logo

11 Kasım 2017

BAKIR’dan 10 KASIM MESAJI

Cumhuriyet Halk Partisi Isparta Milletvekili hemşehrimiz İrfan Bakır, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 79. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada ülkemizin içinde bulunduğu bugünlerde Atatürk ilkelerini ve kazanımlarını korumak için laik demokrasiye ve sosyal hukuk devletine sahip çıkılması gerektiğini bildirdi. Bakır’ın 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü mesajı:

“Fikirleri, yaşamı ve eserleriyle 10 Kasım 1938’ de ölümsüzlüğe yolcu ettiğimiz ülkemizin kurucusu, büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü bugün büyük bir özlem ve sevgiyle anıyoruz.

Atatürk tüm hayatını Türkiye Cumhuriyetine adamış bir asker, büyük bir devlet adamı ve çağını aşan bir liderdir. ‘ Bağımsızlık ve demokrasi benim karakterimdir’ diyerek aslında Türk insanının karakterini anlatmış ve en büyük eseri olan özgür, bağımsız, çağdaş Türkiye’ yi bizlere armağan etmiştir. Bu armağanı en güzel şekilde korumak ve ileriye götürmek birincil vazifemizdir. Atatürk’ ten, dolayısıyla fikirlerinden ayrılmak ülkemizi büyük bir karanlığa sürüklemek demektir. Bu sebeple bağnazlıktan ve dogmalardan uzak, akılcı ve yaratıcı düşünen özgür bireyler yetiştirmeliyiz.

ATATÜRK’ü gelecek nesillere aktarmak sadece 10 Kasımlarda onu anmakla değil; O’nun fikirlerini, eserlerini ve aziz hatırasını muhafaza etmekle mümkündür. ATATÜRK ‘Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyor ve hissediyorsanız bu kafidir’ demiştir. Şimdi Atamızın düşüncelerini ve yaptıklarını daha yakından gözlemlemeli ve ülkemizi, hedef gösterdiği çağdaş medeniyetlerin üzerine çıkarmalıyız.

Atatürkçü olmak ne doğucu nede batıcı olmaktır. ATATÜRK tamamen Türk Milleti’nin karakterine uygun özgün bir anlayışla devrimler yapmıştır. Atatürk’ ün kalkınma hamlesi topyekün bir kalkınmaya işaret eder. Bu hamle sadece ekonomik anlamda değil, sanatta, sporda ve hayatın her alanında eşgüdümlü bir kalkınma hamlesidir.

Atatürk’ü anlamak demek tüm yaşantımızı, onun gösterdiği hedef doğrultusunda düzenlemektir.

Atatürk’ü anlamak demek onun ne yapmak istediğini bilerek, çağdaş uygarlık yolundan gitmektir.

Atatürk’ü anlamak demek onun manevi hatırasına, fikirlerine ve ilkelerine sahip çıkmak demektir.

İçinden geçtiğimiz günler Atatürk ilkelerini ve kazanımlarını korumak için laik demokrasiye ve sosyal hukuk devletine sımsıkı sarılmamız gereken günlerdir.

Bir lider düşünün ki; varını, yoğunu bu ülke insanlarına adamış olsun. Bir lider düşünün ki; ömrü cephelerde geçmesine rağmen ilimden, fenden, bilimden bir an olsun ayrılmasın.

Ve bir lider düşünün ki; dünya tarihinde emperyalizme karşı elde edilen en büyük zaferlerden birine halkıyla birlikte imza atsın.

Şu kesinlikle unutulmamalıdır ki; Türk Milleti ve Devleti var oldukça ATATÜRK sevgisi ebediyete kadar yaşayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle ‘Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ diyen Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü aramızdan ayrılışının 79. yılında saygı, sevgi ve şükranla anıyorum.”

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.