logo

06 Haziran 2023

TAKEP Projesi Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

Tarım Alanlarının Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında ​Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, Nisan ayında dağıtımı yapılan nohut ve aspir tohumlarının çıkış kontrolleri gerçekleştiriliyor.

Son yağışlardan sonra tohumların çıkışlarının çiftçinin yüzünü güldürdüğü belirtilirken “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında 2023 yılı ilkbahar döneminde Isparta ili genelinde 1316 çiftçiye 100 ton aspir ve 892 kişiye 49 ton nohut tohumu dağıtıldığı ifade edildi.

Konuya ilişkin olarak Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden verilen bilgilere göre tohum talebinde bulunan tüm çiftçilerimizin taleplerinin karşılandığı, atıl durumda bulunan veya nadasa bırakılan arazilerin üretime kazandırıldığı belirtildi.

2022 yılı TÜİK verilerine göre, il genelinde 32 bin 657 dekar alanda 3 bin 797 ton nohut ve 21 bin 332 dekar alanda 2 bin 584 ton aspir üretimi yapıldığı, ayrıca “SenÜretYeter” parolası ile yapılan ve bundan sonra da yapılacak projeler ile ilimizdeki tüm çiftçilerin desteklenmeye devam edileceği bildirildi.

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.