logo

05 Haziran 2023

TOKİ’de arsa belirsizliği ne zaman giderilecek?

Toplu Konut İdaresi tarafından Sosyal Konut Projesi kapsamında Yalvaç’ta yapılması planlanan 200 konutla ilgili olarak uzun süredir devam eden arsa belirsizliği konusuna ne zaman çözüm götürüleceği hak sahipleri tarafından merak edilmeye devam ediyor.

TOKİ Sosyal Konut Projesi kapsamında yapılacak konutlar için çekilen 200 kişilik kura sonucunda hak sahipleri belirlenirken; konutların nereye yapılacağıyla ilgili bir netlik olmaması, konutların yapımı sürecinin daha da uzayabileceği endişesini yaratıyor.

Dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum’un Isparta ziyaretini gerçekleştirdiği 24 Haziran 2022 tarihinde, “Yalvaç’ımız için gerekeni yaptık. TOKİ Yalvaç’ımıza hayırlı olsun.” paylaşımını yapan Yalvaç Belediye Başkanı H.Hilmi Tütüncü, TOKİ için sürecin yavaş yürümesi haberlerimiz üzerine 10 Ağustos 2022 tarihinde sosyal medya hesabından, “Özellikle sosyal medyada TOKİ’nin yapılmayacağına, vatandaşların oyalandığına yönelik dillendirilen mesnetsiz iddialar ve dedikodulara itibar edilmemesini, bu meselenin üzerinde titizlikle durduğumuzu ve TOKİ’ye müracaat şartlarının da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Eylül ayında açıklanacağını, sonrasında bizlerinde konuyu en somut haliyle kamuoyuyla paylaşacağımızı bildirmek isterim.” şeklinde bir paylaşım yapmıştı.

TOKİ Konutlarının eski itfaiye ve belediye kademesinin bulunduğu, toplamda 27.058 metrekarelik alanda yapılacağını müjde olarak duyurmalarının üzerinden neredeyse bir yıl geçmesine karşın herhangi bir resmi gelişme olmaması; Tütüncü’nün 2019 seçimleri öncesinde sosyal konut yapma vaadiyle vatandaşlardan müracaat alarak sözünü tutmamasını hatırlatırken vatandaşlar, “Bu şehrin yıllardır ihtiyacı olan sosyal konut projeleri konusunda halen daha somut bir duruma gelememiş olmamız bizleri artık bıktırdı. Belediye başkanı kendisi sosyal konut yapacağım diye bizlerden müracaat aldı, sonra bu sözü ile ilgili ne bir çalışma yaptı ne de açıklama yaptı. TOKİ yapılacaktı, ben yer vereceğim diye o işi de karıştırdı, halen daha yeri veremedi. Biz bu belirsizliğe artık son verilmesini istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundular.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.