logo

Yılın ilk üç ayında müzenin ziyaretçi sayısı %100, örenyerinin %46,3 arttı

YALVAÇ TURİZM POTANSİYELİNİ KULLANMAK İÇİN YATIRIM YAPMALI…

Bölgemizin tarihi ve turistik değer potansiyeli en yüksek şehri olan ilçemiz Yalvaç, ne yazık ki potansiyelinin karşılığını yeterince alamıyor.

Yalvaç’ın sahip olduğu tarihi değerlerin yeterince tanıtılamaması, seyahat acentaları ile yeterli iletişimin kurulamaması, konaklama ve ağırlama işletmelerinin yetersizliği gibi nedenlerle ilçemiz, sahip olduğu turizm potansiyelinin oldukça düşük bir oranını kullanabiliyor. Yapılan küçük çalışmalar bile bu potansiyeli hızla yukarı çekebiliyor. Nitekim, yılın ilk üç ayındaki turizm hareketliliği sayıları da bunu ortaya koyuyor.

Aldığımız bilgilere göre, 2024 yılının ilk üç ayında (Ocak-Şubat-Mart) Yalvaç Müzesi ve Pisidia Antiokheia Örenyeri’ni ziyaret eden turist sayısı, bir önceki yılın ilk üç ayına göre büyük artış gösterdi. Yalvaç Müzesi’nde ziyaretçi sayısı %100’ün üzerinde artarken; örenyerindeki artış oranı %46,3 civarında gerçekleşti.

Yalvaç Müzesi’nin 2023’ün ilk üç ayında ziyaret eden turist sayısı 922 iken; bu sayı 2024’ün ilk üç ayında 1.845 olarak gerçekleşti. İki yıl arasındaki artış oranı %100’ün üzerinde oluştu.

Pisidia Antiokheia Örenyeri’nde 2023’ün ilk üç ayındaki ziyaretçi sayısı 3.113 olurken; bu sayı 2024’ün ilk üç ayında 4.553 olarak gerçekleşti. Örenyerindeki artış oranı da bir önceki yılın ilk üç ayına göre %46,3 oldu.

Müze ve örenyerinin toplam ziyaretçi sayısı 2023’ün ilk üç ayında 4.035 iken; 2024’ün ilk üç ayında toplam 6.398 oldu. Müze ve örenyerini 2024’ün ilk üç ayında ziyaret eden turist sayısı bir önceki yılın ilk üç ayına göre %58.6 oranında artmış oldu.

Diğer yandan, 2023 yılında Yalvaç Müzesi ve Pisidia Antiokheia Örenyeri’ni toplam 25.207 kişinin ziyaret ettiği öğrenildi. Yılın ilk üç ayındaki artış oranı baz alındığında bu yılki toplam ziyaretçi sayısının 40 binin üzerine çıkmasının beklendiği kaydedildi.

Yalvaç’ımızın turizm potansiyelinin daha yüksek oranda kullanılabilmesi, ilçemizin hem ekonomik hem de sosyal hareketliliği açısından büyük önem taşıyor. Yerli ve yabancı turizm hareketliliğinin giderek arttığı ülkemizde şehir olarak bundan gerekli payı alabilmek bakımından ilgili kurumlar arasında daha çok iş birliği ve proje gerçekleştirilmesi isteniyor.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.