• MODA YAPI

logo

YAZA DAMGA VURAN ERİK DALI’NA NEDEN SAHİP ÇIKMIYORUZ?

Her yaz özellikle düğünler başta olmak üzere tüm eğlence mekanlarına damgasını vuran, meşhur deyimiyle hit olan şarkı ya da türküler olur.

Bu yılın da hit parçası bilindiği gibi, ERİK DALI türküsü.

Bu yıl ERİK DALI’nın çalınmadığı düğün, oynanmadığı eğlence mekanı herhalde yoktur.

Bu yıl yaza damgasını vuran ERİK DALI türküsünün öz be öz bir Yalvaç türküsü olduğunu bilenden çok bilmeyenin olduğu net bir şekilde görülüyor.

Evet, ERİK DALI türküsü bir Yalvaç türküsü.

Türküyü derleyerek TRT arşivine katan ve seslendirerek Türkiye’ye mal eden kişi Yalvaçlı TRT sanatçısı Ali Can idi. Türkünün derlendiği kişi de Ali Can’ın annesi Havva Can. Aslen Kızılcalı olan Ali Can’ın pek çok Yalvaç türküsü gibi Erik Dalı’nı da sanat camiasına kazandırdığını çok fazla kişi bilmiyor.

Diğer yandan, Yalvaç’ın tanıtımı için ayağımıza gelen fırsatı da ne yazık ki kimse değerlendirmiyor.

Bu kadar popüler olmuş bir türküye sahip çıkmamak bir kültürel hata iken; bu türkünün popülerliğinden yararlanıp bunu bir tanıtım fırsatına çevirmemek de kaçırılan bir reklam fırsatı aslında. Bakın Ömer Faruk Bostan isimli sanatçının çektiği klip şu anda Youtube’da 63 milyon izlenmeyi geçmiş durumda.

Bu haberi kim üzerine alınıp bu türküyle ilgili bir tanıtım çalışması yapar bilmeyiz, ama birinin yapması şart.

İşte ERİK DALI’nın Yalvaç türküsü olduğunun kanıtlarından biri TRT arşivindeki nota ve türkü sözü belgesi:

erikdalı

İşte ERİK DALI türküsünün orjinal hali, derleyen Ali Can’ın sesinden. Dinleyin, paylaşın ve daha çok sayıda Yalvaçlı’nın bu kültürel zenginliğinden haberdar olmasını sağlayın…

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.