• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

07 Kasım 2020

CESUR: AZ KALDI ARKADAŞLAR! AZ KALDI ARKADAŞLAR!

Alacakların yeniden yapılandırılması teklifi TBMM’de görüşülürken, Meclis kürsüsünden esnafın ve işsizlerinin durumunu dile getiren İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, konuşmasında ekonominin geldiği durum için başkanlık sistemine ve hükümete yüklendi. 

 

“HÜKÜMETİN BİR MAKRO EKONOMİK PLANI YOKTUR”

Alacakların yeniden yapılandırılması kanun teklifi görüşülürken söz alan Aylin Cesur, yapılandırmanın bir zaruret haline geldiğini, ancak buna sebep olanın koronavirüsten ziyade başkanlık sistemiyle gelen yapısal ekonomik ve siyasi tıkanma olduğunu söyledi. İktidar tarafından önerilen yapılandırmaların bir sistem dahilinde olmadığını ve hep taksit taksit gerçekleştiğini belirten Cesur, bu politikaların piyasalarda öngörülebilirliği azalttığını belirterek, “Bizim sizinle öngörebildiğimiz, gidişatın sürekli kötüye gittiği” dedi.

 

“HANİ EKONOMİ BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇİNCE UÇACAKTI?”

Döviz kurunun ve işsizlik oranlarının geldiği seviyelere dikkat çeken Cesur, iktidarın referandum zamanı verdiği vaatlerin boşa çıktığını söyledi. Cesur, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nın döviz kurlarının, programda yer alan 2023 hedeflerini aşması ile beraber 1 ayda geçerliliğini yitirdiğini ve programın her boyutuyla gerçeklikten uzak olduğunu dile getirdi; bu duruma sebep olanın kurumlarla, istatistiklerle ve liyakat ile oynanması olduğunu belirtti.

 

“GERÇEK İŞSİZLİK %27”

Son açıklanan işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığına vurgu yapan Cesur, Türkiye’de Ekim ayı itibari 1000 lira ile geçinmeye çalışan 1 milyondan fazla kısa çalışma ödenekli ve 2 milyondan fazla ücretsiz izine çıkaran vatandaş olduğunu, ancak bu vatandaşlarımızın hala istihdam içinde sayıldığı için işsizlik rakamlarına yansımadığını söyledi. Yine aynı şekilde, istatistiklerden “aktif şekilde iş arayan” kategorisinden 2 milyona yakın daha vatandaşın çıkarıldığını söyleyen Cesur, işsizlik iktidarın dediği gibi 4 milyon 200 bin değil, aslında 9 milyon; yani %13,4 olarak açıklanan işsizlik aslında %27’lerde dedi.

 

“ESNAFLAR GİZLİ İŞSİZLER HALİNE GETİRİLDİLER, ESNAF KIZGIN”

Her gün erkenden açan ancak akşam kepengini siftahız indiren, işleri çok azalan yüz binlerce esnafın olduğuna dikkat çeken Cesur, esnafın devlet tarafından desteklenmediğini ve olmayan geliri ile kredi borçlarını ödemeye mahkum edildiğini söyledi. Yıllarca vergi veren esnaf devlet tarafından bu zor zamanda ihmal edildi ve esnafın son derece kızgın, diyen Cesur, esnafa karşılıksız olarak kaynak ayırılması gerektiğini, ancak bu tip kaynakların israf politikalarına harcandığını belirtti.

 

“GELİR ADALETSİZLİĞİ DEVLET ELİYLE ARTTIRILDI”

Hükümetin israf ekonomisinin yükünün vergilerle vatandaşa yıkıldığını söyleyen Cesur, “esnaftan %20 stopaj alındığı halde kaymak tabakaya bol keseden vergi affı dağıtılıyor, kurumlar vergisinde ciddi indirimler hedefleniyor” dedi. “Ne de olsa vatandaş öder” denilerek gelecek düşünülmeden borçlanıldığını belirten Cesur, “Kötü ekonomi yönetiminizin sonuçlarını çalışanın, emekçinin primleri üzerinden, 25 yaş altı gençlerimizin ve 50 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın haklarından keserek telafi etme çabalarını kabul etmiyoruz.” dedi. Cesur, ekonominin durumunun İYİ Parti’nin iktidara gelince düzeltileceğini ima ederek, sözlerini “Az kaldı arkadaşlar” diyerek tamamladı.

 İşte, İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un 4 Kasım2020 tarihli TBMM Genel Kurul’unda yaptığı “Esnafın Sorunları” konulu konuşmasının tam metni:

 Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

 Bu kanunla “Alacakları yeniden yapılandıralım.” demişsiniz. Ekonominin gidişatı için bir yapılandırma yapılması zaruret ama yine yöntem yanlış. Önce şunu belirtelim: Pandeminin ekonomik sonuçları için önerdiğiniz yapılandırmaya salgından dolayı gerek duyulmadı. Ben bir önceki konuşmamda da söylemiştim, salgından önce başlayan Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminiz ve israf ekonominiz sonucu içine düştüğümüz yapısal, ekonomik ve siyasal tıkanmanın sonucu bu.

 “Ekonomi, başkanlık sistemine geçince uçacak.” demiştiniz, fos çıktı, tıkanmanın zararları ve getirdikleriyle salgın ekonomisini yönetmekte zorlanıyoruz ve mecburen yapılandırmalara gidiyoruz. Yanlış olan şu: Bu yapılandırmalar bir sistem, bir program dâhilinde değil; yani, bir makro ekonomi stratejisi kapsamında yapılmıyor. Her defasında uzatmalar hâlinde taksit taksit gerçekleşiyor. Dayanağı nedir, sonu nedir, nereye varılmaya çalışıyor belirsiz. Öngörülebilirlik, piyasaları asıl etkileyen şey ve en önemli şey aslında ama bizim, sizinle öngörebildiğimiz, gidişatın sürekli daha kötüye gittiği. 

Diyorsanız ki “Bizim, bir makro ekonomi politikamız var, o da damat beyin geçen ay açıkladığı Yeni Ekonomi Programı.” o program bir ay içerisinde çoktan 2023 döviz kuru hedeflerini geçti. Her boyutuyla gerçeklikten uzak bir program olduğunu gördük hepimiz. Ha diyorsanız ki, bizim ki o program değil, o zaman başka. O zaman geçen ay damat beyin bize açıkladığı neydi? Şimdi, bakın, neyle oynuyorsunuz? Kurumlarla, liyakatle ve istatistiklerle. E şeffafız demekle öyle şeffaf da olunmuyor.

 Arkadaşlar, kısa çalışma ödeneğinden faydalanan 1 milyondan fazla vatandaşımız var, ücretsiz izne çıkarılmış 2 milyondan fazla vatandaş var. Bunlar, bin lira aylıkla geçinmeye çalışırken hâlâ istihdam içinde sayılıyorlar ve istatistiklerinizde de iş gücüne katılım oranı düşürüldü ve aktif iş arayan 2 milyona yakın vatandaş azaltıldı. “4 milyon 200 bin işsiz var.” diyorsunuz -sizin rakamlarınız- ama az önce saydığım rakamlar 5 milyon daha yapıyor yani toplam 9 milyon. Yani, aslında işsizlik yüzde 13,4 değil, yüzde 27. 

Bir de gizli işsizlerimiz var. İşli, yani çalışan kime deniyor? İşi var, emek koyuyor ve emeğin karşılığını alıyor değil mi? Şimdi, istihdam içinde çalışan gözüken milyonlarca esnafımız da gizli işsiz. Açıyor dükkanını erkenden, sabahleyin geliyor işyerine, kepengini indiriyor ve akşam işi siftahsız bitiriyor. Bu vatandaşlarımız sizin istatistiklerinizde değil, hiçbir istatistikte yok ama ülkenin her köşesinde var bunlar. 

 Çıkın sokaklara soruyor esnafımız, yıllarca vergilerini verdikleri halde kendilerine bu zor zamanda neden destek çıkılmadığını soruyorlar. Kredilerin aslında bir yardım olmadığını, eninde sonunda geri ödeyeceklerini biliyorlar. Onlar adına soruyoruz: Olmayan gelirle esnaf birikmiş borcu nasıl ödeyecek? Şimdi, verdikleri vergilerin israfa gittiğinin, kendilerine kaynak kalmadığının ve asıl sorunun iktidarın kötü yönetimi olduğunun da farkındalar. Her şeyi dolarla alırken, gelirler artmadan kurdaki artış maliyet artışlarına sebep olduğu için “Dövize bakmıyorum.” diyen Hazine ve Maliyenin başındakine de kızgınlar. Memleketi ithalat cenneti hâline getirdiler diye kızgınlar. Kendilerinden yüzde 20 stopaj alındığı hâlde, kaymak tabakaya vergi indirimlerinin aflarını bol keseden dağıtmanıza da kızgınlar. Gelir adaletsizliğinin devlet eliyle artırılmış olmasına da kızgınlar ve muhtemelen burada kurumlar vergisinde de ciddi düşüşlere gidilmesi için kanun teklifi konuşulacağını duysalar buna da kızarlardı. Şimdi, daha iki hafta oldu, burada söylemiştim, sonunu düşünmeden borçlanıyorsunuz. İsrafla bütçe açık veriyor ama içiniz rahat, keyfiniz gıcır ne de olsa vatandaş öder koyduğunuz vergilerle, adaletli adaletsiz fark etmiyor. 

Yine, geçen hafta ben bu kürsüde dedim ki: Vatandaş taş mı yiyecek? Karar verdim, bu kürsüye her çıktığımda, onlara siz gerçekten ekmek buluncaya kadar soracağım: Taş mı yiyecek vatandaş? Çünkü biz kötü ekonomi yönetiminizin sonuçlarını çalışanın, emekçinin primleri üzerinden, 25 yaş altı gençlerimizin ve 50 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın haklarından keserek telafi etme çabalarını kabul etmiyoruz. Ben sözü Âşık Mahzuni’ye vereceğim:

“İnsanın kanından yiyip içenler,

Beyler sofrasında yüksek uçanlar,

İzini kaybedip vurup kaçanlar,

Arkasına bakınmaya az kaldı.

Bu kavgada kim yürüdü, kim döndü,

Esamemiz okunmaya az kaldı,

Bu düğünün sonu mutlak gelecek,

Al kınalar yakınmaya az kaldı.”

Az kaldı arkadaşlar, az kaldı arkadaşlar, az kaldı arkadaşlar!

 Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

İşte Cesur’un konuşmasının videosu:

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.