• MODA YAPI

logo

17 Temmuz 2022

BAKA Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Temmuz ayı Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı, Isparta Valisi Aydın Baruş başkanlığında gerçekleştirildi. Isparta Ekonomi Kampüsü BAKA Toplantı Salonu’nda Vali Baruş başkanlığındaki 149. Yönetim Kurulu Toplantısı’na Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Burdur Valisi Ali Arslantaş, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Keskin, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Tutar, BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler ve BAKA uzmanları katılım sağladı.

Isparta Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Aydın Baruş toplantının açılışında “Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu olarak bölgemizin gelişmişlik seviyesini artırmak ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak üzere Ajans Genel Sekreterliğimizin yönlendirilmesini sağlamak üzere gerekli çalışmaları yürütmekteyiz. Bu doğrultuda, önümüzdeki dönemin en önemli konuları arasında Ajansımız koordinasyonunda TR61 Bölgesi (Antalya, Isparta, Burdur) 2024-2028 Bölge Planı hazırlık çalışmaları yer almaktadır. Katılımcı bir anlayışla hazırlanacak olan Bölge Planı çalışmaları kapsamında Ajans Genel Sekreterliği tarafından merkezi ve yerel kamu kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinden müteşekkil 13 adet özel ihtisas komisyonu oluşturmuştur. Cumhurbaşkanlığımız tarafından yayımlanan genelge uyarınca Ajansımız koordinasyonunda tüm kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının Bölge Planı hazırlık sürecine azami destek vermelerini beklemekteyiz.

Öte yandan, bölgesel gelişmeye katkı verecek projelere destek çalışmalarımız da devam etmektedir. Bugün bölgemizden 9 projenin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklendiği müjdesini vermek isterim. Her bir ilimizden üçer adet proje destek almaya hak kazanmış olup uygulanacak projelerin toplam yatırım bedeli yaklaşık 21 milyon TL ve program desteği ise 16,5 milyon TL’dir. Desteklenen projelerimiz bölgemiz yerel ürünlerinin katma değerini artırmak, kırsal nüfusumuzun gelir seviyesini yükseltmek, dezavantajlı grupların sosyal hizmetlere erişimlerini ve istihdam olanaklarını artırmak üzerine yoğunlaşmıştır. Söz konusu desteklenen projelerin listesini Ajans internet sayfasından öğrenilebilecektir.

Bugün gerçekleştireceğimiz 149 Sayılı Yönetim Kurulu toplantımızda da Bölgemizin sosyo-ekonomik gelişmesine yönelik atılabilecek adımlar hakkında görüşmeye devam edeceğiz. Bu kapsamda önümüzdeki süreçte Ajansımız tarafından uygulamaya geçirilmesi planlanan program ve proje önerilerini görüşeceğiz. Yönetim Kurulu toplantımızın ve alacağımız kararların üç ilimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

BAKA Yönetim Kurulu toplantısı; destek programları, hâlihazırda devam eden Ajans projeleri ve gündemde yer alan diğer konuların görüşülmesinin ardından son buldu.

 

2022 Yılı SOGEP Proje Değerlendirme Sonuçları Açıklandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2022 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) sonuçları açıklandı.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından 2022 SOGEP kapsamında Antalya, Burdur ve Isparta illerinden sunulan 12 projeden 9’u değerlendirmede başarılı bulunarak toplam 16.552.364,00 TL tutarında hibe desteği almaya hak kazandı. Başvuru sahiplerinin katkılarıyla birlikte 20.928.943,00 TL tutarında yatırımın bölgeye kazandırılması bekleniyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca başarılı bulunarak desteklenmesi uygun görülen proje listesi aşağıdaki tabloda yer alıyor:

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.