• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Yalvaç’ta TYP kapsamında 50 kişiye 6 aylık iş

İŞKUR tarafından düzenlenen TYP kapsamında Isparta genelinde 515, Yalvaç genelinde 50 kişiye 6 ay boyunca geçici iş imkanı sunulacak.

İŞKUR’dan verilen bilgiye göre, bu geçici işler için 4-8 Şubat tarihleri arasında başvuru yapılacak. Kura çekimleri de 12 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek.

Yalvaç’ta başvurulabilecek kurumlar ve kontenjanları (Toplam 50 kişi):

– Yalvaç Müze Müdürlüğü Pisidia Antiokheia Kazı Alanı (14),

– Yalvaç Müftülüğü (20),

– Özel İdare – Çetince BİM (5),

– Isparta Uyg.Bil.Üniv. – Yalvaç MYO (1),

– Aile ve Sosyal Pol. İl Müd. – Yalvaç Huzurevi (5),

– Isparta Sağlık İl Müd. – Yalvaç (5)

Konuyla ilgili olarak İŞKUR’dan yapılan açıklama şöyle: 

“İl Müdürlüğümüz ile Kamu Kurum ve Kuruluşları işbirliğinde 6 ay süreyle 515 kişilik ekli listede belirtilen yerlerde Toplum Yararına Program  düzenlenecektir.

Programa katılmak isteyen kişilerin Isparta Çalışma ve  İş Kurumu  İl Müdürlüğüne 04 Şubat 2019 – 08 Şubat 2019 tarihleri arasında bizzat gelerek veya www.iskur.gov.tr internet adresi üzerinden  başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

TOPLUM YARARINA PROGRAM KATILIM ŞARTLARI

a-      Kuruma kayıtlı işsiz olmak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin Kuruma kayıtlı olmasını ve SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında, çalışıyor kaydının olmamasını ifade eder. (5510 sayılı Kanunun 4. Maddesinde b fıkrasının 4. bendindeki tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı Kanundaki EK-5 tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı kapsamında olan kişilerin, SGK girişi yapıldığında sigortaları SGK tarafından kesildiğinden TYP’ye başvuru yapmalarında ve programa katılmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.) Kuruma kayıtlı olduğu hâlde TYP düzenlenen alanda ve konuda çalışma izni belgesi olmayan yabancılar ile iş akdi askıda olan mevsimlik işçiler TYP’ye katılamazlar.

b-      18 yaşını tamamlamış olmak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmasını ifade eder.

c-      Emekli ve malul aylığı almamak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında emekli ve malul aylığı almamasını ifade eder. İş göremezlik ödeneği alanlar TYP’ye katılabilir.

d-     Öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç); TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla kişinin açık öğretim dışında herhangi bir resmi ya da özel eğitim kurumunda öğrenci olmamasını ifade eder. Uzaktan eğitim alanlar TYP’ye katılamaz.

e-      Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

f-       Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere; ADNKS’de aynı adreste ikamet eden kişilerin seçim yöntemleri sonrası oluşan listelerde isimlerinin olması halinde başvuranlardan Kuruma kayıt tarihi daha eski olana öncelik tanınır. Kurum kayıt tarihlerinin aynı olması halinde ise başvuranlardan yaşı büyük olan söz konusu TYP’ye katılır. Kamuoyuna önemle duyurulur.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.