logo

21 Ekim 2023

Ülkü Ortaokulu ve Isparta Anadolu Lisesi Yıkılarak Yeniden İnşa Edilecek

Vali Aydın Baruş, yıkılarak modern şekilde yeniden yapılacak Ülkü Ortaokulu ve Isparta Anadolu Lisesi’nde incelemelerde bulunarak beraberindeki İl Milli Eğitim Müdürü Erhan Baydur’dan bilgi aldı.

Okulların mevcut durumlarını yerinde inceleyen Vali Baruş, Ülkü Ortaokulu ve Isparta Anadolu Lisesi’nin yıkılarak modern şekilde yeniden inşa edileceğini belirterek eğitimde kaliteyi artırmayı ve öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim almasını sağlamak için çalıştıklarını ifade etti.

Vali Baruş “Sizlerin de bildiği gibi 2023 yılında yaşanan depremlerden sonra depreme dayanıklılık mevzusu okullarda çok önemli hale geldi. Allah muhafaza ilimizde de böyle bir afet yaşandığı takdirde okullarımızın ayakta kalması lazım. Öğrencilerimizin can güvenliği açısından bu kamu binalarının ayakta durması gerekiyor. Bunun için de bir seferberlik başlatıldı. Bu kapsamda ellinin üzerinde projesi uygun olanları güçlendirdik. Güçlendiremediklerimizi de yıkma yoluna gidiyoruz. Şu anda önünde bulunduğumuz Isparta Anadolu Lisesi de bunlardan biri Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayıyla yıkılmasına karar verildi. Yarısı inşallah bir hayırseverimizin katkısıyla diğer yarısını da devlet imkanlarıyla yapacağız. Bu yeni okul depreme dayanıklılık açısından güvenli, çocuklarımızın çok daha rahat ortamda eğitim alabileceği, sosyal faaliyetlerini yürütebileceği bir okul olacak. Bu okuldan önce Ülkü Ortaokulumuzu ziyaret ettik. Orası da aynı şekilde yıkılarak yerine yeni ferah ve güvenli bir bina inşa edilecek. Bu çalışmalarda devam etme gayreti içindeyiz. Şu andaki incelememiz de bu kapsamda gerçekleştirilmiş bir inceleme. Okulların yıkım işlemi öncesinde öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, okul idarecilerimizin yararlanabileceği malzemeleri alıyoruz. Yakın zamanda da ihalesi yapılarak yıkım işlemine geçilecek. Yıkım işlemi bittikten sonra da yeni okulun ihalesini gerçekleştirerek buranın yapımına başlayacağız. Anadolu lisemizi Mustafa Gürkan Anadolu Lisesi’ne taşımak zorunda kaldık. Yine Ülkü Ortaokulu’nu Ülkü İlkokulu’na taşımak zorunda kaldık. İkili eğitim veriyoruz. Ailelerimizin öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin burada çektiği sıkıntıyı da anlıyoruz. Ama buna biraz sabır göstermek durumundayız. Çünkü geleceğe güvenle yürüyebilmek için bu okulları yeniden inşa etmek, güçlendirmek zorundayız. Bunu da anlayışla karşılamalarını rica ediyoruz. Bu sabra katlandıklarından, bu sıkıntılara katlandıklarından dolayı tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize de buradan teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Baruş, ziyaretleri esnasında Ülkü İlkokulunda birinci sınıf öğrencilerinin dersine girerek, öğrencilerle devam eden hayat bilgisi dersi hakkında bir süre sohbet etti.

Ardından öğretmenlerle bir araya gelen Vali Baruş eğitim öğretim çalışmaları hakkında görüş alış verişinde bulundu.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.