• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

10 Ocak 2019

CESUR: “31 MART’TA BU MİLLET SİZİ BIRAKACAK”

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi TBMM’de görüşülen 71 maddelik torba kanun üzerinden hükümeti eleştirdi. “Bu gidişle zaten siz bırakmasanız da 31 Mart’ta, bu millet sizi bırakacak.” dedi.

 

TORBA DEĞİL ÇUVAL

Isparta Milletvekili Cesur, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen torba kanunun 11. Maddesi üzerinde İYİ Parti Grubu adına bir konuşma yaptı. AK Parti’nin bazı maddeleri Anayasa’ya aykırı olan ve adına “çuval” denilebilecek bir torba kanunu Meclis’e getirdiğini belirten Cesur şunları söyledi:

“Birbiriyle alakasız yaklaşık 40 ayrı kanunda ve iki Kanun Hükmünde Kararnamede, sistemde büyük boyutlu değişiklikler yapan söz konusu maddelerin ‘torba yasa’ adı verilen bir yöntemle aceleyle yasalaştırılması yanlıştır. TBMM’de ilgili komisyonlarda yeteri kadar tartışılmayan kanun teklifleriyle sadece Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçirilerek yasa yapma alışkanlığı genel demokratik ilkelere ve 99 yıllık TBMM geleneklerine de aykırıdır.

 

ASKERİ HAKİMLER

11’inci maddedeki düzenleme ile emeklilik hakkına sahip olan askeri hakimlerin tazminat alarak emekli olabilmelerine ilişkin süre 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatılıyor. Hakim kadroları şahsa bağlı kadrolardır. Esasen düzenleme geçici, kalıcı madde olmadığı için ayrıca tarih vermek yasa tekniğini zorlamak anlamına gelir.

 

İÇİNDE İLAÇ YOK

Şimdi siz ‘torba’ deyin, ben ‘çuval’ diyeyim, içinde neler var neler. Bir tek vatandaşın çözüm bekleyen sorunlarına ilaç yok içinde. Siz iğneyi dahi kendinize batırmazken, bakalım çuvaldızı kimlere ve nasıl batırıyorsunuz? Bir büyük kesime öyle bir batırmışsınız ki adı artık ne olursa olsun bunun can yakacağı kesin!

 

EMEKLİLER AÇLIK SINIRINDA

Emeklilerden daha ne istersiniz yahu? 11.9 milyon emeklimizin yüzde 85’i bırakın yoksulluğu açlık sınırında. ‘Bin liranın altında aylık alan emeli kalmayacak’ diye umutlandırdınız. Bin liranın altında aylıkla geçinen yaklaşık 103 bin emeklimiz var. Emekli aylıklarını bin liraya yükseltmek için hazırladığınız yasa teklifinin altından emeklileri yıllarca zamsız bırakacak ince bir taktiğiniz çıktı ortaya. İyi mi? Şaşırdık mı? Şaşırmadık ama üzülüyoruz.

 

MÜJDE DE İNCE TAKTİK OYUNU

Buna göre, 1000 TL’nin altında aylık alan emeklilerin aylıkları değil, gelirleri bin liraya yükseltilecek. Bu emeklilere asıl aylıkları bin liraya ulaşana kadar hiçbir şekilde zam ya da enflasyon farkı da verilmeyecek. Bu ince taktik yüzünden yıllık zamlar bin liralık yeni gelir yerine bin liranın altındaki mevcut aylığa uygulanacak. Bu ne demek? Bu şu demek; aylık gelirleri 2022 yılına kadar hep bin lira olarak kalacak demek. Müjdeyi duyan emekliler büyük bir sevinç yaşadılar, herkes gibi 6 ayda bir zam alacaklarını düşündüler ancak bu düzenleme emeklileri yine büyük bir sukut-u hayale uğrattı.

 

YÜZDE 26 ZAM İSTİYORLAR

Emeklilerin muayene katılım payına yüzde 60, ilaç katılım payına da yüzde 70 zam yaptınız iyi mi? Bakınız arkadaşlar emekliler ay sonunu zor getiriyor. Asgari ücrete yapılan zam oranında yani en az yüzde 26 zam istiyoruz emekliler için. 2000 sonrası emekliler için de ayrıca intibak gerekli aynı 2000 yılı öncesindekiler için yapılan gibi.

 

EY’İN SONUNA T EKLESİN

Çok önemli bir konuya dikkatinizi çekeceğim. Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan, her fırsatta gür ve etkili bir şekilde seslendirdiği ‘Ey…’ çıkışı var ya, şimdi ben bunun yanına Türkiye’nin ‘T’sini eklemesini ve ‘EYT’ demesini kendilerinden istirham ediyorum. EYT’den dolayı 700 bin- aileleriyle birlikte birkaç milyon vatandaşımız çok ciddi bir şekilde çözüm bekliyor sizden.

 

MUKTEDİR OLUN

Değerli Milletvekilleri;

Bir ülke düşünün;

*Hukuk fakültesi son sınıf öğrencisi hukuk fakültesinde hocasını silahla öldürüyor.

Bir ülke düşünün;

*İstanbul’da bir ortaokul öğrencisi arkadaşını bıçaklıyor.

Bir ülke düşünün;

*Bir baba, ödev yapmadığı gerekçesiyle 6 yaşındaki çocuğunu döverek öldürüyor.

Bir ülke düşünün;

*Bursa’da bir anne cebine not koyduğu çocuğunu ‘Bakacak durumum yok’ diye bir alışveriş merkezine bırakıyor.

Bu ülke bizim ülkemiz.

Bu insanlar var ya hani; cinnet geçiren, yoksulluktan birbirini artık bıçaklama durumuna gelen, çocuğundan vazgeçen bu ülke bizim ülkemiz bizim.

Evet, sizler iktidar sahipleri, evet sizleri bu memleketi getirdiğiniz bu tablo karşısında çuvallaşan torba yasalar yapmak yerine; yas’lı vatandaşlarımız için ‘iktidar’ yani ‘muktedir’ olmaya davet ediyorum.

YAPAMIYORSUNUZ BIRAKACAKSINIZ

Yapamıyorsunuz bırakacaksınız arkadaşlar.

Bu gidişle zaten siz bırakmazsanız da 31 Mart’ta, bu millet sizi bırakacak!

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.