logo

26 Ağustos 2020

Kurucu’dan Yalvaç’ın teşvik kapsamına girmesi için girişim

İlçemiz Yalvaç’ın son teşvik düzenlemesinde alt bölge desteklerinden yararlanacak ilçeler arasında yer almaması üzerine, Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yalçın Kurucu harekete geçerek gerek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) gerekse Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) nezdinde girişimlerde bulundu ve bir yazıyla bu hususta Yalvaç lehine düzenleme yapılmasını istedi.

Yeni faaliyete geçirilmesi planlanan Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılacak yatırımlarda devlet teşvik ve desteklerine her zamankinden daha fazla ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Kurucu TOBB ve OSBÜK’e yazılan yazıda şu hususlara değindi:

“2846 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 21 Ağustos 2020 tarih ve 31220 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Bu kararın 6. Maddesinin (5) nolu fıkrasında; “Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında EK-7’de yer alan 1 inci, 2 nci, 3 üncü ve 4 üncü bölge illerinin ilçelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ilçenin bulunduğu ilin bir alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden; söz konusu ilçelerin organize sanayi bölgelerinde veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ise bulunduğu ilin iki alt bölgesine sağlanan desteklerden yararlanır.” ifadesi yer almaktadır.

Karara eklenen ve “Alt Bölge Desteğinden Yararlanabilecek İlçelerin” açıklandığı Ek-7 tablosunda Isparta’dan 4 ilçenin bulunduğu, Isparta İlinde merkez haricinde tek organize sanayi bölgesine sahip olan Yalvaç ilçemizin yer almadığı görülmektedir.

Kısa süre içesinde arsa tahsisine başlaması planlanan Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyete başlaması ile bölgemizde yeni yatırım alanlarının açılmasının yanı sıra istihdamın artırılarak, son yıllarda artan göçün önüne geçilmesi sağlanacaktır.

İlçemizde yeni faaliyete başlayacak olan Yalvaç Organize Sanayi Bölgesine yapılacak yatırımlarda devlet teşvik ve desteklerine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız bulunmaktadır.

Bu sebeple bahse konu kararın Alt Bölge Desteklerinden Yararlanabilecek Ek-7 tablosundaki ilçeler arasına Yalvaç’ın da ilave edilmesi hususunun devlet büyüklerimize ve ilgili mercilere iletilmesi için desteğinize ihtiyacımız bulunmaktadır.

Gereğini bilgilerimize arz olunur.

Yalçın KURUCU
Yönetim Kurulu Başkanı”

Başkan Kurucu ve Yalvaç TSO’yu bu duyarlılığından dolayı kutluyor, bu konudaki girişimlerin artarak sonuca ulaşılmasını, tüm ilçemiz ve istihdam bekleyen gençlerimiz adına temenni ediyoruz.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.