• MODA YAPI
  • osman-köse-ak-parti-aday-adayı
  • osman-köse

logo

23 Ekim 2023

Tutulmayan sözlerle heba olan 10 yılın dolmasına ve yerel seçimlere 5 ay kaldı

Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, belediye başkanlığı görevinde 9,5 yılını, ikinci döneminde 4,5 yılını geçtiğimiz ay sonunda tamamladı.

İki dönem halkın oyuyla iş başına gelen Tütüncü’nün dokuz buçuk yıllık icraatsizlik dönemine damga vuran husus, seçimler öncesinde verilen vaatlerin tamamına yakınının tutulmamış olması.

Başkan Tütüncü’nün özellikle ikinci dönemi için verdiği vaatlerin neredeyse hiçbirinin yerine getirilmemiş olması, bunun yanı sıra da ortaya çıkan sorunların da çözümsüzlüğe bırakılmış olması, vatandaşlarımız tarafından “Artık yeter, çeşmelerden suyun bile akıtılamadığı bu dönem bitsin” tepkisiyle karşılanıyor.

Tütüncü’nün 2019 seçimleri öncesinde yapacağını vaat ettiği projeleri ve durumları ise şöyle:

 

– 800 KONUTLUK DEV PROJE

TÜTÜNCÜ: “Kooperatifimizi resmen kurarak vatandaşımızdan müracaatları alacağız. 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere, üç ayrı alanda toplam 800 dairelik bir
proje olacak. Yaklaşık 2.500 kişinin yaşayacağı, adeta yeni bir mahalle oluşacak orada. Seçimin hemen ardından ilk ve ivedi konumuz konut projemizdir. Burada bize güvenip 3.000’in üzerinde ön başvuru yapan hemşehrilerimizin yüzünü güldüreceğiz. Konut sorununu bu dönem çözeceğiz.”

DURUM: Bu vaatle ilgili hiçbir adım atılmış değil, dilekçe veren 3.000 vatandaş halen daha haber bekliyor.

 

–  Yalvaç’ın su, kanalizasyon ve yağmur suyu altyapısı bu dönem tamamen yenilenecek

TÜTÜNCÜ: “Su projesi yaklaşık 325 km, kanalizasyon 325 km ve yağmur suyu tahliyesi içinde 200 km’lik projeyi bitirdik. İller Bankası’na üçünün bir arada yapılması için müracaat ettik. İnşallah seçimden sonra, Cumhur İttifakı’nın ortağı olmamız hasebiyle, bu konuda hükümet desteğini de arkamıza alacağız. Biz hizmeti üretmek için gelecek seçimleri değil, gelecek nesilleri düşünüyoruz.”

DURUM: Bu vaatle ilgili hiçbir adım atılmış değil. Üstüne üstlük son iki yıldır susuzluk ve çamurlu su sorunu tüm Yalvaç’ta büyük sıkıntı yaratıyor.

 

– “OSB’ye yüreğimizi koyduk”

TÜTÜNCÜ: “Yalvaç OSB’ye biz yüreğimizi koyduk, ne gerekiyorsa yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Altyapı çalışmaları için tüm ekipmanlarımız
hazır durumda. İl Özel İdaresi’ ne de müracaat edeceğiz, %51’lik hisseye sahipler, beraber yapmak isterlerse beraber yapacağız. Yok derlerse bize devretsinler, biz bunu üstlenmeye hazırız. Vatandaşlarımız, yatırım yapmak isteyen girişimcilerimiz ve istihdam bekleyen gençlerimiz merak etmesinler. Bu işi Cumhur İttifakı’nın da gücüyle ancak biz yaparız.”

DURUM: Bu vaatle ilgili Yalvaç Çalışma Grubu kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda, son bir yılda, OSB Kuruluş Protokolü’nün onaylanması, yolların açılması ve altyapı malzemelerinin alınması işlemleri gerçekleştirildi. Ancak, çalışmaların kaplumbağa hızında gitmesi nedeniyle halen daha somut bir sonuç ortaya çıkmadı.

 

– AİLE YAŞAM MERKEZİ Yalvaç’ın yaşam kalitesini arttıracak

TÜTÜNCÜ: “Proje çalışmaları tamamlanmış olup, en kısa zamanda içerisinde lokanta, Düğün Salonu, Bowling, Yüzme havuzu, Konferans Salonu, Bale ve Jimnastik Salonu, Uzak Doğu Sporları Salonu, Sergi ve Fuaye Alanı, Okçuluk Salonu, Bilim Atölyesi, Bilgisayar Salonu, Dağ Tırmanma Parkuru, Basketbol ve Voleybol Sahası, Fitness Salonu, Hanımlar Lokali, Çocuk Oyun Alanı, Masa Tenisi, Bilardo Salonu, Kafeteryalar ve 2 adet Sinema Salonu bulunan yaklaşık 7 bin metrekarelik bir alan ve altında da kapalı otoparkı olacak olan bir merkezi Yalvaç halkıyla en kısa zamanda buluşturacağız. Yalvaç’ta şimdiye kadar yapılan en büyük sosyal tesis olacak olan Aile Yaşam Merkezi’nin Yalvaç’a şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.”

DURUM: Bu vaatle ilgili hiçbir adım atılmış değil. Eski Otogar binasının yıkılmasıyla, alan zaman zaman hafriyat atıklarının döküldüğü metruk bir bölge olarak verilen sözün tutulmasını bekliyor.

 

– Hayvan Barınakları ile hayvanlar koruma altına alınacak

TÜTÜNCÜ: “Sokak hayvanlarını doğal ortamlarında yaşatmak kadar onları ait oldukları yerde yaşatırken onların sağlıkları da vatandaşlarımızın
sağlığı için önemli. Sokak hayvanlarının küpelenmesi ve kısırlaştırma işlemleri yapılana kadar hayvan barınaklarında kalabilmeleri için Hayvan Barınakları projemizi en kısa zamanda hayata geçireceğiz.”

DURUM: Bu vaatle ilgili hiçbir adım atılmış değil.

 

– Anlatan Meydan altına Otopark Projesi

TÜTÜNCÜ: “Çarşı içinde yaşanan trafik ve otopark konusuna büyük ölçüde çözüm getirecek Anlatan Meydan altına Otopark Projesi için de çalışmalar son aşamasına geldi.”

DURUM: Bu vaatle ilgili hiçbir adım atılmış değil. Şehir içinde park sorunu, özellikle yaz aylarında büyük bir sıkıntı yaratmaya devam ediyor.

 

– Hastaneye ulaşım asansör projesi ile artık daha kolay olacak

TÜTÜNCÜ: “Projede asansörle, mezarlık civarından hastane seviyesine çıkan vatandaşlar, burada içinde restoran ve kafeterya da olan seyir terasına ulaşacaklar. Hastanede işi olanların yanı sıra, bölgedeki okullara giden öğrenciler ve seyir terası keyif yapmak isteyenlerin yararlanabileceği projenin şehir için bir prestij projesi olmasının hedefleniyor.”

DURUM: Bu vaatle ilgili hiçbir adım atılmış değil. Yürüyerek hastaneye gitmek halen daha önemli bir sorun olmaya devam ediyor.

 

– GENÇLERE VE BİSİKLET SEVERLERE BİSİKLET YOLU MÜJDESİ

“Yalvaç Belediyesi tarafından, bir süredir planlama çalışmaları sürdürülen BİSİKLET YOLU için önümüzdeki günlerde düzenlemelerin başlayacak.

Bisiklet yolu projesinin il trafik komisyonu ve gerekli onaylarının alınıp, hayata geçirilmeye hazır hale getirildi. Yolun ilçe merkezi ana güzergâhları üzerinde 8 km uzunluğa sahip olacak.”

DURUM: Bu vaatle ilgili hiçbir adım atılmış değil.

 

– SOĞUK HAVA DEPOSU YAPIMI PROJEMİZ

“Tarım alanında özellikle meyvecilik sektöründe giderek gelişen ilçemizin en büyük ihtiyaçlarından biri haline gelen soğuk hava deposu projemizle ilçemizin en büyük ihtiyaçlarından biri karşılanmış olacak.”

DURUM: Bu vaatle ilgili hiçbir adım atılmış değil.

 

– MEYVE, SEBZE ve HUBUBAT PAZARI (KAPALI PAZAR YERİ) PROJEMİZ

“Açık pazar yerlerimizin fiziksel şartlarını iyileştirmek amaçlı Yalvaç’ımıza yakışır bir kapalı Pazar yeri yapımı projelendirilip, en kısa zamanda hayata
geçirilecektir.”

DURUM: Bu vaatle ilgili hiçbir adım atılmış değil.

 

– YALVAÇ HIDIRLIK MİLLET BAHÇESİ SOSYAL TESİSLERİ VE KAPALI HALI SAHA

DURUM: Bu vaatle ilgili hiçbir adım atılmış değil.

 

– HER MAHALLEYE MAHALLE EVLERİ

DURUM: Sofular ve Bağlar Mahallesi’ne iki adet Mahalle Evi yapıldı, bir kez bile kullanılmadı, hatta kapısı bile hiç açılmadı. Onun dışında hiçbir mahalleye yapılmadı.

 

2014 VAATLERİNDEN YAPILMAYANLAR:

– ET ve SÜT ENTEGRE TESİSİ,

– SEBZE HALİ,

– BUĞDAY PAZARI,

– HAYVAN PAZARI,

– ŞEFKAT EVLERİ.

 

2019 VAATLERDEN TAMAMLANAN PROJE:

– GES Projesi,

– Hayvan Pazarı.

 

2019 VAATLERDEN YAPIMI SÜRENLER:

– Pelitaltı Spor Tesisleri.

Görüldüğü gibi, Tütüncü’nün toplamda 9,5 yıllık,

ikinci dönemde 4,5 yıllık icraat döneminde vaatlerin önemli bir kısmının hayata geçmediği ortada.

Kalan beş aylık kısımda ve seçimlerde yeniden aday olma konusunda Başkan Tütüncü’nün nasıl bir performans göstereceği merakla bekleniyor.

 

 

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.