• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

22 Ağustos 2020

Yatırım teşvikleri kararında Isparta ve Yalvaç yine boynu bükük

Resmi Gazete’nin 21 Ağustos 2020 Cuma günkü sayısında yayımlanan 2846 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’yla değiştirilen “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”a göre, ilimiz Isparta 2. bölgedeki yerinde kalırken, ilçemiz Yalvaç’ın da alt bölge desteğinden yararlanabilecek ilçeler arasında yer almaması üzüntü yarattı.

Karara göre, Yatırımı Teşvik Uygulamalarında Bölgeler listesinde Isparta 2. bölgedeki yerinde kalırken, komşumuz Afyonkarahisar 4. bölge, Burdur 3. bölgede yer almaya devam etti.

İşte o liste:

Sözkonusu kararın 6. maddesinin (5) no.lu fıkrasındaki hükme bağlı EK-7 listesi ise ilçemiz açısından hayal kırıklığı oldu. İlgili fıkraya göre, bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında, Ek-7 no.lu listede yer alan, 1, 2, 3 ve 4. bölge illerinin ilçelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar, ilçenin bulunduğu ilin bir alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden; söz konusu ilçelerin organize sanayi bölgelerinde veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ise bulunduğu ilin iki alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerinden yararlanabilme imkanı getirildi. Ek-7’deki listeye baktığımızda ise (alttaki görselde görülebilir), Isparta’da alt bölge desteğinden yararlanabilecek dört ilçe belirtiliyor. Bunlar; Şarkikaraağaç, Aksu, Gelendost ve Sütçüler. Oysaki ilçelerde tek OSB’ye sahip ilçe olan Yalvaç’ın bu listede ne yazık ki yeri yok. Bu listede yer almamamız nedeniyle, Isparta il merkezinin tabi olduğu 2. bölge desteklerinden ancak yararlanmak mümkün olabiliyor. Bu konuda, Yalvaç’a yapılan haksızlık, kurulacak olan OSB’nin önünü adeta tıkıyor.

Konuyla ilgili olarak gerekli girişimlerin yapılarak, ilçemiz Yalvaç’ın bu alt bölge desteğinden yararlanabilecek ilçeler listesine sokulması gerekiyor.

ALT BÖLGE DESTEĞİNDEN YARARLANABİLECEK İLÇELER:

Sözkonusu kararı aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/08/20200821-27.pdf

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.