• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

13 Nisan 2021

Yem Bitkileri Ekiliş Alanlarını ve Çeşitliliğini Arttırma Projesi

Yalvaç İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce  %75 hibe, %25 üretici destekli yem bitkisi tohumu dağıtıldı.

670 dekar alanda ekilmek üzere  Slajlık Mısır, 150 dekar alanda ekilmek üzere Yonca ve 200 dekar alanda ekilmek üzere Korungadan oluşan yem bitkileri, pandemi kurallarına uyularak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde üreticilermize dağıtıldı.

Konuyla ilgili olarak müdürlükten şu bilgiler verildi:

“Yem bitkileri, hayvan beslemede, toprağın korunmasında ve verimliliğinin artırılmasında, ekim nöbetinde (değişimli ekim) ve yeşil gübre olarak çok önemli bir yer tutmaktadır.

Yem bitkilerinin nöbet bitkisi yani dönüşümlü olarak kullanılması; toprakta erozyonunun önlenmesine, tarladaki zararlıların azalmasına, tarladaki önceki ürünlerin farklı nedenlerden dolayı gördüğü zararların telafi edilmesine, baklagiller ekildiğinde toprakta azot miktarının artırılmasına, baklagil ve buğdaygiller ekildiğinde toprağın organik yapısının gelişmesine, toprağın farklı katmanlarından faydalanılmasına katkı sağlamaktadır.

Öncelikle hayvanların çok iyi ve kaliteli yemlerle beslenerek hayvansal ürünlerin verim ve kalitesinin artırılması gerekmektedir. Nitekim yapılan araştırmalarda çiftçi şartlarında hayvanların üstün kaliteli yem bitkileri ile beslenmesi durumunda verimlerinin en az iki kat artırılabildiği tespit edilmiştir. Hayvancılıkla uğraşan işletmelerin, hayvan beslemede kullanacakları kaba yemleri kendi işletmelerinde üretmeleri, kârlı bir yetiştiricilik için esastır. Geviş getiren hayvanların selülozca zengin kaba yemleri değerlendirme yetenekleri, kaliteli ve ucuz kaba yem sağlayan yem bitkileri kültürünün önemini artırmıştır. Kaba yemin bol, nitelikli ve ucuz olması, daha pahalı olan yoğun yemlerin kullanımını azaltmakta ve işletmelerde ekonomik kazanç sağlamaktadır.Bölgemizdeki Büyükbaş Hayvancılığın  olmazsa olmazı yem bitkilerinin artırılması ve çeşitlilik kazanması amacıyla düzenlenen proje, özellikle alım gücü düşük olan üreticilerimizi de bir nebze olsun tohum girdilerinden kurtararak üretime yöneltecektir.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.