• MODA YAPI

logo

21 Kasım 2017

Kadın Çiftçi Eğitimleri Devam Ediyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü’nce kırsal alanda kadın çiftçiye yönelik yapılan eğitim ve toplantılar hız kesmeden devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak İl Müdürlüğü’nden verilen bilgi şöyle:

“Kırsal kesimdeki kadınların tarımsal üretime katılımı, doğal çevre ile olan ilişkileri ve ev ekonomisi konularındaki devam etmekte olan eğitim çalışmalarımızda kadın çiftçilerimize çeşitli tarımsal konular ile evde turşu, reçel, marmelat, salça, tarhana, peynir, zeytin yapımı gibi ev ekonomisi konularında ve sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenme konularında eğitim verilmektedir.

Çiftçimizi, özellikle de kadın çiftçilerimizi eğitmeden verimlilik sağlanamayacağı gerçeğinden hareketle “Kadın Çiftçi Eğitimi” programlarını sürdürmekteyiz. Bu kapsamda İl Müdürlüğü olarak Merkez- Kadılar köyünde gerçekleştirilen eğitim toplantısında, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğümüz personeli Ziraat Mühendisi Sezin Ulusoy tarafından “Sağlıklı Yaşama” konulu sunum yapıldı.

Kadınların yoğun ilgi gösterdiği eğitimde sağlıklı yaşam için doğru beslenme ilkeleri, kişisel hijyen ve hareketli yaşam konuları anlatıldığı eğitimin sonunda kadın çiftçilere evde yeşil zeytin yapımı konusu uygulamalı olarak gösterilmiştir. Katılımcı kadın çiftçiler düzenlenen toplantıdan memnuniyetlerini dile getirerek, bu tür toplantıların sıklıkla yapılmasını istediler.

Bu eğitimlerin İl Müdürlüğümüz personelleri tarafından belirli bir program dahilinde diğer köyleri de kapsayacak şekilde devam ettirilmesi planlanmaktadır.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.