• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

18 Kasım 2021

Atıl Tarım Arazileri Üretime Kazandırılacak

Tarım arazisi olupta halen kullanılmayan ve atıl  durumda olan arazilerin tarıma kazandırılması için bir çalışma başlatıldı.

Isparta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce hazırlanan “Tarımsal Arazi Edindirme İş ve İşlemleri İle İlgili Teknik Talimat”ta 29 Ekim 2021 tarihinde yapılan değişiklik çerçevesinde, tarım arazisi olup kullanılmayan durumda olan tarımsal parsellerin tarıma kazandırılması için Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri taşınmaz sahiplerine yardımcı olacak.

Buna göre tarım arazisi olup kullanılmayan durumda olan tarımsal parsellerin tarıma kazandırılmasını isteyen taşınmaz sahipleri Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri aracılığıyla kiralanmasını veya satılmasını talep edebilecek.

Konuya ilişkin olarak Isparta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklama:

“Tarım arazisi olup kullanılmayan ve atıl durumda olan araziler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarıma kazandırılıyor. Ülkemizde tarım arazilerinin etkin ve verimli kullanımının sağlanmasına yönelik 15.05.2014 tarih ve 29001 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında 6537 sayılı Kanun” kapsamında hazırlanan “Tarımsal Arazi Edindirme İş ve İşlemleri Hakkında Yönetmenlik”  13.04.2018 tarih ve 30390 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu bağlamda Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce hazırlanan 31.10.2019 tarihli Tarımsal Arazi Edindirme İş ve İşlemleri İle İlgili Teknik Talimatta 29.10.2021 tarih ve E.60848138-249-3175656 sayılı yazısı ile yapılan değişiklik çerçevesinde taşınmaz sahiplerinin atıl (tarım arazisi olup kullanılmayan)  durumda olan tarımsal parsellerini Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri aracılığıyla kiralanmasını veya satılmasını istemeleri halinde İl ve İlçe Müdürlüklerince yardımcı olunacaktır. Atıl durumdaki taşınmazını kiralamak veya satmak isteyen taşınmaz sahiplerinin parsel numaralarını içeren dilekçe ile birlikte 31.12.2021 tarihine kadar Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Eyup ADIGÜZEL / Isparta Tarım ve Orman İl Müdürü”

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.