• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

06 Mart 2018

Bakır’dan Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesine Tepki

Cumhuriyet Halk Partisi Isparta Milletvekili hemşehrimiz İrfan Bakır, Ak Parti Hükümetinin Şeker Fabrikalarının özelleşitirilmesi konusundaki kararına tepki gösterdi. Bakır, “Hükümeti bu kararından döndüreceğiz” dedi.

CHP’li Milletvekili İrfan Bakır, açıklamasında “Ülkemizin Afrin’de terörle mücadele ettiği bir dönemde maalesef Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ ye bağlı 14 şeker fabrikamızın özelleştirilmesi konusu hükümet tarafından gündeme getirilmiştir. Hükümetin istihdam üretmeyen, işsizliğe çare olmayan ekonomi politikası ortadayken, üretken ekonomiyi baltalayacak bu kararı hepimizin tepkisini çekmiştir. Maalesef uzunca bir süredir bu fabrikalarda modernizasyon çalışmaları yapılmamıştır. Açıkçası bu satışların zemini hazırlanmıştır. Bu fabrikalar satıldığı takdirde arazilerine konut ve AVM yapımı gündeme gelecektir. Bu hükümet döneminde yapılan özelleştirmelerin neredeyse tamamında, SEKA’da, TEKEL’ de, Sümerbank’ta özelleştirmelerden sonra fabrikalardan eser kalmamıştır. Türkiye’yi ranttan ve beton ekonomisinden kurtarmak için üretmek zorundayız. Ancak biz elimizde son kalan Cumhuriyet’le yaşıt, üretken fabrikalarımızı da ranta kurban ediyoruz.

Şekerpancarı ülkemiz açısından önemli bir üründür. Üreticiyi, tarlada ve fabrikada çalışan işçiyi, esnaf, şoför, besiciyi ilgilendiren bir üründür. Şeker fabrikaları yerli ve millidir. Kapatılmaları yada satılmaları durumunda Türkiye kaybeder. Bu fabrikaların ne zorluklarla kurulduğunu unutmamak gerekmektedir. Şeker fabrikalarının satılmasıyla şeker pancarı tarımı bitecektir. Ülkemiz ABD merkezli nişasta bazlı şekere muhtaç hale gelecektir. Türkiye’nin Et Balık Kurumu’nu, yem sanayiini özelleştirdikten sonra hayvancılıkta nasıl dışa bağımlı hale geldiği ortadayken, aynı adımı şekerde de atması sorgulanması gereken bir konudur. Türkiye şeker fabrikalarının satılmasıyla, şeker ihraç eden ülke olmaktan çıkıp şeker ithal eden bir ülke haline gelecektir. 2016 yılında dünya da beyaz şeker fiyatları %34 artmışken ithalata olan bağımlılığımız gelecekte ülkemiz açısından çok büyük sorunlar yaratacaktır. Şekerde yapılacak özelleştirme sadece fabrikaların satılması değildir. O kentte ekonomik ve sosyal birçok değerde kaybedilmiş olacaktır. Şurada yanı başımızda Burdur Şeker Fabrikamız var. Burdur ilinin lokomotifi konumunda. Burdur’ dan hatta Isparta’ dan birçok vatandaşımızın hayatının bir döneminde yollarının kesiştiği bir fabrikamızdır. Pancar ekicisinden, çalışan işçiye, esnafa, hayvancılıkla uğraşanlara, taşımacılık yapanlara kadar birçok vatandaşımız bu satıştan doğrudan etkilenecektir. Dünya şeker piyasasında yaklaşık 6 milyon ton şeker açığı varken ayrıca Fransa, İngiltere, Hollanda gibi ülkeler şeker reformu yaparak nişasta bazlı şekerin üretimini kısıtlarken bizim böyle bir yanlış hamle yapmamız kabul edilebilir bir durum değildir. Tüm vatandaşlarımız Afyonkarahisar, Alpullu, Bor, Burdur, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Kırşehir, Muş, Turhal ve Yozgat’taki şeker fabrikalarımıza, değerlerimize sahip çıkmalıdır. Bu fabrikalar biran önce modernize edilerek üretime devam etmelidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu satışların gerçekleşmemesi için elimizden geleni yapıp hükümeti bu kararından geri döndüreceğiz” dedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.