logo

19 Ekim 2023

Sönmez, mecliste Eğirdir Gölü ve yol sorunlarını konuştu

MHP Isparta Milletvekili Hasan Basri Sönmez, mecliste söz alarak Eğirdir Gölü’nde yaşanan sorunlarla Isparta’nın yol sorununu dile getirerek çözüme kavuşturulmasının gerekliliğini vurguladı.

Sönmez’in meclisteki konuşmasında değindiği hususlar şöyle oldu:

“Türkiye’nin gül bahçesi olarak tanınan ve binlerce yıllık tarihe sahip olan Isparta kültürüyle, ekonomisiyle, turistik ve doğal güzellikleriyle ülkemizin ve göller bölgesinin en gözde illerinden biridir. Eğirdir Gölü Türkiye’nin 4’üncü büyük gölüdür. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Akdeniz Bölgesi’nin kuzeyinde, göller bölgesinde yer alan güller diyarı Isparta’mız kadim Türk kenti olarak varlığını sürdürmektedir. Coğrafyası üzerinde birçok millî ve tabiat parkı bulunan Isparta’nın olağanüstü dağları, ormanları, yaylaları ve gölleri görülmeye değerdir. Isparta’mız keşfedilmeyi bekleyen bir hazinedir. İlimiz, son dönemlerde, Isparta gülü ve lavanta bahçeleriyle yerli ve yabancı turistlere de ev sahipliği yapmaktadır. Kuyucak köyünde yetiştirilen lavanta Türkiye üretiminin yüzde 90’ınına ulaşmıştır. Özellikle Isparta merkez, Uluborlu, Senirkent, Keçiborlu, Atabey ilçelerimiz başta olmak üzere Isparta genelinde kiraz üretimi yapılmaktadır.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Eğirdir Gölü, Isparta ilimiz için su kaynağı olarak büyük bir öneme sahiptir; içme suyu olarak kullanıldığı gibi aynı zamanda zirai sulama olarak çevresinde elma yetiştiren çiftçimiz sulama da yapmaktadır. Elma üretimiyle ülke ekonomisine katkı sağlanmaktadır, Eğirdir ve Gelendost ilçelerimizde 2022 yılı baz alınarak yıllık ortalama 980 bin ton elma üretimi yapılmaktadır. Ancak gölün özel hükümler ve Kıyı Kanunu’na tabi olması, küresel iklim değişiklikleri, su kullanımının doğru planlamaması, göl gözeneklerinin çeşitli nedenlerle kapanmaya yüz tutması, gölü besleyen dış kaynakların azalması, kıyı şeridinde kaçaklar olması Eğirdir Gölü’nün su seviyesinin düşmesine ve alarm vermesine sebep olmaktadır. Eğirdir Gölü’nün su seviyesinin normalinin üzerine çıkması için su yönetimi konusunda daha etkili politikalar geliştirilmesi, göl dip temizliğinin yapılması, sulama teknolojisinin iyileştirmesi ve kaynağın planlı ve doğru kullanılması, gölde meydana gelen su kaybının, buharlaşmanın önüne geçmek için göl üzerinde güneş enerji panellerinin bulunması şarttır. Eğirdir ve Eğirdir Gölü’nün Isparta’mızın turizme açılan kalbi olduğu kadar, aynı zamanda, tarımsal gelişimin de olmazsa olmazıdır. Eğridir Gölü’nün su kaybı konusunda sorunlarının ivedilikle çözüme kavuşması gerekmektedir.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Isparta coğrafi konumu gereği haritada en yakın illerin orta konumunda bulunması ve geçiş güzergâhı olması nedeniyle Isparta-Konya kara yolu ve Dereboğazı kara yolunun yapılması önem arz etmektedir. Isparta-Konya ve Dereboğazı kara yolunun birçok bölümünün tamamlanmamış olması trafik kazalarına neden olmakta maalesef ki can kayıpları yaşamamıza sebep olmaktadır. Bu sorunların üstesinden gelmek için yolun bakımı, güvenliği ve altyapısının iyileştirmesi için gerekli adımların atılması oldukça önemlidir.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; sonuç itibarıyla, su kaynağının insan hayatının devamlılığı için önemi ne kadar büyükse can kayıplarına neden olan kara yoluyla ilgili çalışmaların tamamlanması o kadar önem arz etmektedir. Eğirdir Gölü’nün sürdürülebilir bir şekilde korunması ve Isparta-Konya ve Dereboğazı kara yollarının tamamlanması gereğini ifade eder yüce Meclisimizi saygıyla selamlarım.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.