• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

18 Mart 2018

UYAR: Vatanımıza, Özgürlüğümüze, Demokrasimize Sahip Çıkalım

Adalet ve Kalkınma Partisi Yalvaç İlçe Başkanı Hayri Uyar, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Uyar, “Türk Ulusu’nun var olma mücadelesinin verildiği, tarihimizin en büyük savaşlarımızdan biride Çananakkale Savaşı’dır. Kurtuluş Savaşı’na giden yolda büyük bir meşale olan bu zaferi hep hatırlayarak vatanımıza, özgürlüğümüze ve demokrasimize sahip çıkalım” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki ordumuzun 250 bin şehit vererek düşmanı yendiğini ve onlara geçit vermeyerek tarihe altın harflerle  büyük bir destan yazdığını hatırlatan Uyar “Yedi düvel düşman, beş dakika sonrasını şehit olabilecağini bilerek cephede hiç çekinmeden göğüs göğüse savaşan bir ulusun çocuklarıyla karşılaşacaklarını hiç hesap etmemişlerdi. Her türlü savaş teknolojisine sahip emperyalist düşman birlikleri, ülkemizi işgal amacıyla saldırıyor, Türk ordusu ise var gücüyle ülkesini ve özgürlüğünü korumak için meşru savunmasını yapıyordu. Atatürk’ün komutasındaki ordumuz 250 bin şehit vererek düşmanı yenmiş ve onlara geçit vermeyerek tarihe bir bir destan yazdırmıştır. Orada verilen mesaj açık ve nettir. “Türk’ü asla esir edemezsiniz. Ben hep Özgür kalacağım!” Atatürk, askerlerimize “Ben, size taarruzu emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum” demesi Boğazın düşman tarafından geçilmemesi gerektiğini vurgulamasıdır.  Mesajı alan kahraman Türk askeri şehit olma pahasına canını dişine katarak emri yerine getirmiştir. Bu kahramanlık örneği Türk milletinin vatanına ve özgürlüğüne ne kadar düşkün olduğunun göstergesidir” dedi.

Uyar, Çanakkale’de ölen düşman askerlerinin ailelerine seslenen Atatürk’ün  “Bu memlekette savaşıp kanlarını döken kahramanlar, burada bir dost vatanın toprağındasınız, huzur içinde uyuyunuz” diyerek Türk’ün asil ruhunu ve karakterini tüm dünyaya yansıttığını ifade etti.

Çanakkale Zaferi’nde vatan için canını veren tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle andıklarını belirten Uyar, “Bu gün binlerce kişi Çanakkale’deki ataları için yürekten dua ediyor.  Özellikle gençlerimize seslenerek diyorum ki,  18 Mart Şehitler Günü’nde, en azından birkaç dakika da olsa durup bu savaşı ve burada ölen şehitlerimizi düşünüp vatanımıza, özgürlüğümüze ve demokrasimize sahip çıkmalıyız” dedi.

Başlıksız-1

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.