logo

Baruş: “Vatandaşlarımız devlet, biz devletin hizmetçileriyiz”

Vali Aydın Baruş çalışma ziyaretleri kapsamında Aksu ilçesi ile Yaka ve Yakaafşar köylerini ziyaret etti. İlçe merkezinde muhtarlar toplantısı düzenleyen Vali Baruş köylerde de vatandaşların talep ve önerilerini dinledi.

Vali Baruş’un ilk durağı Yaka köyü oldu. Burada vatandaşlarla bir araya gelen Vali Baruş yaptığı konuşmada köylerde yaşayan vatandaşların kendileri için çok değerli olduğunu belirterek topraklarını terk etmeyerek sahip çıkan, ocaklarda dumanın tütmesini sağlayan vatandaşların yerinin başlarının üzerinde olduğunu söyledi.

 

“Bizler devlet görevlileri olarak sizin hizmetçiniz sayılırız”

Vali Baruş sözlerine şöyle devam etti: “Sizlerin de malumu olduğu üzere devletimiz ülkemizin en ücra köşesinde yaşayan vatandaşımızın her türlü imkana ulaşması için elinden gelen bütün çabayı ve  gayreti sarf ediyor. Bizler de devletimizin bize vermiş olduğu görevler çerçevesinde sizlerin ayağına kadar gelip bu hizmetleri yerinde görme yükümlülüğümüz var. Dolayısıyla bizler devlet görevlileri olarak sizin hizmetçiniz sayılırız. Bu konuda hiç şüpheniz olmasın. Çünkü devletimizin ve vatandaşımızın bize sağlamış olduğu olanaklar konusunda helallik alabilmemiz için bu görevleri layıkıyla ifa etmemiz lazım. Bunu da yerine getirmek için bu gezileri yapıyoruz. Yapılan çalışmaları yerinde görebilmek için ve eksiklikleri tespit edebilmek için köylerimizi ziyaret ediyoruz” dedi.

Ardından Yakaafşar köyüne geçen Vali Baruş burada da vatandaşlarla bir araya gelerek talep ve önerilerini dinledi. Köyde yaptığı konuşmada köy ziyaretlerinin amacının vatandaşları dinlemek olduğunu belirten Vali Baruş bir diğer amaçlarının ise devlet ve vatandaş arasında hiçbir mesafe olmadığını göstermek olduğunu söyledi.

“Devlet zaten sizsiniz”

Vali Baruş: “Devlet vatandaş ilişkilerinin çok sağlıklı olması için elimizden gelen çabayı sarf etmek adına bu ziyaretleri yapıyoruz. Çünkü devletle vatandaş arasında ayrı gayrı olmaz. Devlet zaten sizsiniz. Yani vatandaşlarımız devlet, biz devletin hizmetçileriyiz. Sizin de hizmetçiniziz, vatandaşımızın hizmete ihtiyaç duyduğu ve sorunlarının olduğu her yerde bizim zaten olmamız vazifemiz. Devletimizin iki ana temel görevi olduğunu her zaman hatırlatıyoruz. Bunlardan birincisi sizin huzur ve güven içerisinde; can güvenliği yönünden olsun, mal güvenliği yönünden olsun herhangi bir tehdit altında hissetmeden rahat bir şekilde yaşamanızı devam ettirmeniz ki bunu jandarmamız vasıtasıyla köyümüzde yapıyoruz. Jandarmamız her zaman köylümüzün yanında, onların can ve mal güvenliği sağlamak için elinden gelen gayreti gösteriyor. Devletimizin ikinci ana görevi de sizlerin layık olduğu, günlük yaşamda ihtiyaç duyduğu altyapı hizmetlerini sağlamak; eğitim, sağlık başta olmak üzere ve çaresiz kalan insanımıza her türlü yardımı yapmak” diye konuştu.

Köy ziyaretleri sonrası Aksu ilçe merkezine geçen Vali Baruş burada ilçede görev yapan köy ve mahalle muhtarlarıyla toplantıda bir araya gelerek muhtarların talep ve önerilerini dinledi. Toplantıdaki konuşmasında muhtarlara önemli konularda hatırlatmalarda bulunan Vali Baruş önceliklerinin vatandaşların köylerde ve mahallelerde huzur içerisinde yaşamaları olduğunun altını çizdi.

Konuşmasının devamında Vali Baruş: “Vatandaşın huzurunu kaçıracak en ufak bir hadisede jandarmamızın, emniyetimizin haberi olsun. Yani ortada bir problem varsa onu anlayıp zamanda bulunalım ki müdahalede işi büyümeden orada kapatalım. Vatandaşımız daha fazla huzursuz olmasın.

Özellikle uyuşturucu madde kullanımı konusunda çok tetikte olmanızı söylüyoruz. Küçük yerlerde tabii bu çok yoğun gündeme gelmiyor ama buralarda da olmayacağı anlamına gelmez. Yani köyünüzde, mahallenizde davranışları şüpheli olan şahısları mutlaka bildirmeniz gerekiyor. Bu, çocuklarımızın geleceğini tehdit eden bir konu. Kimse benim haneme girmez, bizim olduğumuz mahallede olmaz demesin arkadaşlar, hiç farkına bile varmıyorsunuz. Derinden gidiyor. Farkına vardıktan sonra da tedbir almanız çok zorlaşıyor. Onun için lütfen bu konuya hassasiyet gösterelim.

Telefonla dolandırma olayları daha çok yaşı büyük vatandaşlarımız için problem oluyor. Yaşlı insanları çabuk kandırabiliyorlar, telefon açıyorlar, cep telefonundan arıyor,  mesaj atıyor falan derken bir çok insanımızın maalesef paraları gidiyor. Maddi kaynakları o güne kadar biriktirdiği tasarrufları gidiyor. Yani konuya, komşuya, çevrenize mutlaka hatırlatın. Kesinlikle resmi kurumlar cep telefonundan veya normal telefondan kimlikle ilgili bilgileri istemez. Veya hiçbir resmi kurum telefon edip hakkınızda şu işlem yapılıyor, bunun karşılığında şunu yapmanız lazım, demez. Sadece şunu yapar, resmi kurumlar eğer mahkemeye çıkmanız, ifade vermeniz gerekiyorsa davet eder sizi; ya adliyeye savcılığa davet eder veya polise jandarmaya bu kadar.

Köylerimizde kullanılan içme sularının tasarruflu kullanılması lazım ve saatli kullanılması lazım. Artık içme suyu kaynaklarında azalmalar var. Dolayısıyla ileriki yıllarda ne olacağı belli değil. Belki daha fazla azalacak tedbirli davranmak durumundayız. Suyu kıt olan köylerimizin mutlaka tedbir alması lazım.

Asker uğurlamasında, eğlencelerde, düğünlerde silah atılması yasak. Bundan siz sorumlusunuz; mahallenizde, köyünüzde bir düğün varsa mutlaka jandarma ve polisin haberi olsun. Olsun ki gidip tedbir alsın, bunu suistimal edenler varsa onlar hakkında işlem yapsın. Düğünlerde, şenlik veya başka amaçla toplumun olduğu yerde insanın olduğu yerde silah atılmasını kesinlikle istemiyoruz. Üzücü kazalar oluyor.

Okul servislerimizin çocuklarının can güvenliği açısından taşımalarını sağlıklı yapmasını istiyoruz. Çünkü bir minibüse 20  çocuk bindiriyoruz. Allah muhafaza o minibüsün başına bir iş gelse hepimizin içi yanar. Onun için suistimalini gördüğünüz veya süratli kullanımını gördüğünüz kurallara uymayan sürücüleri derhal ilgili yerlere bildirin” dedi.

Toplantının ardından Vali Baruş Gazi Polis Memuru Arif Akbay’ı ikametinde ziyaret etti. 1996 yılında Antalya ilinde görevliyken gerçekleşen trafik kazasında gazi olan Akbay ve eşiyle bir süre sohbet eden Vali Baruş ailenin yakında zaman önce kaybettiği evlatları için da taziye dileklerini sundu.

 

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.