• MODA YAPI

logo

17 Temmuz 2021

Isparta’nın sorunları köy köy meclis kürsüsünde

İyi Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Isparta’nın sorunlarını köy köy TBMM gündemine taşıdı.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Isparta’nın şehir merkezinde ve köylerinde olan sorunları ele aldığı bir konuşma yaptı. Konuşmasında Türkiye’de turizmde yaşanan sorunlara sıralayan Milletvekili Cesur, Isparta örneği üzerinden yapılması gerekenleri, turizm, altyapı ve imar ilişkisini anlattı.

İşte Cesur’un mecliste yaptığı o konuşma:

“Turizmin, ülkemiz için tartışmasız stratejik önemi var. Dış açıklarımızın, ithalat dengesizliğinin dengeleyicisi aynı zamanda da ülkemizin yurt dışındaki tanınırlığını, prestijini ve itibarını arttıran çok önemli bir sektör.

Covid19 öncesi turizm sezonu gelirlerimiz 2019’da, 2014’te olduğu kadardı. Arada geçen 6 yılda gelirler de ve turist sayılarında kayıplar var. Turistlerin kişi başı harcamaları da düşmüş.

2016’da ilk kez turist başı harcama 750 doların altına, 2018’de 650 doların altına inmiş. Nitelikli turizm aktiviteleri ve turizm çeşitliliği azalmış.

Neden böyle? Neden çok: İçte yaşanan sorunlar, baskıcılık, demokrasiden uzaklaşma, özgürlüklere, hayat tarzlarına karşı hoşgörüsüzlük.

Yargının ve hukukun üstünlüğünün bozulması bana göre en önemli etken.

Dış ilişkilerdeki tutum, dünyaya verilen mesaj, pekiştirilmeye çalışılan yabancı düşmanlığı bir başka etken.

Bir diğeri, ülkemizin potansiyelinin çok büyük olması, ancak dar ve çağı yakalayamamış bir turizm anlayışı ile kıyılara sıkışılmış olması.

Kent turizmi kavramını yerleştirilemediniz. Turizm bölgelerini birbirine bağlayamadınız. Konaklama imkanlarını çeşitlendiremediniz. Turizm faaliyetleri arttırılamadı, yeterince tanıtımları yeterli yapılamadı.

Rekabet ettiğimiz, turizm gelirleri yüksek ülkeler, bu meseleler kavramış ve buna göre yatırım ve planlarını yapmış ülkeler.

Biz de medeni ülkelerdeki gibi yapabilirdik hepsini elbette ancak merkezi bir planlama ile bu kadar büyük bir ülkenin her bir turizm değerini ülke ekonomisine kazandırmak mümkün değil.

İşte burada yerel yönetimler öne çıkıyor, yerel yönetimler çok önemli. Türkiye’de her şehrin kendine özgü, şehrin paydaşları ile beraber kurgulanacak bir kent ve bölge turizmi stratejisinin oluşturulması gerekli.

Ancak sizin bu kanun teklifi ile getirdiğiniz pek çok madde, bırakın yereli ve yerel yönetimleri turizme dahil etmeyi, onları daha da uzaklaştıracak ve daha da pasifleştirecek değişikliklerle dolu.

Yerel bu işi sahiplenirse ve yereldeki vatandaş kendi kültürünü, değerini çok daha iyi bir şekilde özümseyeceği için başarılı olabilirdiniz ama yapmadınız. Eşitlikçi bir kalkınma modeli aslında kent turizmi, böylelikle herkes kazanabilirdi.

Mesela, ben seçim bölgem Isparta’dan örnek vereceğim:

Eğirdir Gölü’nü korumalısınız. Göle ve Isparta’mızın ormanlarına spor tesisleri inşa etmelisiniz. Hasatta 35 kişinin ziyaret ettiği değil, bayram gibi kutlanacak bir gül ve lavanta festivali yapmalısınız.

Daha geçen gün, hafta sonu Kuyucak’taydım, yani yazık oradaki lavanta üreticisi ve orada ürünlerini sat maya çalışanlar fukara olmuş.

Isparta’da büyük bir elma ve kiraz festivali yapmalısınız. Konaklama imkanlarını geliştirmeli, Isparta içi ve diğer şehirlere ulaşım sorununu çözmeli, entegre etmelisiniz. Antalya’ya gelen turisti, 12 günlüğüne Isparta’ya da getirebilmelisiniz mesela.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerimiz tur rehberliği yapar, etkinlik organizasyonlarında görev alır, harçlıklarını çıkarır, deneyim kazanır, yabancı kültürlere açılmış olur.

Restorancı kazanır, taksici kazanır, hediyelik eşyacısı kazanır, otelcisi kazanır. Ama bunları yapacak istek, vizyon ve kültür lazım. Hepsi yerelden yapılabilecek detaylar ama nasıldır diye baktığımız zaman, bunlara gelene kadar, en temel sorunların bile çözülemediği bir Isparta var bugün; bu da sizin yönetim anlayışınızdan kaynaklı.

Bakın, Isparta’da belediyeden köylere hala ciddi bir imar ve altyapı sorunu var.

Süleyman Demirel Üniversite’sine vaat edilen Banliyö Treni ve Yaya Koridoru hala yapılmadı.

Otogar bekliyor, Kent Ormanı ve Kent Meydanı yapılmadı.

Çok değerli 29 Tarihi Evin Restorasyonu yapılmadı. İki yılda 2500 kişiye ev sözü tutulmadı.

Bisiklet istasyonları yapılacaktı, bir tane ufak istasyon dışında hareket yok.  Isparta Burdur Dostluk yolu 2 yıl başlayalı, hala “açılacak”. Dereboğazında boğuldunuz, senede 7 km yol mu yapılır ya, utanır insan.

Modernevler, Anadolu Işıkkent, Binevler, Hızırbey ve Halifesultan mahallalerinde yollar kötü; Vatan, Hızırbey, Işıkkent, Fatih ve Modernevler’de hala sosyal tesis yok. Halifesultan, Vatan ve Anadolu mahallelerinde aile sağlık merkezi yok, Fatih Mahallesi’nde yeri uygunsuz.

Kentsel dönüşümde sıkıntı yaşayan mahalleler var.

Semt pazarı isteyen mahalleler var, gören yok.

7 ay evvel köylerimizle ilgili 108 öner ge verdim; cevap yok, olanlar da içler acısı.  Köy yolu yapılacak mı diye bakanlığa soruyoruz, bakanlık topu genel müdürlüğe atıyor. İçme suyu, kanalizasyon problemi var diyoruz, cevaben o yılki yatırım harcamalarını yazıyorlar.  İnternetsiz köylerimiz var diyoruz, özel sektör diyorsunuz. Onlara soruyoruz, köylere internet götürmek karlı değil diyorlar.

Buradan sesleniyorum: Kösre’de, Gülköyü’nde, Bahtiyar’da, Sipahiler’de taşkın korumasını yapın. Akdoğan’da, Serpil’de, Keçili’de, Darıbükü’nde, Fakılar’da, Yeniköy’de, Örenler’de ve daha birçok köyde kapalı devre sulama sistemi ihtiyacını duyun.

Yaka’da, Celaptaş’ta, Dereköyü’nde gölet isteniyor, yapın.

Baklan’da, Tepeli’de, Yuvalı’da ve Pazar’da gölet projesi var ama ödenek bekliyor, verin.

Darıören, Koçular, Beydere, Kızılcık, Yaka, Yenice, Çaltı, Hacılar, Kaplan, Aydoğmuş, Gümü, Sarayköy, Bağkonak, Körküler ve Mısırlı yol yapımı için sıcak asfalt, kilitli parke taşı istiyor, duyun. Eldere, Terziler, Göktaş, Akpınar, Hacılar, Yenice, Boğazköy, Kayı, Özbayat kanalizasyon bekliyor, bakın.

Eldere, Koçular, İğdecik, Köke, Hisarardı, Körküler, Bağıllı, Hacılar, Keçili, Ortayazı, Kasımlar, Saray, Çavundur, Ördekçi içme suyu şebekemiz sorunlu diyor, düzeltin. Zamanınız az kaldı. Yapmanız gerekenleri söylüyoruz ve hala yapmıyorsunuz. Zaman sizin aleyhinize işliyor. Yirmi yıldır yapmadık da ne oldu mu diyorsunuz? Bunları yapmazsanız ne olacak ben size söyleyeyim:

Deniz bitmez; denizler, okyanuslar masmavi. Biz serin sularda yüzeceğiz alabildiğince, gökyüzüne bakacağız, siz olmayacaksınız. Çocuklarımız tecavüzlere uğramamış bir şekilde, cinsel istismara uğramadan, rahatlıkla o denizlerde yüzecekler; şiddete uğramamış annelerinin ellerinden tutacaklar. Nasıl mı olacak? Siz gideceksiniz, biz az evvel saydıklarımızı hepsini biz yapacağız, İYİ’leşeceğiz.”

İşte o konuşmanın videosu:

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.