• MODA YAPI

logo

23 Ekim 2017

ISPARTA’NIN İSTİHDAM FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

Isparta İŞKUR 2017 yılı işgücü piyasası araştırmasını tamamladı. Isparta İŞKUR müdür vekili Gürsel ÖKSÜZ yaptığı açıklamada Araştırma kapsamında Isparta’da 20’den fazla işçi çalıştıran tüm 308 işyerinin ziyaret edilerek firmaların eleman ihtiyaçlarının tespit edildiğini, araştırma sonucuna göre ihtiyaç duyulan mesleklerde 2018 yılında kurslar açmayı planladıklarını bildirdi.

ÖKSÜZ araştırmada ortaya çıkan verileri de basınla paylaştı. Araştırma sonuçlarına göre:

  • Isparta’da en fazla istihdam İmalat, Toptan ve Perakende Ticaret ve inşaat sektörlerinde sağlanmaktadır.
  • Isparta genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin %12,2’sinde açık iş olduğu, tüm işyerleri baz alındığında açık iş oranının %1 olduğu ortaya çıkmıştır. Açık iş oranın %3 ile en yüksek olduğu Madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüz işyerinden 23’ünde ve ikinci sırada gelen Toptan ve Perakende Ticaret sektöründe ise yüz işyerinden 21’de açık iş bulunmaktadır.
  • İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Mermer işçisi, İplik Eğirme Operatörü, Boyahane Tesis Takip İşçisidir. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri Fiziki ve Bedensel Yeterlilik, Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe ve Takım Çalışması’ dır.
  • İşverenler ihtiyaç duydukları elemanları en çok İŞKUR ve Akraba-eş dost aracılığı ile aramaktadır.
  • Araştırma kapsamındaki görüşülen işyerlerinin %30,2’ si eleman bulmakta güçlük çekmektedir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler Mermer İşçisi, Kaynakçı(oksijen ve elektrik), Ağaç Biçme Makinesi Operatörü(hızarcı-keresteci), Makineci (dikiş), Satış Danışmanı, İngilizce Öğretmeni, Aşçı, Balık Temizleme İşçisi, Makine Teknikeri, Uçak Bakım Teknisyeni (Gövde – Motor) meslekleridir.
  • Isparta genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde 1030 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 6,6 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler Madencilik ve Taş Ocakçılığı, Konaklama ve Yiyecek Hizmeti faaliyetleri ve Toptan ve Perakende Ticaret’tir. Mermer İşçisi, Çağrı merkezi Müşteri Temsilcisi, Gül Mamulleri Dolum İşçisi(Kozmetik Ürünler) Ve Garson(servis Elemanı) mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Şoför-Yük Taşıma, Meydancı-İmalat Büro Memuru(Genel) Ve Fast Food Hazırlayıcısı-Hamburger, Tost, Sandviç vb. mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.