• MODA YAPI
 • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Koronavirüs ve gençlik


GÜLŞEN ARAS
gulsenaras@bagev.org.tr

Koronavirüsün ülke ekonomisinde yol açtığı değişiklikler gibi, okullarından mezun olarak iş arayan veya üniversitede okuyacağı bölümü seçmek üzere olan gençlerimizi de etkiledi.

Birkaç ay önce okullarından mezun olan lise öğrencilerinin bir kısmı işgücü piyasasına katılmak üzere iş arıyor, bir kısmı da üniversitelerini ve bölümlerini seçtiler.

Yine benzer bir şekilde üniversitelerinden yaz aylarında mezun olan çok sayıda gencimiz işyerlerinin kepenk indirdiği bir dönemde iş bulmaya çalışıyor.

Lise son sınıf öğrencilerinin pandemiden önce akıllarında olan üniversite ve bölüm tercihleri, içinde olduğumuz zaman dilimi içerisinde bile sağlık riskleri, şehir değişikliklerinden çekinmek veya ekonomik yetersizliklerden dolayı değişime uğradı.

Gençlerimizin sıkıntılarının başında artan işsizlik geliyor. Onların iş hayatlarına atılmalarında önemli bir basamak olan üniversite eğitimleri ve sonrasında verecekleri kararlar bulunduğu günün koşullarıyla şekilleniyor. Öğrenciler üniversitelerinde okudukları bölüm sonrasında iş arama iş bulma konusunda tereddütler yaşıyorlar. Bu yüzden bölümlerini seçmeden önce tüm artıları ve eksileri tartıyorlar.

Öğrencilerin ailelerinden ayrılıp başka şehirlere gitmek istememeleri, kendilerini salgında tek başlarına başka şehirlerde güvende hissetmemeleri, dünya ve ülke genelinde önlerini göremedikleri için okul konusunda kararsız kalmaları birer faktör.

Öğrencilerin okul tercihlerinde koronavirüsün hangi alanda iş ihtiyacı doğuracağı veya hangi illerde virüsün az olduğu gibi değişkenler etkili oluyor.

Ülkemizde ekonomi koronavirüs öncesinde de genç nüfusa iş yaratmakta zorlanıyordu. Genç işsizliğin yüzde 25’lerin altına inme olasılığı oldukça düşük.

Görüyoruz ki, Koronavirüs iş imkanı açısından bazı sektörleri öne çıkardı; özellikle pandemi döneminde en hızlı gelişen sektörler online satış kanalları, perakende sektörü, gıda sektörü ve sağlık sektörü oldu. Yine pandemi döneminde bu sektörlerde finans uzmanı, veri analisti, yazılım gibi teknik kabiliyeti gelişmiş mezunlar iş bulabilecek gibi görünüyor.

Turizm, havacılık gibi sektörler de riskli sektörler olarak gözümüze çarpıyor. Pandemi sürecinde iş bulmakta zorlanan gençlere başvurularına ve çalışmalarına yılmadan devam etmelerini tavsiye ediyorum.

COVID – 19 zaten az olan iş fırsatlarımızı hem daha aza indirdi, hem de işverenleri daha seçici davranmaya itti.

Belirsizlik dönemlerinde esnek davranabilmenin de avantajları var. Gençler yalnızca bu süreçte değil, hayatlarının her döneminde üç alanda kendilerini geliştirmeliler. İlk olarak bir programlama dili öğrenmeliler.

İkinci olarak bir yabancı dil öğrenmeliler. Yabancı dil kişinin gelişimini birebir etkileyen unsurlardan biri. İyi bir yabancı diliniz var ise hem kendinizi çok geliştirebilirsiniz, hem de çalıştığınız kuruma artı değerler katabilirsiniz. Yabancı dil sayesinde belki üniversite hayatında edinemeyecekleri becerileri kendi kendilerine edinecekler.

Bu uzaktan çalışma sistemi de bunu getiriyor artık bizlere. Üçüncüsü de sosyal dil, yani iletişim becerisi ve sosyal zeka. Müthiş bir ağın içerisindeyiz ama ağın içindeki ilişkileri yönetebildiğimizde harikulade sonuçlar yaratabiliyoruz.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kendine Soy Yaratma Hastalığı

  10 Eylül 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  İnsanlar fakir ve yokluk içinde ise soyunun sopunun ne olduğuyla nereden geldiğiyle pek ilgilenmezler. Para kazanıp zenginleşmeye ve makam sahibi olmaya başladılar mı, fakirlerden ve yönettikleri diğer insanlardan farklı olduklarını göstermek için kendilerine kutsal bir soy yaratırlar. Ve böylece zengin ve yönetici olmalarını, geldikleri soyun asaletine ve yüceliğine bağlamaya çalışırlar. Zenginlik derecelerine ve sahip oldukları makama göre bir soy oluştururlar. Eğer çok zengin değilseler ve orta halli bir mevkide iseler sadrazam torunu, paşa ...
 • MISIR VE MAKEDON ASILLI KRALLAR

  24 Ağustos 2021 Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Tüm Manşetler

  Prof. Dr. Mehmet ÖZHANLI Dünyanın bazı bölgeleri, canlı yaşamına daha uygun koşullara ve doğal zenginliklere sahip olmasıyla, diğer bölgelerden farklı olarak, çok erken dönemlerden itibaren kadim uygarlıkların ortaya çıkmasına imkân sağlamıştır. Bu yerlerin başında Mezopotamya ile birlikte Mısır gelir. Afrika ile Asya Kıtası’nın birleştiği noktada bulunan bu coğrafyada, yüzyıllar boyu devam eden “Nil’in Armağanı” büyük uygarlıklar yaratılmıştır. Kendi içine kapalı bu bölgede, MÖ 4. binden itibaren kendine özgü yazısı, mimarisi ve yönetim biçim...
 • Ekonominin gelişmesi için ara elemana ihtiyaç var

  23 Ağustos 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Ülkemizde ara eleman açığı devam ederken özellikle meslek lisesi mezunlarının tercih ettiği ön lisans programlarının kontenjanları yıllar içinde azaldı. Türkiye’nin ekonomik gelişiminin sağlanabilmesi; ara eleman ihtiyacının giderilmesine, ara eleman ihtiyacının giderilmesinin ise ön lisans kontenjan ve yetkinliklerinin arttırılmasına bağlı. İş dünyasının ara eleman ihtiyacı devam ediyor. Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV)’in Özel İstihdam Bürosu www.bagevkariyer.com ‘da yayınlanan ilanlarda başvurunun yetersiz kaldığı mesl...
 • Prof.ÖZHANLI’dan Yeni Yazı: HELLENİSTİK KRALLAR VE HALKLAR

  12 Ağustos 2021 Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Tüm Manşetler

  Hellenistik Krallar ve Halklar Prof. Dr. Mehmet ÖZHANLI Babil’de, MÖ 323 yılının Haziran ayında bir kişinin ölmesi, Makedonya’dan Hindistan’ın İndus Vadisine kadar geniş bir coğrafyada yaşayan milyonlarca insanın hayatını yaklaşık 300 yıl boyunca olumsuz etkiledi. Aç kalan, perişan olan, acı çeken, çalışan, savaşan milyonlarca insan, zevki sefa içinde yaşayan ve onların hayatları hakkında karar veren birkaç kişi. Bu yaman çelişkiyi anlamak ve anlatmak çok kolay değil. Bir kişi karar alıyor: “şunlarla savaşacağız” diyor milyonlar, ucunda ölüm ...