• MODA YAPI

logo

Yalvaç’ın Sanayi Mirası Bacalar Onarılıyor

Yalvaç’ın sanayi mirası olan ve bir dönem kentte önemli iş kollarından biri eski kiremit fabrikalarından günümüze kalan tuğla bacaların restorasyonuna başlanıyor. Yalvaç Belediyesi tarafından onarılacak iki baca Kaş Mahallede birbirine yakın konumda yer alıyor.

1950 ile 1980 yılları arasında yoğun bir şekilde çalışan ve Yalvaçlılar için önemli bir iş kolu olan eski tuğla fabrikaları, çevre il ve ilçelerdençok talep görmesi sonucu sayıları hızla artarak beş adete çıktı. Bunlardan isimleri Birlik, Fil ve Taş kiremit fabrikası olanlar Kaş mahallede; Güven ve Altın kiremit fabrikaları da Abacılar mahallesindeydi. Zamanında söz konusu fabrikalar kent için önemli bir istihdam kapısı oldu. Daha sonra işletmeleringerek makineleşmeye ayak uyduramaması gerekse de üretilen kiremitlerin nakliye sıkıntısı sonucu satılamaması nedeniyle zamanla tek tek kapandı.

Kapanan fabrikaların, geçen sürede önce yapıları yıkılıp yok oldu ardından da tuğla bacaları tahrip oldu. Günümüzde söz konusu bacalardın üçü ayakta kalabildi. Bunların Kaş mahallede bulunan ikisinde ise zamanın yıkıcı etkisiyle ve yıldırım düşmesi sonucu çatlaklar oluştu. Yalvaç Belediyesi kentin sanayi mirası niteliğindeki iki bacanın restorasyonu için çalışma başlattı.

Tescilli eser niteliğinde olan tuğla bacaların öncelikle rölöve ve restorasyon projeleri hazırlanıyor. Yalvaç Belediyesi ile Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakülteleri işbirliğinde hazırlanacak proje için Yrd.Doç.Dr. Mustafa Türkmen, Yrd.Doç.Dr. Seda Şimşek Tolacı ve Araş.Gör. Mehmet Ali Karagöz Yalvaç’a gelerek bacalarda inceleme ve kazı çalışması yaptı. Müze Müdürü Abdülbari Yıldız’ın da hazır bulunduğu çalışma ile bacaların temel yapıları, genişlik ve derinlikleri ile ocak kanal sistemleri tespit edilerek restorasyon projesinin hazırlanmasına başlandı.

Rölöve ve restorasyon projelerinin hazırlanmasının ardından da restorasyon uygulamasına geçilecek. Kentin sanayi mirası niteliğindeki bacaların restorasyon proje ve uygulama bedelleri Yalvaç Belediyesi’nce karşılanacak.

WP_20171016_12_29_46_Pro WP_20171016_11_13_09_Pro WP_20171016_11_34_51_Pro WP_20171016_11_45_06_Pro WP_20171016_12_28_46_Pro WP_20171016_12_29_36_Pro

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.