• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

14 Ekim 2019

YALVAÇ’TA İŞLER YOLUNDA GİTMİYOR

Ülkemizin ekonomik, siyasi ve güvenlik sorunlarıyla boğuştuğu günümüzde, genel durumun yarattığı sıkıntıdan en çok etkilenen yerlerin başında ilçemiz Yalvaç geliyor.

17 yıllık tek parti iktidarında yeterli kamu yatırımını çekemeyen ilçemiz Yalvaç, yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle kamu yatırımlarının da iyice daralmasıyla oldukça zor bir sürece girmiş durumda.

İlçemiz Yalvaç, ekonomiden bürokrasiye pek çok sıkıntı ve sahipsizlik sıkıntısından muzdarip durumda.

 

YALVAÇ OSB’DEN SES YOK

İlçemizin ekonomik geleceği açısından büyük önem taşıyan Yalvaç OSB ile ilgili olarak vatandaşlarımızın beklentisi boşa çıkarken, işsizlerimizin umutları her geçen gün azalıyor. OSB konusuyla ilgili gündem oluşmasına rağmen kurumlar tarafından herhangi bir somut adım atılmamış olması hem umutları azaltıyor hem de vatandaşların tepkisine neden oluyor.

 

HUZUREVİ NEDEN AÇILMIYOR?

Yalvaç’ta hayırsever işadamı hemşehrimiz Mustafa Büyükkutlu tarafından yaptırılan, ancak uzun bir süredir hizmete girmesi, gerek ihtiyaç sahiplerince gerekse bu alanda istihdam edilmeyi bekleyen gençlerimizce merakla beklenen Huzurevi’yle ilgili de hiçbir somut gelişme olmaması, tepki toplayan diğer konuların başında geliyor. Siyasetçilerin defalarca verdikleri sözlere rağmen halen daha açılmayan huzurevi ile ilgili de ümitler azalıyor.

 

ÜNİVERSİTE YATIRIMLARI İLERİYE DEĞİL GERİYE GİDİYOR

Yalvaç’ta tepki toplayan ve üzüntü yaratan bir diğer konu da, Yalvaç’taki üniversite yatırımlarıyla ilgili olumsuz tablo. Yalvaç’ta faaliyet gösteren iki üniversiteye bağlı dört yüksekokulda toplam öğrenci sayısının iki binin altına inmiş olması, eski günlerin mumla aranmasına neden oluyor.

Öğrenci sayısında artış bir kenara azalma yaşanmasının yanında, okullarımızda yeni bölümler açılmaması da, üniversite yatırımlarıyla ilgili olarak beklentilerin karşılanmamasına yol açıyor.

 

ESNAF VE ÜRETİCİ SIKINTILI

Ülkedeki ekonomik krizle birlikte Yalvaç’taki ekonomik daralmanın en çok etkilediği iki önemli grup da esnaf ve çiftçi kesimi. Yaz sezonunda yaşanan geçici ekonomik hareketlilik, sonbaharla yerini durgunluğa bırakırken, esnafımız adeta siftahsız günlerini kapatıyor.

Özellikle inşaat sektöründe yaşanan daralma pek çok sektörü de olumsuz yönde etkiliyor. Tarım kesiminde gerek hayvancılık gerekse bitkisel üretimle uğraşan üreticilerimiz de artan maliyetler ve bu yılki fiyatların yetersizliği nedeniyle oldukça bunalmış durumda. Özellikle kredi borcu kıskacındaki üreticilerimiz, kendilerine çıkış yolu arayışını sürdürüyor.

 

GÖÇ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Tüm bu faktörler ilçemizden dışarıya göç oranını da her geçen yıl daha da arttırıyor. Gerekli çalışmalar yapılmadığı takdirde ilçemiz toplam nüfusunun birkaç yıl içinde 40 binin altına  düşmesinden endişe ediliyor.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.