• MODA YAPI

logo

10 Aralık 2022

Yalvaç ve Şarkikaraağaç’ta İki Arkeolojik Bölge ‘Sit Alanı’ İlan Edildi

Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Şarkîkaraağaç’ta bir höyük ve Yalvaç’ta tespit edilen kültür varlıklarını koruma altına aldı. Arkeolojik SİT Alanı ilân ederek ilgili harita- ya işaretledi.

 

AÇIK HAVA MÜZESİ: ISPARTA

Birçok medeniyetin kurulduğu ve ”açık hava müzesi” olarak tanımlanan Isparta’da iki yeni keşif yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu (Antalya) Şarkîkaraağaç ve Yalvaç’ ta iki noktayı Arkeolojik SİT Alanı ilân etti.

Şarkîkaraağaç’a bağlı Beyköy sınırları içerisindeki ”Beyköy Höyüğü” ”I. Derece Arkeolojik SİT Alanı” ilân edildi. 1/2000 ölçekli haritaya işlenerek tescil süreci tamamlandı. Karar, Resmî Gazete’nin 4 Aralık 2022 Pazar tarih ve 32033 sayılı baskısında yayımlandı.

 

YENİ KÜLTÜR VARLIKLARI

Yalvaç’a bağlı Körküler Köyü sınırları içerisindeki özel mülkiyetteki 108 Ada, 131 ve 132 parsellerde kültür varlıkları tespit edildi. Anılan bölge ”III. Derece SİT Alanı” şeklinde tescil edildi. Karar 1/5000 ölçekli kadastral haritada işaretlenerek ilân edildi. Karar, Resmî Gazete’nin 3 Aralık 2022 Cumartesi tarih ve 32032 sayılı baskısında yayımlandı.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.