• MODA YAPI

logo

21 Şubat 2021

AYLİN CESUR: “AŞILAR NE ZAMAN GELECEK”

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Türkiye’de Covid-19 aşısı tedarikinde yaşanan sorunlar hakkında TBMM Genel Kurulu’nda Meclis kürsüsünden konuştu. Konuşmasında Sağlık Bakanı Koca’ya sorular yönelten Cesur, hükümeti gerekli tedbirlerin alınması konusunda uyardı.

 

AŞILARIN NÜFÜSU KAPSAMA ORANINDA DÜNYADA 70.’YİZ

“Aşı ile ilgili gelişmeler kaygı verici” diyen Milletvekili Dr. Aylin Cesur, “Geç alınan tedbirler veya alınmayan tedbirlerden dolayı salgın illetinden kurtulma şansımız kalmadı. Tek çaremiz bir an önce sürü bağışıklığının kazanılabilmesi ve bu da hemen herkesi aşılamakla mümkün. Bunun için en az 150 milyon doz aşı ve aşılamanın bir an önce yapılması gerekiyor.” dedi.

Türkiye’nin sadece 50 milyon dozluk aşı anlaşmasının bulunduğunu belirten Cesur, Türkiye’nin aşı sözleşmeleri ile nüfusu kapsama oranında dünyada 70. Sırada yer aldığını söyledi, “100 milyon doz aşımız olsa dünyada 55. olacağız. 150 milyon doz olsa 46., 200 milyon doz olsa 39. Olacağız” dedi.

 

AŞILARIN TEK BİR FİRMADAN DEĞİL, ÇEŞİTLİ FİRMALARDAN GELMESİ ŞART

“Dünya’daki pek çok ülke en az 3 firma ile, AB, ABD, İngiltere gibi ülkeler ise 6-7 firma ile aşı sözleşmesi yaptı. COVAX’a girmeyerek çeşitli aşılardan alma şansımızı da düşürdük.” diyen Cesur, derhal farklı firmalarla aşı çeşidini ve sayısını arttırmak için sözleşmeler yapılması konusunda hükümeti uyardı.

“Çeşitli aşılarımız olursa; bir aşının tedariki geciktiğinde aşılama sekteye uğramaz. Tedarikteki gecikmelerden dolayı 2 kez aşılama durdu. Aşı varken aşılamada Dünya’da 12.’ydik. Tedarik durunca 30. sıralara geriliyoruz. Aşıların koruyuculuğu tahminlerle kısıtlı sayılır, bu sebeple, yarın diğer aşılara ihtiyaç olursa elimizde uygun aşı olur.” dedi.

 

TÜRKİYE’NİN BÜTÜN SORUNLARI ŞEFFAF OLUNMAMASI YÜZÜNDEN

“Sağlık Bakanı Koca, bundan sonra ne kadar aşı geldiğini açıklamayacakmış, küstü galiba biz habire aşı aşı deyince! Latife yapıyoruz ama Sayın Bakan’ın bu sözünden verdiği sözü tutamayacağı kokusu alıyorum. Yoksa millet bu kadar kaygılıyken, iyi bir haberi olan kişi neden bunu milletine söyleyip rahatlatmasın ki! Biz şeffaf olun dedikçe, bilgiler saklanıyor. Türkiye’nin bütün sorunları zaten şeffaf olunmaması yüzünden ortaya çıkıyor.”

 “Daha önce vaka sayılarını dert etmeyin, her yerde çok vaka var gibi davranın dendi; sonuçta vaka sayıları 30.000’lere fırladı. Şimdi aşı sayılarını dert etmeyin her yerde aşı çok gibi davranın mı demek bu? Bu bakış açısının sonucu; Covid Performans Endeksi’nde 100 ülkeden 74. Yüz.”

 

MİLLETVEKİLİ CESUR, BAKAN KOCA’YA SORDU

“Hala Çin ile yapılan anlaşmanın içeriğini bilen yok. Bir doz aşıya ne kadar ödüyoruz? Neden aşı sevkiyatları gecikti? Paramız mı yok? Neden Aralık’ta 50 milyon aşı gelecek denirken yalnızca 13,5 milyon doz geldi? Anlaşmada gizli ne var, bunları açıklayın.”

 “Rusya ile anlaşması yapıldığı söylenen Sputnik-V aşısının Türkiye’de üretilmesinin koşulları neler? Bu anlaşmayla kaç aşı alacağız? Neden Çin ile benzer Türkiye’de lisanslı üretim anlaşması yapmadık? Neden Pfizer aşısından da getirilemedi? Biz sorularımıza da cevap bekliyoruz; siz bilgi yok artık diyorsunuz!”

 

HIFZISSIHHA AÇILMALI, AİLE SAĞLIK MERKEZLERİ ZORDA, AŞILAMA SİSTEMİ ÇÖKTÜ

Konuşmasında mutasyon sorununa değinen Cesur, “Daha kitlesel aşılama yapılamadan, mevcut aşıların mutasyon sebebi ile rafa kalkacak olması riski, gelecekte karşılaşılabilecek varyantlara karşı düzenli yeni aşı geliştirme zorunluluğu çıkarıyor kaşımıza. Biz bu konuda 2011’de Hıfzıssıhha kapatılmadan önce dünyada önde idik. Covid ile ilgili her kürsüye çıktığımda bunu söyledim, Hıfzıssıhha bir an önce açılmalı.” dedi.

 Cesur aşılama sistemindeki aksaklıklara da değinerek “Aşılamada Merkezi Hasta Randevu Sistemi ve AŞILA uygulaması da, HES ve EBA’nın çöktüğü gibi birkaç gün evvel çöktü. Aile Sağlığı Merkezleri’nde aşırı yoğunluklar oldu. Aile hekimleri filyasyonla, kendi hasta takipleri ile ciddi görevleri varken, aşılama görevini de üstlendiler ama sistem çöktü, perişan oldular. Çoğu yaşlı olan hastaları soğukta kapıda kaldı, içeri alınsalar bulaş olacak. Dünya spor salonlarını, okulları aşılama merkezi yaptı. 400 bin atama bekleyen sağlık çalışanı var, onları atayın. Sitemin acilen düzeltilmesi gerekiyor.” dedi.

 

BİLİM REHBER ALINMADIĞINDA BEDELİNİ SAĞLIKÇILARIMIZ, ESNAFIMIZ ÖDÜYOR

“Dünyayı izlemek ve bilimi rehber almak şart.”

“Önce pandeminin yükünü sağlık çalışanlarına yüklediniz ve nasıl olsa yükü taşırlar diyerek kısıtlamalarda bilimsel göstergelerden uzak bir şekilde aç kapa yaptınız. Sonra bunun faturası esnafa kesildi. 376 sağlık çalışanımız öldü. Sadece bu yıl 100 bin esnaf kepenk kapattı. Bunca yükün altında ölmekten beter hale geldiler” diyen Cesur, salgınla mücadelede dünyayı izlemek ve bilimi rehber almanın şart olduğunu söyledi, devletin sağlık çalışanları ve esnafın üzerindeki bu yükü almak zorunda olduğunu belirtti. “Sağlık bakanımızı Mecliste dinlemek ve genel kurulda bütün bunları konuşmak istiyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un “Covid-19 Aşısında Yaşanan Tedarik Sorunları” Konuşmasının Metni:

 Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

1 senedir konu pandemi olunca bu kürsüde kaygılarımı dile getiriyorum ve üzülerek hep geldiğimiz noktada kaygılarımızda haksız olmadığımızı gördük. 2.6 milyon vaka, 27.738 ölüm. Aşı ile ilgili gelişmeler kaygı verici çünkü hala yalnızca tek bir firma ile 50 milyon dozluk aşı anlaşmamız var. Aşıların nüfusu kapsama oranında dünyada 70.yiz. İlletten kurtulma imkanımız geç alınan veya alınmayan tedbirlerle artık kalmadı. Tek çaremiz bir an evvel sürü bağışıklığının kazanılabilmesi ve bunu kimse ölmeden yapabilmek olmalı hedefimiz. Bu da en az 150 milyon doz aşı demek.

 Sağlık Bakanı Koca, 100 milyon siparişimiz var dedi ama bu ilk sözleşmedeki buna ilk vadedilen 50 dahil mi bilmiyoruz. Kesin mi bilmiyoruz. Bundan sonra açıklamayacakmış bakan bey, küstü galiba biz habire aşı aşı diyince! Latife yapıyoruz ama Sayın Bakan verdiği sözü tutamama kokusu alıyor burnum benim. Yoksa millet bu kadar kaygılıyken, iyi bir haberi olan kişi neden bunu söyleyip rahatlatmasın ki!100 milyon doz anlaşmamız olsa, hala 55. Olacağız dünyada bu arada. 150 milyon olsa 46. Olacağız. 200 olsa 39.

 Hala Çin ile yapılan anlaşmanın içeriğini bilen yok. Bir doz aşıya ne kadar ödüyoruz, Neden aşı sevkiyatları gecikti, Paramız mı yok, Neden Aralıkta 50 milyon aşı gelecekken Şubat bitiyor, 13,5 milyon geldi? Anlaşmada gizli ne var, Açıklayın bunları.. Rusya ile anlaşması yapıldığı söylenen Sputnik-V aşısının Türkiye’de üretilmesinin koşulları neler, oradan kaç aşı alacağız, neden Çin ile benzer Türkiye’de lisanslı üretim anlaşması yapmadık, neden Pfizer aşısından da getirilemedi sorularımıza da cevap bekliyoruz; siz bilgi yok artık diyorsunuz!

 Vaka sayılarını dert etmeyin, her yerde çok vaka var gibi davranın dendi; vaka sayıları 30.000’lere fırladı. Şimdi aşı sayılarını dert etmeyin her yerde aşı çok gibi davranın mı demek bu? Bu bakış açısının sonucu; Covid Performans Endeksi’nde 100 ülkeden 74. Yüz. Tekrar edelim: Derhal farklı aşı firmaları ile de sözleşmeler yapın. Dünya’daki pek çok ülke en az 3 firma ile, AB, ABD, İngiltere gibi ülkeler ise 6-7 firma ile aşı sözleşmesi yaptı. COVAX’a girmeyerek çeşitli aşılardan alma şansımızı da düşürdük. Çeşitli aşılarımız olsun niye istiyoruz; bir aşının tedariki geciktiğinde aşılama sekteye uğramasın,  aşıların koruyuculuğu tahminlerle kısıtlı sayılır; dünyanın bin hal, var, yarın diğer aşıları yapmak gerekirse elimizde aşı olsun, ancak gelir o zamana. 2 kez aşılama durdu. Aşı varken aşılamada 12.’ydik dünyada. durdu 30. sıralara geriliyoruz.

 Daha kitlesel aşılama yapılamadan, mevcut aşıların rafa kalkacak olması riski, gelecekte karşılaşılabilecek varyantlara karşı düzenli yeni aşı geliştirme zorunluluğu çıkarıyor kaşımıza ki biz bu konuda dünyada önde idik, Hıfzısıhha varken sizin kapattığınız. Açın biran evvel, her Covid konuşmamda söyledim.

 Aşılamada Merkezi Hasta Randevu Sistemi ve AŞILA uygulaması da, HES ve EBA’nın çöktüğü gibi çöktü birkaç gün evvel. Aile Sağlığı Merkezleri’nde aşırı yoğunluklar oldu. Aile hekimleri filyasyonla, kendi hasta takipleri ile ciddi görevleri varken, aşılama görevine de yok demediler ama sistem çöktü, perişan oldular, çoğu yaşlı olan hastaları kapıda kalsa donacak, içerde olsa bulaş olacak diye çırpınıyorlar.

Dünya ne yapıyor? Spor salonlarını, okulları aşılama merkezi yaptı. 400 bin atama bekleyen sağlık çalışanı var, atayın onları işte.

 Sözün özü; Dünyayı izlemek ve bilimi rehber almak şart. Önce sağlıkçıya yüklediniz pandemiyi ve ona göre aç kapa yaptınız taşır nasılsa, sonra esnafa. 376 sağlık çalışanı öldü. 100 binden fazla esnafımız kepenk kapattı. Bir an evvel bu iki gruptan üzerlerindeki yükü devletseniz alacaksınız. Sağlık bakanımızı Mecliste dinlemek ve genel kurulda bütün bunları konuşmak istiyoruz.

 İşte o konuşma videosu:

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.