• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

22 Kasım 2019

Eğitim-İş’ten Fen Lisesi’ne zamansız veli toplantısı alışkanlığına tepki

Eğitim İş Sendikası Yalvaç Temsilciliği Yönetim Kurulu, bugün yazılı bir basın açıklaması yaparak Yalvaç Fen Lisesi yönetimi tarafından önce 29 Ekim, şimdi de 24 Kasım’da veli toplantısı yapılması kararlarına tepki gösterildi.

Daha önce de, Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ve resmi tatil günü olan 29 Ekim’de veli toplantısı yapan okul idaresinin, öğretmenlerin bu özel gününde ve veliler için de uygun olmayan 24 Kasım Pazar günü yine veli toplantısı yapmanın mantığının anlaşılamadığı vurgulanan açıklama şöyle:

“İlçemiz Yalvaç Fen Lisesinin 24 Kasım Pazar, Öğretmenler günü okulda Veli toplantısı yapılacağını mesajla duyurmasının ardından bu basın açıklamasını üzülerek yapmak durumunda kaldık.

Tüm ülkede günün anlam ve önemi hakkında programlar hazırlanırken, mesleki onur ve şartlar tartışılırken ve öğretmenlerimiz gününü doyasıya kutlamak amacıyla hazırlık yaparken, Yalvaç Fen Lisesi okul idaresi Veli toplantısı yapacak başka bir gün bulamamış mıdır?

Daha önce de Okul Aile Birliği toplantısını 29 Ekim 2019 Cumhuriyet Bayramında yapan okul idaresi bu toplantıları neden bu tarihlerde yapmaktadır?

Eğitim İş Sendikası Genel Merkezi ve Temsilciliğimiz olarak defalarca açıklama yaptığımız gibi, Anayasamızın 18. Maddesi uyarınca ‘Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.’

24 Kasım öğretmenler gününde, hem de Pazar günü onları okula çağırmak angaryadır, kabul edilemez!

Zaten mesai saatlerinin dışında birçok çalışma yapmak zorunda kalan öğretmenlerimiz kendileri için özel olan bu günde böylesine anlamsız bir eziyeti, böylesine kaba bir muameleyi hak etmemektedir.

Ayrıca bu tür dayatmalar ilçemizin bu nadide okulunda başarıyı artırmaz, aksine başarısızlığın altyapısını hazırlar, zaten var olan sorunların daha da büyümesine yol açar.

Burada bilinmelidir ki, hiçbir açıklama 24 Kasım Öğretmenler gününde Veli Toplantısı yapılmasının ve öğretmenleri zorla okula getirerek onlara angarya yüklenmesinin bahanesi olamaz.

Siz basın mensuplarının aracılığıyla Yalvaç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün konuya dahil olmasını, bu veli toplantısının derhal ertelenmesini istiyoruz.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.