• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

03 Kasım 2020

Bilgiç’ten SDÜ Tıp’a 100 milyonluk kaynak müjdesi

TBMM Başkan Vekili ve Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, bugün yaptığı bir açıklamayla Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 100 milyon liralık kaynak sağlandığını müjdeledi.

Bilgiç’in açıklaması şöyle:

“Üniversite hastaneleri yarın sağlığımızı emanet edeceğimiz doktorları yetiştirmenin yanı sıra nitelikli araştırma, uzman doktor eğitimi, genel ve ileri düzey sağlık hizmeti vermektedir.

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan kovid-19 pandemi sürecinde Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık sistemini desteklemek için çeşitli yollara başvurmuş, fedakâr sağlık çalışanları ile sağlık kurumlarının ihtiyaçlarını imkanlarını seferber ederek karşılamaya çalışmıştır.

Süleyman Demirel Üniversitesi hastanemizin mali borç yükünü hafifletmek için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tam 100 milyon liralık çok ciddi bir kaynak aktarılmaktadır.

Üstelik bu 100 milyon lira ile SDÜ hastanemizin 130 milyon liralık borcu ödenmiş olacaktır. 

Ekim ayı içerisinde çıkarılan genelge kapsamında 2017, 2018, 2019 ve 31.08.2020 tarihine kadar muhasebe kayıtlarında yer alan ilaç, tıbbi malzeme ve diğer alım borçları Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden kaynak aktarılarak ödenebileceği ifade edilmiştir.

Bu çerçevede  SDÜ döner sermaye işletmesine kapsama giren borçların ödenebilmesi için 130 milyon TL başvuru yapılmıştır.

Alacaklı firmalar kapsama giren faturalarından ilaç için % 18, tıbbi malzeme için %25 indirim yaparak yaklaşık 30 milyon TL feragat etmişlerdir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden 100 milyon TL döner sermaye işletme bütçesine kaynak aktarılmıştır. Bu kaynağın 47 milyon TL’si döner sermaye saymanlığı tarafından alacaklı firmalara anında ödenmiş kalan 53 milyon TL ise 2021 yılı ocak ayı içerisinde ödenecektir.

Sağlık hizmetinin ne kadar hayati olduğu pandemi sürecinde bir kez daha anlaşılmıştır. Kesintisiz ve sürdürülebilir sağlık hizmeti için şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da hükümet olarak tüm çabamızı göstereceğiz.

Bu vesile ile başta SDÜ hastanesinin istinasız tüm fedakâr çalışanlarına, Ispartamıza 100 milyon liralık kaynak aktarma sürecini yöneten Bakanlıklarımıza, feragatname imzalayarak üniversite hastanemize destek olan tüm firmalara teşekkürü bir borç bilirim.

Umarım en kısa süre daha sağlıklı günlere kavuşuruz. İzmir depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yararlılara acil şifalar diliyorum.”

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.