• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

07 Mart 2018

Yargıdan bir demokrasi dersi de eski kaymakama

Yargı, gazetemizden hakaret iddiasıyla davacı olan eski belediye başkanı Tekin Bayram’ dan sonra eski kaymakam Ahmet Altıntaş’a da demokrasi dersi verdi ve gazetemizi beraat ettirdi.

Gazetemizin 11 Haziran 2012 tarihli sayısında yayınlanan “İşte Milli Eğitimde Başarı Belgesi Gerçeği” başlıklı haberimiz nedeniyle hakkımızda hakaret davası açan dönemin Yalvaç Kaymakamı Ahmet Altıntaş’ın bu başvurusu, Tekin Bayram’ın hakkımızda açtığı davayla aynı günkü duruşmada (2014 belediye seçimleri öncesi 18 Mart 2014’te) aleyhimize sonuçlanmıştı.

Yargıtay’da temyize götürdüğümüz davada, 22 Kasım 2017’de verilen kararla, yerel mahkemenin kararının bozulması ve tekrar görülmesi yönünde karar verildi.

Yargıtay gerekçeli kararında, “İnsanın serbestçe haber, bilgi ve başkalarının fikirlerine ulaşabilmesi, edindiği düşünce ve kanaatlerden dolayı kınamaması ve bunları tek başına veya başkalarıyla birlikte çeşitli yollarla serbestçe ifade edebilmesi, savunabilmesi ve yayabilmesi olarak kabul edilen, ifade özgürlüğü demokratik toplumun temelini oluşturan ana unsurlardan ve toplumun ilerlemesi ve bireyin gelişmesi için gerekli temel şartlardan birini oluşturmaktadır.” görüşüne yer verildi. Ayrıntılı olarak yurt içinde ve yurt dışında ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilen dava örneklerine yer verilen ayrıntılı gerekçede, yöneticilerin eleştirilere karşı hoşgörülü olması gerektiği, eleştirilerle ilgili sınırların demokratik toplumun gerekleri ölçüsünde genişletilmesinde yarar bulunduğu vurgulandı.

Bu kararın ardından, Yalvaç Asliye Ceza Mahkemesi’nde 27 Şubat Salı günü dava yeniden görüldü.

Gazetemizi temsilen Av. Derya Demirkılınç’ın katıldığı duruşmaya eski kaymakam katılmadı.

Duruşma sonunda, mahkeme,Yargıtay kararını ve Avukat Derya Demirkılınç’ın taleplerini göz önüne alarak söz konusu haberlerle ilgili olarak gazetemizin beraatına karar verdi.

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.