütün hemşehrilerimiz desteklerini esirgememiş olup, diğer sorunlarımızın çözümü için de devlet büyüklerimizin vereceği destekle, yaşanılabilir bir Tokmacık ve daha güzel yarınlar için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. İçme suyu kaynağımızı bulduk, ancak altyapıyı yenilemeden bu suyu hanelerimize taşıma imkanımız yok. Bu konuda destek bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundular.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.