• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

16 Aralık 2016

HEMŞEHRİMİZ BİLGİÇ, TBMM’DE 2017 BÜTÇESİNİ ANLATTI

dosya

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç,terör saldırılarına işaret ederek, “Taşeron terör örgütleri ve onları destekleyenlerin bilmesini istiyorum bu hain saldırılar milletimizin kazanımlarına asla sekte vuramayacaktır. Bizlere düşen her zamankinden daha çok bir ve beraber olmaktır” dedi.

 

2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı üzerindeki görüşmeler TBMM Genel Kurulu’nda devam ediyor. AK Parti adına söz alan Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, 2017 yılı bütçesinin tümüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Konuşmasına terör saldırısı dolayısıyla hayatını kaybederek şehit düşenler için Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Bilgiç, “Taşeron terör örgütleri ve onları destekleyenlerin bilmesini istiyorum bu hain saldırılar milletimizin kazanımlarına asla sekte vuramayacaktır. Bizlere düşen her zamankinden daha çok bir ve beraber olmaktır.Forma değiştirerek askerimize, vatandaşımıza saldıran terör örgütleri asla başaramayacaklar” ifadelerini kullandı.

 

Suriye’deki gelişmelere değinen Bilgiç, “(Halep) Esad rejimi tahliye edilen o masum kardeşlerimize bir kez daha acımasızca saldırmıştır. Mazlumları katletmiş, yaralamıştır. Tüm dünyanın Esad rejimine dur deme zamanı gelmiştir” şeklinde konuştu.

 

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici’nin bütçeye ilişkin açıklamalarına işaret eden Bilgiç, “Sanki öyle bir algı yarattınız ki kamu dış borcunu da sıfırlıyor algısı. Biz, ‘dünyanın 10 büyük ekonomisi olacağız’dedik. ‘IMF’ye olan borcumuzu ödeyeceğiz’ dedik. Ödedik mi Sayın Kesici?Ödedik” diye konuştu. Karayolları ve bölünmüş yollardaki maliyetleri de Kesici’nin dile getirdiğini belirten Bilgiç, 314 kilometre tünel, 165 kilometre bölünmüş yolun yapıldığını ifade etti.

 

Bilgiç, AK Parti hükümetlerinin 15.bütçesinin bugün görüşüldüğünü anlatarak, gerçekleştirilen reformlar hakkında bilgi verdi. “2017 yılında da büyüme hızının 4.4 olacağı tahmin edilmektedir” Bilgiç, Türkiye’nin 2016 yılı sonunda da büyümesini sürdüreceğine işaret ederek, “Türkiye bu büyüme performansını jeopolitik gerginlik ve azalan turizm gelirlerine rağmen elde etmiştir. İç talepteki canlılık devam etmektedir. 2017 yılında da büyüme hızının 4.4 olacağı tahmin edilmektedir” dedi. Bütçede en fazla pay eğitime Bilgiç, 2016-2017 yılında Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayacak ülke olacağını ifade etti.

 

Yapılan reformlarla önemli iyileşmelerin sağlandığına dikkati çeken Bilgiç, yatırım ödeneklerinin yüzde 30 oranında artırıldığını, bu miktarın 78 milyar liraya çıkarıldığını söyledi. Bilgiç,yabancı yatırım tutarına işaret ederek, bu rakamın 171,4 milyara ulaştığını kaydetti. Üretim ve istihdamın desteklenmesi, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik pek çok düzenlemenin yakın zamanda hayata geçirildiğini anlatan Bilgiç, bütçede en fazla payın eğitime aktarıldığını dile getirdi. İkinci payın sağlık alanına aktarıldığını belirten Bilgiç, sağlık alanında yapılan reformlar ve atılan adımların iftihar edilmesi gereken gelişmeler olduğunu söyledi. Ulaşım alanında 304 milyarlık yatırımın yapıldığını anlatan Bilgiç, ulaştırma alanında yapılan yatırımlara da değindi.

 

Bilgiç, emekli aylıklarına seyyanen 100 lira zam yapıldığını hatırlatarak,asgari ücretin bin 300 TL’ye çıkarıldığına dikkati çekti. Bilgiç, anayasa değişiklik tekli  ile bugüne kadar yapılan reformların taçlandırılacağına dikkati çekti. (Kaynak: bomba32.com)

 

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.