• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

17 Nisan 2021

Cesur’dan emeklilerle ilgili araştırma önergesi

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur emeklilerin sorunlarını bir meclis araştırma önergesi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. Cesur, Meclis’e sunduğu önergede emekli vatandaşların sorunlarının ve emekli aylıklarındaki adaletsizliklerin tespit edilmesini, emekli aylıklarının yeniden iyi bir yaşam standardı sunacak şekilde iyileştirilmesi için çözümler bulunmasını istedi.

 

EMEKLİLERİMİZ CUMHURİYET TARİHİNİN EN DÜŞÜK GELİR SEVİYELERİNDEN BİRİNİ YAŞAMAKTA

Önergesinde gerekçe olarak, “Sosyal devlet olmanın bir gereği olarak, çalışma hayatı sona ermiş vatandaşlarımıza, yaşlılıklarında geçim derdi içinde muhtaç olmayacakları ve anlamlı bir hayat yaşayabilecekleri bir gelirin sağlanması gerekmektedir.” diyen Cesur, “2002 yılından bu yana, her yıl maaşları eriyen emekli vatandaşlarımız ciddi geçim sıkıntısı yaşamakta, ömürlerinin geri kalanını dinlence ile geçirmeleri gereken bir dönemde yoksullukla karşı karşıya kalmaktadır.” ifadeleriyle emekli vatandaşların yıllar içinde eriyen maaşlarına dikkat çekti.

 

13 MİLYON EMEKLİMİZDEN 9 MİLYONU YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA 

Emekli maaşların belirlenmesinde yaşanan sıkıntıları da dile getiren Cesur, “Benzer prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları olan emekli vatandaşlarımız uygulamalardaki sorunlardan dolayı farklı maaşlar almakta, emekli maaşları, asgari ücret karşısında günden güne erimekte, emekli maaşlarına enflasyon oranlarının çok gerisinde zamlar yapılmaktadır.” dedi.

 

EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRETİN DE ALTINDA

“2002 yılında en düşük SSK emekli maaşı, 2002 yılında 184 lira olan asgari ücretten yaklaşık %50 daha fazla iken, 2021 yılında en düşük emekli maaşı asgari ücretin hemen hemen yarısına denk gelmektedir. Bu açıdan emeklilerimiz zaman içinde ortalama bir hayat standardından kayıplar yaşamış, toplumun en yoksul kesimlerinden biri haline gelmiştir.”

 

MAAŞLAR SAYIDA ARTTI, DEĞERDE AZALDI

“2002 yılında en düşük SSK maaşı 257 lira iken, günümüzde en düşük emekli maaşı yaklaşık 1500 liraya yükselmiş gözükmektedir. Ancak 2002 yılının en düşük emekli maaşı ile 8 adet çeyrek altın alınabilirken, bugün en düşük emekli maaşı ile ancak 2 adet çeyrek altın alınabilmektedir. Altına oranla emeklilerimizin satın alım güçleri 4’te 1’e düşmüştür.”

 

EMEKLİLERİMİZİN BAYRAM İKRAMİYELERİ EN AZ 1500 TL OLMALI

Emekli ikramiyelerinin verilmeye başlandığı 2018’den bu yana %50’ye yakın enflasyon gerçekleştiğini, ancak ikramiyelerde artış yapılmadığını söyleyen Cesur, emekli bayram ikramiyelerinin enflasyon oranında arttırılarak 1500 TL olmasını istedi.

Salgın döneminde 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı sosyal hayattan izole olmaları sebebi ile yalnız hissettiklerini dile getiren Cesur, emekliliklerin sıkıntılarına bir de geçim derdinin eklenmemesi gerektiğini söyledi.

 

İNTİBAK YASASINDAN KAYNAKLI FARKLAR GİDERİLMELİ, İNSAN ONURUNA YARAŞIR HAYAT SEVİYESİ DİKKATE ALINMALI

2000 öncesi emekli olanların intibak aylıkları ile 2000 sonrası intibak yapılmayan emeklilerin aylıkları prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olmalarına rağmen, emekli aylıklarında farklılıklar oluştuğunu ve 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşların mağduriyet yaşadığını belirten Cesur, intibak farklarından kaynaklı mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini söyledi. 

“Sosyal güvenlik kuruluşlarının kendi içindeki objektif olmayan farklılıkların giderilmesi ve ortak standartlar oluşturulması ihtiyacı oluşmuştur. Taban aylıklar ve gelirlerin eşitlenmesi ve bu seviyenin tespitinde insan onuruna yaraşır hayat seviyesinin dikkate alınması gerekmektedir.” dedi.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.