• MODA YAPI

logo

Özyalvaç Gazetesi Arşivinden (Aralık 1972)

FISILTIDAN                                                                         ________________________       Ruşen ÖZGÜL

YALVAÇ – ÇAY YOLU

Yalvaç – Çay yolu ilçemizin hayatiyeti yönünden ciddiyetle ele alınması gereken bir konudur. Yurdun ücra bir köşesine sıkışan ve dünya ile alakası pek az olan ilçemiz artık kapı ve pencerelerini dünyaya açacaktır.

İşte bu konuda çalışmalar yapabilmek için önümüze güzel bir fırsat geçmiştir. Aldığımız güzel bir habere göre değerli ve çalışkan bir Kaymakam hemşehrimiz daha (*) komşu Çay ilçesine Kaymakam olarak atanmıştır. Kendisini ve çalışmalarını yakından tanıyan ve bilen bizler buna büyük bir fırsat diyoruz. Zira adı geçen, hali hazırda Çay ilçesi Kaymakamı Bolat Bolatoğlu, çalışmalarıyle halk arasında büyük sevgi ve sempatı toplamış, son ayrıldığı yerolan Uluborlu’da halk gözyaşları arasında uğurlamıştır kendisini. Bolatoğlu’nun görevinde gösterdiği gayretler Yalvaç – Çay yolunun açılacağı müjdesini yakın zamanda alacağımızın göstergesidir.

Bu yol bizim ana damarımızdır. Dünyaya açılan penceremizdir. Yalvaç – Çay yolu konusu üzerinde hassasiyetle duran halkımızı, bizlere yani bu işle uğraşan herkesi yardıma çağırırız. İlgililere gerekirse dayatmanın zamanı da gelmiştir. Bu zaten bir hak olan yolun bize kazandırılması zorunludur. Komşu Çay ilçemiz üzerine düşen görevi bizzat, bütün külfetlerine katlanarak yapacaktır. Zira önderleri, çalışkan bir Kaymakamdır, bu konuda başarı kazanılacaktır. Bir başarı da Yalvaçlı olarak bizler kazanmalıyız,  üzerimize düşen görevi bir vatan borcu olarak kabul ederek çalışacağız.

Davalarına sıkı sıkı sarılan Yalvaç’lılar, davaların, davalarımızın en büyüğü ile karşı karşıyayız. “Gölden öte hizmet yok diyenlere bir ders vermenin zamanı gelmiştir. Madem gölden öte hizmet yok, ‘bizden de size selam kesik’ deyip kendi yağımızla kendimiz kavrulacağız.

Çay yolu davamızda hep bir ve beraber olmak dileğiyle…

* Daha önce de değerli bir hemşehrimiz Nazif Kurucu da Çay Kaymakamlığı görevini yapmış, yol için uğraş vermişti. -11 Aralık 1972,  Sayı: 195-

 

CUMHURİYETÇİ PARTİ Yalvaç’ta da Kuruluyor

Bir süre önce CHP’den istifa edenler ve bağımsızlar tarafından kurulan Cumhuriyetçi Parti’nin teşkilatlarının ilimizde ve ilçelerinde de önümüzdeki günlerde kurulmaya başlanacağı bildirilmiştir.

CP’nin kurucularından ve eski Isparta Milletvekillerinden hemşehrimiz Lokman Başaran ve taraftarlarının gayretleri ile kurulacak olan Yalvaç ilçe teşkilatı için hazırlıklar hızlanmıştır. Eski CHP’lilerden oluşması beklenen CP Yalvaç teşkilatının ilk kurulacak teşkilatlardan biri olacağı belirtilmiştir. -18 Aralık 1972,  Sayı: 196-

 

Lisemize 2 Öğretmen Daha Atandı

Aralıklı atamalarla öğretmensizlik tehlikesi ile karşı karşıya kalan Yalvaç Atatürk Lisesi’ne geçtiğimiz hafta içerisinde iki öğretmen atanmıştır.

İlgililerden aldığımız bilgiye göre Atatürk Lisesi Edebiyat öğretmenliğine Ayfer Kahyaoğlu, Felsefe öğretmenliğine ise Yusuf Gökçe atanmışlardır. Başarılar dileriz. -18 Aralık 1972,  Sayı: 196-

 

Yeni atanan ve önümüzdeki günlerde görevlerine başlamaları beklenen Kahyaoğlu ve Gökçe’ye görevlerinde başarılar dileriz. -18 Aralık 1972,  Sayı: 196-

 

GRİP ETRAFI SARDI

İlçemizden sonra Gelendost, Ş. Karaağaç ve Sütçüler’de de Okullar Tatil Edildi

Bütün yurdumuzu etkisi altına alan grip salgını bölgemizi de etkisi altına almış ve çevredeki okulların birer hafta tatil edilmesine sebep olmuştur.

Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta grip salgını nedeniyle okullar ilçemizde tatil edilmiş, burayı takiben de komşu ilçeler Gelendost, Ş.Karaağaç ve Sütçüler’de de okulların tatil edilmesi zorunluluğu ortaya çıkmış ve alınan kararlarla okullar tatil edilmiştir. -18 Aralık 1972,  Sayı: 196-

 

Yalvaç – Çay Yolu İçin Görüşmeler Yapılıyor

Geçen sayımızda bildirdiğimiz gibi hemşehrimiz Bolat Bolatoğlu’nun komşu ilçe Çay’ın Kaymakamlığı’na atanmasından sonra Yalvaç ile Çay arasındaki yolun açılabilmesi için çalışmalara hız verilmiştir.

Aldığımız bilgiye göre Çay Kaymakamı Bolatoğlu’nun yol için bütün çalışmalarını hasretmesiyle Çay ilçesinden bir heyet Konya 3. Bölge Müdürlüğü ile temaslara başlamıştır. İlçemizden katılımın olmadığı bu toplantıdan müsbet sonuç alındığı belirtilmiş, Çay ilçesinden müteşebbis bir heyetin yerinde tetkiklerde bulunmak üzere yol güzergahında incelemelerde bulunmuştur. -18 Aralık 1972,  Sayı: 196-

 

HÜYÜKLÜ’de İki Ev Yandı

Geçtiğimiz hafta içerisinde ilçemize bağlı Hüyüklü Kasabası’nda elektrik kontağından çıkan yangında iki ev tamamen yanmıştır.

Hüyüklü Kasabası’ndan İ. S.’e ait evde elektrik kontağından çıktığı belirtilen yangın kısa zamanda etrafı sarmıştır. Civardan yetişen itfaiye ekipleri yangını güçlükle ve ancak İ. S. ile kardeşi M. S.’ye ait evler yandıktan sonra söndürebilmişlerdir.  -25 Aralık 1972,  Sayı: 197-

 

CHP’nin Yardım Kampanyasına İlçemiz de Katılıyor

“Kanını Sat Partiye Yardım Et”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe teşkilatı aldığı bir kararla parti genel merkezinin açtığı “Kanın sat partiye yardım et” adlı kampanyaya katılınacağını belirtmiştir.

İlçemizden de partili – partisiz, CHP sempatizanı vatandaşların da katılabileceği kampanyaya yardım için ilçe teşkilatından yardımları toplamaya Av. İsmail Akyürek, Eczacı Ömer Lütfi Bahar ve Elektrikçi Orhan Aydoğan’dan kurulan bir ekip görevlendirilmiştir. -25 Aralık 1972,  Sayı: 197-

 

Bağkonak’ta ZİRAAT BANKASI Açılıyor

İlçemize bağlı Bağkonak Kasabası gün geçtikçe gelişme kaydederken sosyal ve ekonomik kuruluşlara da sahip olmaya başlamıştır.

Bu cümleden olarak, ilçemiz Bağkonak Kasabasında T.C. Ziraat Bankası’nın bir şubesinin açılacağı sevinçle haber alınmıştır. 1973 yılında faaliyete geçecek olan T.C. Ziraat Bankası Şubesine başarı, Bağkonak ve bölgemize hayırlı olmasını dileriz. -18 Aralık 1972,  Sayı: 196-

 

ÖZYALVAÇ GAZETESİ

Yazı İşleri Müdürlüğüne / YALVAÇ

Evvelki sayılarınızda, güzel Yalvaç’ımızda bir Kız Enstitüsü açıldığını sevinçle okumuştum.

27 Kasım 1972 tarih ve 193 sayılı gazetenizin “Fısıltıdan” sütunundaki “Kız Enstitüsü” başlıklı yazıdan öğrencilerimizin öğretim ve eğitimi için bulunması şart olan ders araç ve gereçlerinin okulda bulunmadığını bir Yalvaç’lı olarak üzülerek okudum, duruma ciddi olarak hislendim, bu nedenle Okul ve Öğrencileri Koruma Derneğine verilmek üzere gazetenize gönderdim.

Taşrada oturan sayın Yalvaç’lıların bu hususta yardım kampanyası açmalarına ve  Yalvaç’ta oturan sayın hemşehrilerimizin de az da olsa  yardımda bulunmalarına önayak olabildiysem kendimi mutlu  hissederim. Saygılarımla.

Mehmet MUSTANOĞLU / Başkatip – ILGIN                            -25 Aralık 1972,  Sayı: 197-

 

Bir Çocuk Banyoda Haşlanarak Öldü

Akşehir (P)- Karaman ilçemizde 3 yaşlarındaki bir çocuk banyoda haşlanarak ölmüştür.

Hacıcelal Mahallesinde meydana gelen olayda İ.K. adındaki çocuk banyoda oynarken kazan devrilmiş, dökülen kaynar sular altında kalan küçük çocuk haşlanmış ve olaydan hemen sonra Karaman Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmışsa da yanıkların tesiri ile ölmüştür.

Olaya Karaman Savcılığınca el konmuştur.   -25 Aralık 1972,  Sayı: 197-

 

  1. YIL ANKETİMİZE Katılmak İster misiniz?

Gazetemiz siz okuyucularına ve bu vesile ile ilçemize yeni bir hizmetini daha sunuyoruz.

“Cumhuriyetimizin 50. Yılında bu güzel ve şirin beldemiz, Yalvaç’ımıza ne yapmalıyız?”

Bur dosya kağıdına, normal bir yazı ile (Daktilo veya düzgün el yazısı)  yazıp en geç 19 Mayıs 1973 tarihine kadar gazetemize gönderiniz veya getiriniz.

Yarışmada derece alanlara 50. Yıl Hatırası olarak ödüller verilecektir. -11 Aralık 1972, Sayı: 195-

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.