• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

03 Aralık 2020

CESUR: PANDEMİYİ DEĞİL, ALGIYI YÖNETTİNİZ!

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Türkiye’nin Covid-19 pandemisinde gelinen noktayı Meclis kürsüsüne taşıdı. Konuşmasında: “Sağlık Bakanlığı’na göre 30 bin vakayla Dünya 3’üncüsüyüz. Ama durum söylenenden maalesef daha vahim.” dedi.

Cesur, “Biz bilim adamlarının, bilimden biraz mürekkep yalayanların hesaplar yaparak doğruyu tahmin etmesi çok kolay. Vaka 30 bin derken, Covid (+) olmayanlar sayılmıyor, halbuki Covid testi pozitif Covid-19 hastaları toplam vakaların yarısından az. Vaka sayımız aslında 50-60 bin civarında. Sahadan aldığımız bilgilerle de bu sonuçları doğrulayabiliyoruz. Hiç kimse kimseyi kandırmasın, batmışız batmış!” diyerek sert şekilde Meclis kürsüsünden uyarılarını ve yapılacakları sıraladı.

UYARILARIMIZA  KULAK TIKANDI

Cesur, pandemi Türkiye’de başlamadan önce pek çok uyarı yaptıklarını ancak bu uyarılara kulak tıkandığını belirterek;  “30 Ocak’ta araştıralım dedik, reddettiniz. 11 Mart’ta ülkeyi derhal 14 gün karantinaya alalım dedik, trolleriniz aracılığı ile vatan haini ilan ettiniz.  1 Haziran’da normalleşmeyin, hastalığın yayılma hızı “R0” değeri 1,56, hala çok yüksek, hastalık yayılır dedik dinlemediniz. 21 Mart’ta AVM’leri kapatırken, hafta sonları sokağa çıkma yasağı ilan edilirken toplam 277 vaka vardı, kısıtlamaları kaldırdığınızda ise bunun günde 3 katı vaka vardı. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?” diye sordu.

PANDEMİYİ DEĞİL, ALGIYI YÖNETMEYE KAKTINIZ

Konuşmasında sağlık çalışanlarının artan mağduriyetine değinen Cesur, “Pandemiyi değil, algıyı yönetmeye kalktınız ve bütün yükü sağlık ordumuzun omuzlarına yüklediniz. Covid-19’un meslek hastalığı kabul edilmesini ve hayatını kaybedenlerin şehit sayılmasını reddettiğiniz ellerinizle ölen her kişinin vebalini de üzerinize aldınız. 18 Kasım’a kadar 157 sağlık çalışanımızı kaybetmişiz, 30 Kasım’da bu sayı 186 olmuş, kayıplara 12 günde 30 daha eklenmiş” diye ekledi.

BİLİM KURULU DAHA NEYİ BEKLİYOR

“Milyon kişi başına 704 vaka ile dünya birincisiyiz. 50-60 bin günlük vaka ile Dünya’nın en kötü ülkesiyiz. Türkiye’ni on beş gün karantinaya alınması lazım. Daha neyi bekliyorsunuz?

DERHAL ÖNLEM ALMAZSANIZ SİSTEM BU YÜKÜ TAŞIYAMAYACAK

Aylin Cesur, “bütüncül bir pandemi yönetimi yok, çok fazla yanlış yapıldı. Pandemi ancak bilimin ön planda olduğu ve karar alma mekanizmalarında bulunduğu bir şekilde yönetilirse başarıya ulaşılır” diyerek, bundan sonra yapılacakları sıraladı. Konuşmasında sağlık sisteminin taşıyamaz hale gelmeden tedbir almak gereğine dikkat çeken Cesur, “Yoğun bakım doluluk oranları artmış, insanlar, sağlıkçılar ölüyorlar. Derhal yapılması gereken sağlık sisteminin bu yükü taşıyabilmesi için ülkenin en az on dört gün karantinaya alınması ve bunun mutlaka ekonomik destekle yapılması” diyerek İYİ Parti’nin vatandaşlara ekonomik destekler verilerek on dört günlük bir karantina uygulamasına gidilmesi teklifini Meclis kürsüsünden bir kez daha dile getirdi.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un TBMM’de “Türkiye’de Pandemide Son Durum” üzerine yaptığı konuşmanın tam metni:

 

Durum vahim; 

Neden böyle diyoruz?

500 bin vaka ve 13.746 kayıp. Ve günde 30 bin vaka ile de Sağlık Bakanlığı verilerine göre; dünya 3. Süyüz. Ama durum öyle değil, çok daha vahim. Nüfusa bakmadan öyle çünkü o, nüfusa göre, milyon kişiye düşen vaka sayısında Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2.’yiz.

ABD: 457 | Türkiye: 352 vakası var. Şu berbat yöneten İtalya vardı ya hani; 344 | Rusya:184 | Almanya:176

Bu sağlık bakanlığının Covid (+) leri. E bizi unutuyorsunuz. Bilim diye bir şey var, onun verileri var. Ve o verilere göre, bir o kadar da Covid testi negatif olan Corona hastası var, öyle olunca da vaka sayımız size göre, 60 bin, milyon kişiye de 704 oluyor ve bu da siz 1. olmuşsunuz, biz de millet olarak batmışız demek oluyor.

Şeffaf olun dedik, ta en başta, Ocak’ta araştıralım dedik, yok bizde risk dediniz. 11 Mart’ta derhal yayılmadan 14 gün karantina dedik, vatan haini ilan ettiniz. 1 Haziran’da normalleşirken yapmayın gözünüzü seveyim, R:0 1.56 ile normalleşirseniz bu artık durdurulamaz boyuta gelir dedik, dinlemediniz. 21 Mart’ta AVM’leri kapattığınızda, hafta sonları yasakları yaptığınızda 277 vakanız ve 21 ölüm vardı. Normalleşmeye kalktığınızda 3 katı idi günlük vaka sadece ve ölüm, ne R0’ı dediniz, bilime karşı geldiniz.

O gün dedik ki bilim kurulundaki meslektaşlarımıza; bakın engel olun, yoksa yarının günah keçisi ilan edilirsiniz. Bugün günde 30 bin bize göre en az 60 bin vaka var günde ve palyatif, önlemler alıyorsunuz hala. Dünyada en kötü ülkeyiz, daha ne bekliyorsunuz?

İlk ben hasta dediğiniz sayıdan çıkarmış ve hasta 3500 ise; % 15’i hasta, 25 bin yapar, bir de negatif olanlar var-50 bin demiştim. Türk Toraks Derneğinden, Doç. Dr. Osman Elbek
Günlük 170 bin test yapılıyor, yaklaşık % 25-30 pozitif çıkıyor. Bu da 51000 vaka yapar. Mikrobiyoloji laboratuvarlarından data alabiliyoruz ve o veriler de günlük 50000 vakayı diyor. Zaten TTB  aile hekimleri filyasyon anketi de 47000 vaka sayısını verdi. Bu hesaplar kolay bilimden mürekkep yalayanlara.

Siz pandemiyi değil algıyı yönetmeye kalktınız. Yükü sağlık ordumuza yüklediniz, canlarını katık ederken Covid-19’un meslek hastalığı sayılmasını, şehit sayılmalarını reddettiğiniz ellerinizle de, ölen her kişinin vebalini de siz aldınız üzerine. Bakınız 18 Kasım’da 157 sağlık çalışanımızı kaybetmiştik, 30 Kasım’da sayı 186 oldu bu, 12 günde 30 kişi daha. “Türkiye’ye getirilecek aşılar, tüm vatandaşlarımıza ücretsiz yapılsın” dedik, reddettiniz ama dün Sayın CB, aşı ücretsiz olacak dedi. “Esnafımıza 6 ay süreyle, aylık 2 bin lira destek ödemesi yapılsın” dedik, reddettiniz. 47 Kanun teklifi ve 70 Araştırma Önergesi var verdiğimiz, reddettiniz.

Ne mi yapalım? Reçete:

  • Önergeyi kabul edin.

Bunu etmezseniz ardından 1 tane daha geliyor, onu edin. Eğer bugün hep birlikte Meclis olarak hareket edemeyeceksek, ne zaman hareket edeceğiz?

  • Şeffaflık tartışmalarını bırakalım. İlk ben söyledim, 50 bin diye, ben bitireyim; bize TR’de tamamen sağlık bakanlığı kontrolünde verilen Favipravir ilacı kaç kişiye verildi söyleyin kafi, önerge verdim Sayın Bakanın cevabını bekliyorum.
  • Türkiye’yi hemen bugün 14 gün karantinaya alın ve bunu ekonomik destekli yapın. Sağlık sistemi çökmeden yapın. Size göre % 70 olan yoğun bakım yatak sayısı 1 haftada 71.3 olmuş. Taşınamaz hale geliyor.
  • Filyasyonu iyi yapın,
  • Derhal Refik Saydam Hıfzısıhha enstitüsünü açın, aşıyı temin edin, 50 milyon aşı yetmez. En az 3 kat aşı bulmalısınız ve Nisan çok geç.
  • Pandemi nedeniyle işyerini kapatmak zorunda kalan işletmelere, 2021 yılı bütçesinde ödenek koymadınız, insanlar açlıktan ölecek, derhal buna bütçe ayırın. Şehir hastanelerini kamulaştırın, kira ödemeyin yeter o bütçe.
  • 100 bin hatta ideali 200 bin sağlık çalışanı ataması yapın.

Cesur’un mecliste yaptığı konuşmanın videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.