• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

08 Mart 2018

Bakır’ın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı

CHP Isparta Milletvekili, hemşehrimiz İrfan Bakır 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Bakır’ın mesajı şöyle:

“Maalesef kadına şiddetin, cinsiyet ayrımcılığının, istismarın ve töre cinayetlerinin azalmak yerine arttığı bir dönemden geçiyoruz. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde başlatılan Cumhuriyet devrimleri sayesinde, pek çok batılı ülkeden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Ancak bugün geldiğimiz noktada kadınlarımızın kazanımlarının geriye gittiğini görüyoruz.

Dünya emekçi kadınlar günü 8 Mart 1857’ de New York’ ta binlerce kadın işçinin daha iyi koşullarda yaşamak ve özgür olmak için başlattıkları mücadele sonucu kutlanabilmektedir. Dolayısıyla buradaki emek kavramı çok önemli ve değerlidir. Emeğin en yüce değer olduğunu bilerek bu günü kutlamamız doğru olanıdır.

Kadınların iş hayatında çektikleri sıkıntıların yanında aile ve sosyal hayatta da sıkıntıları ortadadır. Ülkemize kadın cinayetlerinin önü bir türlü alınamamaktadır. Bu konuyla ilgili olarak halk yeterince bilinçli değildir.  Töre veya erkeklik değerleri gerekçe gösterilerek kadınlarımız katledilmektedir.
Çocuk yaşta evlilik, temsil sorunu, istismar kadınlarımızın diğer sorunlarıdır. Önümüzde acilen çözülmesi gereken bu sorunlar öylece durmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınlarımız için de ‘hak, hukuk, adalet’ mücadelemiz devam edecektir. Bizler birinci sınıf demokrasi ve insanca yaşam talebimizin ancak kadınlarımızın eliyle kurulacak bir gelecekle mümkün olduğuna inanıyoruz.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle şiddet görerek ve emek mücadelesinde hayatını kaybeden kadınlarımızın aziz hatıraları önünde eğiliyor, tüm kadınlarımızın daha özgür olacakları ve sosyal hayata katılımlarının daha yüksek düzeyde sağlanacağı günlerde buluşmak dileklerimle kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Sevgi ve saygılarımla.”

irfanbakırkadınlargünü

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.