logo

12 Haziran 2023

Yalvaç’ın 2050’ye kadar içme suyu sorunu yok, altyapı yenilenmeli

Yalvaç’ta uzun süredir çamurlu akmasıyla gündemde olan içme suyu sorunu, yaklaşan yaz aylarında suyun yetmemesi endişesiyle vatandaşların gündeminde konuşulmaya devam ediyor.

İçme suyunda yaşanan yetersizlik ve kirlilik konusuyla ilgili, resmi mercilerce net açıklamalar bugüne kadar yapılmadığı için kamuoyunda sorunla ve çözüm yoluyla ilgili farklı hususlar tartışılıyor. Konuyla ilgili olarak yapılan bilimsel bir çalışma, sorunun kaynağı ve çözümüyle ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırıyor.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü Öğretim Üyesi Seda Tözüm Akgül tarafından hazırlanan “Yalvaç’ın Su Kaynakları Üzerine Bazı Tespit ve Öneriler” konulu çalışma, Yalvaç’ın 2050’ye kadar içme suyu kaynağında sorun olmadığını, mevcut içme suyu iletim hattının ve mevcut depoların yenilenmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Tözüm Akgül’ün çalışmasında, “Yapılan hesaplamalara ve hazırlanan raporlara göre mevcut su kaynakları halkın ihtiyacını 2050 yılına kadar karşılayabilecek kapasitededir. Devlet Su İşleri tarafından hazırlanan bu raporlara göre yakın gelecekte Yalvaç için su miktarı açısından bir sıkıntı görülmemektedir.” bulgusuna yer veriliyor.

Söz konusu raporda altyapının yetersizliğinin hem kayıp kaçak oranının yükselmesine hem de asbestli borular nedeniyle insan sağlığı açısından sakıncalar ürettiğine dikkat çekilerek şu tespitlere yer verildi: “İçme ve kullanma suyunun iletiminde kullanılan mevcut isale hattı çok eski olup asbestli çimento borulardan oluşmaktadır. Bu hat, halka iletilen suyun kalitesinde bozulmalara sebep olabilir. Ayrıca sistemin eski olmasından kaynaklı su kayıp ve kaçakları da çok fazladır. Bunlara ilaveten içme ve kullanma suyunun halka iletilmeden önce bekletildiği depolar da çok eskidir ve Yalvaç ilçesinin turizminde son derece önemli bir yere sahip olan Pisidia bölgesinde bulunmaktadır. Bu sebeplerle hem halk sağlığını korumak hem de bölge turizmine uyum sağlamak için mevcut içme suyu iletim hattının ve mevcut depoların yenilenmesi gerekmektedir.”

Çevre Mühendisliği alanında doktora derecesinde sahip Dr.Öğr.Üyesi Seda Tözüm Akgül’ün ilçemiz için bu önemli çalışmasını Özyalvaç Gazetemizde okuyabilirsiniz.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.