logo

04 Aralık 2022

Cesur: “Halkımızı yoksullukta eşitlediniz”

TBMM Genel Kurulu’nda Tütün, Tütün Mamulleri Ve Alkol Piyasasına İlişkin Kanun Teklifinin görüşmelerinde söz alan İYİ Parti Milletvekili Dr. Aylin Cesur; sigara ve alkol bağımlılığının uyuşturucunun giriş kapısı olduğuna dikkat çekerek, iktidarın bu alanda uyguladığı yanlış politikaları eleştirdi.

Türkiye’nin uyuşturucu konusunda hem hedef hem de transit ülke konumunda olduğunu belirten Milletvekili Cesur; ülkenin bu duruma gelmesinde, kayıt dışı ve kara paranın önünü açan Varlık Barışı adı altında çıkarılan yasal düzenlemelerin etkisini anlattı.

Konuşmasında konuya dair sunduğu verilerle artan uyuşturucu kullanımının, toplum sağlığı ve güvenliği açısından büyük tehlike arz ettiğini anlatan Cesur, İYİ Parti olarak bu konuda sundukları Meclis Araştırma Önergelerinin her defasında iktidar tarafından reddedildiğinin altını çizdi.

Uyuşturucu verilerini verirken ve toplum sağlığı endişelerini dile getirirken AK Parti sıralarından gelen kahkaha sesleri üzerine, tepki veren Aylin Cesur, “Bunda gülünecek ne var, madem önleyemiyorsunuz, bari gelip burada kahkaha atmayın, çocukları zehirlenen ailelere karşı ayıp oluyor. Meclis’te böyle bir konu konuşulurken gülünür mü? Rica ediyorum ve ciddiyete davet ediyorum” diye tepki gösterdi.

Halihazırda yoksulluğun halkın geniş kesimlerini etkilediğini dile getiren Milletvekili Aylin Cesur, temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan vatandaşların ve özellikle gençlerin ülkenin geldiği durumdan son derece endişeli ve mutsuz olduğunu ifade etti.

İçinde bulunduğumuz siyasal ve ekonomik krizin gençleri Türkiye’den göç etmeye sevk ettiğini belirten Milletvekili Cesur, gençlerin bu ülkeden gitme kararları ‘süfli hevesler’ ile değil. Gençler mutsuz, kaygılı ve işsiz, ondan gitmek istiyorlar.

Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un konuşması şöyle:

“Görüşülen kanunun komisyon görüşmelerinde dile getirilen ortak görüşlerden biri; tütün ve alkol bağımlılığının milyonlarca yetişkinin ve çocuğun hayatlarını olumsuz şekilde etkilediği, önlenebilir ölüm ve hastalıkların birinci sebeplerinden olduğu ve uyuşturucunun giriş kapısı olduğu.

Bakalım durum nasıl ve nasıl bu hale geldik?

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin “2021 Dünya Uyuşturucu Raporu” verilerine göre Türkiye;

– En fazla kokainin yakalandığı ülke!

– En çok eroinin ele geçirildiği üç ülkeden de biri!

– “Avrupa Uyuşturucu Raporu 2022: Trendler ve Gelişmeler” raporunda yer alan verilere göre; Türkiye’de ele geçirilen uyuşturucu miktarı pek çok türde tüm Avrupa’da yakalanan uyuşturucuyu geride bırakmış durumda.

– Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın 2022 Türkiye Uyuşturucu Raporu ise, Türkiye’nin uyuşturucu konusunda hem hedef hem de transit rota niteliği taşıdığına işaret ediyor.

 

VARLIK BARIŞI ADI ALTINDA KAYNAĞI BELİRSİZ PARA GİRİŞİ YÜZÜNDEN GRİ LİSTEDEYİZ

Peki bu tablo neden ve nasıl ortaya çıktı, ne oldu Türkiye’de? Söyleyelim;

– İktidar, ekonomiyi yönetemeyince, döviz ve sıcak para ihtiyacını karşılamak için vergi muafiyetleri, kaynağı belli olmayan paranın önünü açan uygulamaları devreye soktu.

– 2016’dan beri düzenli Varlık Barışı adı altında yasalar çıkarılıyor. Bu yasal düzenleme, ülkeye giren ve sisteme sokulan paranın kaynağının sorulmayacağını taahhüt ediyor.

– Ülkemiz; OECD Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü’nün yayınladığı son rapora göre; Suriye, Ürdün, Yemen, Mali gibi ülkelerle birlikte gri listede.

– Ve sonuçta, para politikasında başarısız olan iktidarın bu tercihleriyle ülkemizin kapıları maalesef inanın çok üzülerek söylüyorum, suç çetelerine açılmış oldu.

– Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın 2020 raporuna göre, 15 yaş altı uyuşturucu kullanım oranı yüzde 0.4’ken; 2021 raporunda yüzde 14.

– Yine, 2020’de 15-19 yaş arası kullanım oranı yüzde 11.7’yken 2021’de aynı yaş kullanım oranı yüzde 37.4.

– Uyuşturucu bağımlılığı tedavisi görenlerin yüzde 47.8’i 19 yaş altı yani ortaokul ve lise çağında.

Ortada çok büyük bir toplum sağlığı ve güvenliği sorunu var ve biz İYİ Parti olarak halkımızın, özellikle gençlerimizin uyuşturucunun pençesinde zarar görmelerinden, zehirlenmelerinden endişeliyiz.

Bu konudaki önerge ve tekliflerimizi maalesef reddettiniz.

 

YEDİDEN YETMİŞE HERKES MUTSUZ, HALKIMIZ YOKSULLUKTA EŞİTLENDİ

Halkımız yoksullukta eşitlendi. İnsanlar temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. 7’den 70’e herkes mutsuz, endişeli ve kaygılı. İşte ülkeyi getirdiğiniz nokta bu.

2019’da 49,8 milyon kutu antidepresan satılırken, 2020’de bu 54,6 milyon, 2021’de 59,6 milyon kutu olmuş.

Birleşmiş Milletler Dünya Mutluluk Raporuna göre, Türkiye 146 ülke arasında 112. sırada; mutsuzuz yani.

Süfli heveslerle ülkemizi terk etmiyorlar gençlerimiz. Ve bu durumda sizler değil, onlar sizin ülkeyi getirdiğiniz bu duruma içleri acıyarak bakıyorlar.

Bu nedenle biz başta genel başkanımız Meral Akşener olmak üzere İYİ Parti olarak milletimizin refahı ve ülkemizin bekası için, gençlerimizin sorunlarını öncelik alıyoruz ve çözümlerimiz hazır. Lafta değil bunlar, temel ilkelerimizle güvence altında hazır.

Ve kaynak mı?

Öncelikle ülkenin kaynaklarını Suriyelilere değil, bu ülkenin gençlerine ayırmak için önce Suriyelileri göndereceğiz. Sonra sizin yönetimlerinizi ve bizi bu hale getiren politikalarınızı geride bıraktığımız Türkiye’de, yavaş yavaş İYİ’leşeceğiz.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.