logo

Günübirlik Konut ve Apart Kiralama Disiplin Altına Alınıyor

Kamuoyunda günübirlik olarak ifade edilen konut ve apart kiralamaları TBMM’de yapılan bir çalışma ile disiplin altına alınıyor. AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan “Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, geçtiğimiz hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Alınan bilgiye göre, Ak Parti Isparta Milletvekilleri Osman Zabun ve Mehmet Uğur Gökgöz’ün de imzalarının bulunduğu kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmeye devam ediyor. Kanunun yasalaşması halinde ülkemizde önemli bir sorun olarak bulunan günübirlik olarak ifade edilen konut ve apart kiralamaları önemli ölçüde disiplin altına alınmış olacak.

100 ve daha az gün için yapılacak kiralamalar için belge alınacak

Ak Parti Isparta Milletvekili Avukat Osman Zabun konuya ilişkin yaptığı açıklamada, önemli bir sorun haline gelen ve haksız rekabete de yol açtığı belirtilen konutların ve apartların kısa süreli, günübirlik hatta saatlik kiralanmaları ile ilgili mevcut fiili durumun yasal düzenleme ile denetim altına alınacağını ifade etti. TBMM’de görüşülen düzenlemeye göre 100 gün ve daha kısa süreli kiralamalar için ilgili bakanlıktan özel izin belgesi alma zorunluluğu getiriliyor.

Milletvekili Zabun, “Ülkemizde önemli bir sorun olarak bulunan ve ayrıca haksız rekabet oluşturan konutların ve apartların kısa süreli hatta günü birlik ve saatlik kiralamalarına mevcut fiili durumu yasal düzenleme yapmak suretiyle önemli ölçüde disiplin altına alıyor ve denetim ve düzenlemeler getiriyoruz. Bu çerçevede artık yüz gün ve daha kısa süreli olarak yapılacak kiralamalar için bakanlıktan özel izin belgesi alma zorunluluğu getirilmektedir.

Otellerdeki gibi bildirim zorunluluğu getiriliyor

Yine bu çerçevede konut ve apartlarını 100 günden kısa süreli kiraya verenlerin kuracakları ve entegre olacakları sistemle aynen otellerde olduğu gibi online olarak konut ve apartlarında kiracı olarak bulunanları güvenlik ve idari birimlere bildirim yükümlülüğü getiriyoruz.

Bu tür yerleri kısa süreli kiraya verenlere izin belgesini giriş kapısına asma mecburiyeti getiriyoruz.

Koşullara uymayanlara 50 bin TL’den 1 milyon TL’ye kadar cezai yaptırım

Yine bir binada birkaç bağımsız apart ve konutu bulunanların izin belgesi alabilmesi için diğer kat maliklerinin oy birliği ile izin vermesi koşulunu getiriyoruz.

Bu tür yerlerin denetimlerini bakanlık ve valilik ve emrindeki unsurlar ile gerçekleştirme yükümlüğü getiriyoruz.

Yasada düzenlenen koşullara uymayanlara 50 bin TL’den başlayıp 1 milyon TL’ye kadar varan cezai yaptırımlar getiriyoruz.

Ayrıca izin belgesi olmasına rağmen bu tür konut ve apartlarını kamu düzeni, kamu güvenliği ve genel ahlaka aykırı olarak kullandıkları tespit edilenlerin belgeleri iptal edilecek ve cezai müeyyide uygulanacaktır.‘’ diyerek kanun teklifi ile kısa süreli konut ve apart kiralama düzenlemesi için kararlı olduklarını belirtti.

Halen TBMM’de görüşmeleri devam eden kanunun yasalaşmasına kesin gözüyle bakılırken kanun teklifi yasalaştığı takdirde bir kısım hükümleri hemen yayınlandığı tarihte, bir kısım hükümleri ise yılbaşından itibaren yürürlüğe girecek. Ayrıca bu tür konut ve apart sahibi olup kısa süreli kiraya verenlere işlemlerini tamamlamak üzere yılbaşına kadar süre verilecek.

 

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.